w

DramatDramat

Rosjanie chcą świętować 9 maja w Warszawie. Jest reakcja Trzaskowskiego

fot. (Adrian Tync, CC BY-SA 4.0 / Kremlin.ru)

Ambasada Rosji w Polsce poinformowała, że w poniedziałek 9 maja chce świętować Dzień Zwycięstwa w Warszawie. Prezydent Warszawy stwierdził, że kategorycznie nie zgadza się na organizacje uroczystości.

Około południa w sobotę prezydent Warszawy przekazał informacje o zamiarach rosyjskiej ambasady.

Ambasada Rosji chce uczcić 9 maja w Warszawie i zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wsparcie” – napisał za pośrednictwem Twittera Rafał Trzaskowski.

Stanowczo się temu sprzeciwiam. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki. Więcej – powinno się jej zakazać. Nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie” – dodał Trzaskowski.

Pismo Trzaskowskiego do MSZ

Do wpisu na Twitterze prezydent stolicy załączył oficjalne stanowisko w sprawie prośby wystosowanej przez dyplomatów Putina. Trzaskowski wspomniał o rosyjskich zbrodniach i zaznaczył, że niedopuszczalne jest dopuszczenie do odbycia się uroczystości w Polsce.

Trzaskowski twierdzi, że rosyjscy dyplomaci przekazali, że urzędnicy ministerstwa spraw zagranicznych rozważają pomoc w organizacji wydarzenia.

Ze zdumieniem przyjąłem informację zawartą w korespondencji skierowanej do wiadomości Urzędu m.st. Warszawy dotyczącej uroczystości, które 9 maja 2022 r. zamierza organizować ambasada Federacji Rosyjskiej. Mój głęboki sprzeciw budzi zawarte w niej stwierdzenie, że urzędnicy ministerstwa rozważają jakąkolwiek pomoc w organizacji wydarzenia poprzez wypełnianie 'wymagań określonych obowiązującymi przepisami” – napisał Trzaskowsk do szefa MSZ Zbigniewa Raua.

W obliczu trwającej rosyjskiej agresji w Ukrainie, gdy zabijane są tysiące kobiet i dzieci, gdy docierają do nas kolejne doniesienia o rosyjskich zbrodniach, a wręcz o ludobójstwie, takie stanowisko ze strony jakiejkolwiek instytucji państwa polskiego jest niedopuszczalne” – zaznaczył prezydent stolicy.

Trzaskowski oczekuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jednoznacznie zakaże organizacji wydarzenia.

Berlin zakazuje flag

Ze względu na obchody 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej berlińska policja zastosowała kontrowersyjne prawo. W niektórych miejscach na określony czas wprowadzono zakaz wywieszania rosyjskich oraz ukraińskich flag.

Decyzja jest argumentowana obawą przed starciami, do których mogłoby dojść w niemieckiej stolicy. Władze miasta zakazały też wojennych piosenek, prorosyjskich symboli, czy okrzyków popierających wojnę.

Źródło: Twitter ;

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

królowa Elżbieta II, Meghan Markle, książę Harry, fot. Instagram, screenshot YouTube

Królowa Elżbieta II raz na zawsze ODCIĘŁA SIĘ od Harry’ego i Meghan! Ich reakcja wprawia w osłupienie

Jakub Rzeźniczak, Magdalena Stępień, fot. AKPA, Instagram @magdalena__stepien

Magdalena Stępień nagrała rozpaczliwe wideo, w którym przekazała przykre wieści. „Jestem ZASTRASZANA przez ojca mojego dziecka”