w

Dekoracje bożonarodzeniowe z czasów PRL. Powrót do wspomnień z najmłodszych lat! Które z nich jeszcze pamiętasz?

Dekoracje świąteczne w Polsce w czasach PRL stanowiły wyjątkowy element tradycji i kultury tamtego okresu. Mimo ograniczeń gospodarczych i politycznych polskie rodziny starały się zachować świąteczny nastrój, adaptując tradycyjne ozdoby i tworząc nowe, unikatowe sposoby świętowania.

Dla wielu osób, które dorastały w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL), Święta Bożego Narodzenia są pełne nostalgicznych wspomnień i uważane za jeden z najpiękniejszych okresów w ich życiu. Pomimo ograniczeń i trudności tamtych czasów, miały wyjątkowy charakter, przesiąknięty tradycją, rodzinnością i prostotą.

W okresie PRL święta były momentem, gdy na chwilę zatrzymywał się pęd codzienności, a ludzie skupiali się na bliskości z rodziną, cieple domowego ogniska i wspólnym świętowaniu. Choć warunki życia były często skromne, to właśnie wtedy rodziła się magia tych dni, tworzona przez radość z bycia razem, wymianę ręcznie robionych prezentów, wspólne przygotowywanie tradycyjnych potraw i ciepło świątecznych kolęd.

Kiedyś tradycje były pielęgnowane z dużym szacunkiem i uwagą, tworząc niezapomniane wspomnienia, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie i mimo upływu lat, wciąż żyją w sercach i umysłach, stanowiąc cenny składnik polskiego dziedzictwa kulturowego. Dziś zabieramy was w podróż do świątecznych domów z czasów PRL, w którym na każdym kroku czuć było magię!

Choinka i ozdoby choinkowe z czasów PRL

W mieszkaniach w czasach PRL-u nie mogło zabraknąć na Boże Narodzenie świątecznego drzewka. Już pod koniec lat 60. i na początku lat 70. w wielu domach dumnie prezentowały się sztuczne choinki, które były doceniane za to, że mogły służyć Polakom przez lata i nie gubiły igieł. Szybko zaczęły one wypierać z wnętrz żywe drzewka za sprawą kampanii reklamowych w prasie, które zachęcały do ich kupna. 

Na choinkach w latach 60., 70. i 80. królowały piękne ozdoby rodzimej produkcji — popularne były łańcuchy z papieru, kolorowe bombki, a także figurki z masy solnej czy piernika. Naturalne materiały, takie jak szyszki, orzechy, a nawet suszone owoce, były często wykorzystywane do tworzenia ozdób. Wianuszki z szyszek, girlandy z orzechów czy nawet proste dekoracje z suszonych plasterków pomarańczy dodawały choince naturalnego uroku.

Zdj. PAP/Jan Morek

Wśród popularnych dekoracji były również tradycyjne bombki choinkowe z pięknymi zdobieniami, w kształcie muchomorów, koszyczków, łabędzi, tancerek, szyszek, żołędzi, pajacyków, sopli i świderków, ręcznie malowane bombki choinkowe, wata kosmetyczna, która miała imitować na choince śnieg, papierowe łańcuchy czy połyskujące anielskie włosy (tzw. lamety).

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Spółdzielnia Pracy „Szkło” w Piotrkowie Trybunalskim
Fot. archiwum allegro
@bombkiprl

Porządki w witrynie czas zacząć 😅🥰🎄 To tylko 1/7 mojej kolekcji 🙈 reszta grzecznie leżakuje w pudełkach 🙂 i część czeka na zawieszenie ich na choince 🥰🎄🤗 szkoda że tylko część 🙁 #bombkiprl #bombkiprlu #starebombki #święta #bożenarodzenie #kolekcja #prl #ozdobychoinkowe #christmas #ozdobyświąteczne #xmas #christmasornaments #christmasdecor #vintage #retro #szklanebombki #hobby

♬ Happy Music – Mystix Instrumentals

Odwiedziny św. Mikołaja

Tradycje związane ze Świętym Mikołajem w PRL były podobne do tych znanych dzisiaj. Dzieci pisały listy z prośbami o prezenty, a rodzice i starsze rodzeństwo często przebierali się za Mikołaja, aby dostarczyć je osobiście. W szkołach i przedszkolach organizowano wigilie dla dzieci, podczas których pojawiał się Święty Mikołaj z workiem prezentów.

Szopki i jasełka

Tradycją było także tworzenie szopek bożonarodzeniowych, które prezentowały sceny związane z narodzeniem Jezusa. Szopki często były ręcznie robione, z wykorzystaniem dostępnych materiałów, takich jak drewno, papier czy tkaniny. Jasełka, czyli inscenizacje bożonarodzeniowe, były popularną formą świętowania w szkołach i parafiach.

Świąteczne iluminacje i dekoracje miejskie

Mimo ograniczeń gospodarczych polskie miasta i wsie starały się wprowadzić świąteczny nastrój poprzez dekoracje ulic i placów. Lampki były rzadziej stosowane ze względu na koszty i dostępność, natomiast wykorzystywano kolorowe girlandy, wianki i inne elementy dekoracyjne.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dekoracje w Polsce PRL-u były wyrazem ducha narodowego i chęci zachowania tradycji mimo trudnych warunków. Rękodzieło, kreatywność i adaptacja były kluczowe w tworzeniu świątecznego nastroju, który przetrwał do dzisiejszych czasów jako ważny element polskiej kultury świątecznej.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Ola

Anna Przybylska, Krystyna Przybylska - fot. Kurnikowski/AKPA

W Gdyni powstanie pomnik Anny Przybylskiej? Matka aktorki stanowczo zareagowała. „Jestem temu PRZECIWNA”

Marta Żmuda-Trzebiatowska - fot. Instagram @mzmudatrzebiatowskaofficial

Marta Żmuda-Trzebiatowska szczerze o swoim ciele po drugiej ciąży. „Zamiast się skupić na tym, co gram, pierwsze co zobaczyłam, to moją sylwetkę”