w

Azowstal zostanie przejęty przez Rosjan. Zdradzili, co powstanie na terenie zakładów

fot. Azowstal (Полк "Азов", CC BY-SA 4.0 / Google Maps)

Ukraińska armia stopniowo poddaje kombinat hutniczy Azowstal, który przez ostatnie kilkadziesiąt dni był ostatnim punktem w Mariupolu. Lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zdradził, co w przyszłości czeka zakłady.

Mariupol był jednym z pierwszych celów rosyjskiej inwazji i miastem, które wbrew planom Putina stawiło zacięty opór. Niestety, w czasie walk niemal cały Mariupol został zrujnowany, a największe zniszczenia dotknęły nieustannie bombardowany kombinat Azowstal.

Sytuacja humanitarna w mieście jest tragiczna, a według szacunków zginąć mogło nawet 20 tysięcy mieszkańców. Niedawno świat obiegła informacja o zakończeniu walki przez część broniących się w Azowstalu żołnierzy w obliczu braków najważniejszego wyposażenia.

Rosyjski MON podaje, że poddało się około tysiąca obrońców pochodzących z różnych ukraińskich formacji, z czego 80 było rannych. Ukraiński rząd dotychczas potwierdził ewakuację 260 żołnierzy. Nie są znane szczegóły, ale można podejrzewać, że Azowstal wpadnie w ręce Rosjan. Jak się okazuje, mają już związane z miastem plany.

Plany co do Azowstalu

Lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin zdradził, że na terenie kombinatu hutniczego Azowstal ma powstać teren parkowy lub nowoczesny park technologiczny. Wypowiedź Puszylina podała rosyjska prasowa RIA Novosti.

Prorosyjski separatysta wyraził nadzieję, że po wojnie Mariupol z pomocą Rosji „zostanie odbudowany z naciskiem na działalność uzdrowiskową”.

Co uważa Rada Miasta?

Rada Miasta Mariupola stwierdziła, że Rosjanie chcą zrównać Azowstal z ziemią, aby doszczętnie zniszczyć kompleks przemysłowy w razie ewentualnego ukraińskiego kontrataku. Za destrukcją kombinatu przemawia też fakt, że stał się symbolem oporu.

Władze miasta informowały jakiś czas temu, że choć na razie nie jest przesądzone, pod czyją kontrolę dostanie się miasto, Mariupol może być kontrolowany przez kadyrowców, którzy w dużych liczbach uczestniczyli w walkach.

Źródło: RIA Novosti

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Michał Żebrowski, Aleksandra Żebrowska, fot. Instagram @zebrowski.michal

Żona Michała Żebrowskiego pochwaliła się efektami ciążowej sesji zdjęciowej. Brzuszek na pierwszym planie. „Stworzona do stwarzania”

Jeden z najlepszych rosyjskich snajperów zlikwidowany. „Nikt nie mógł uwierzyć, że mu się to może przydarzyć”