w

Wielka Brytania z pompą świętuje Platynowy Jubileusz Królowej Elżbiety. Takiej parady Trooping the Colour jeszcze nie było. Gdzie oglądać na żywo?

Królowa Elżbieta II, Trooping the Colour, fot. Instagram @theroyalfamily
Królowa Elżbieta II, Trooping the Colour, fot. Instagram @theroyalfamily

W Wielkiej Brytanii wielkie święto! Królowa Elżbieta II z pompą obchodzi 70-lecie panowania. Gdzie oglądać transmisję na żywo?

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią w historii brytyjskiego tronu, a także trzecią najdłużej panującą głową państwa na świecie. Już w połowie czerwca znajdzie się na drugiej lokacie. Tron Wielkiej Brytanii objęła 6 lutego 1952 roku, natomiast oficjalna koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku.

W tym roku przypada 70-lecie jej panowania, w związku z czym już od początku roku na oficjalnym profilu rodziny królewskiej na Instagramie przypominane były najważniejsze wydarzenia z jej życia. Zwieńczeniem święta są czterodniowe obchody jubileuszu.

Trooping the Colour 2022 – gdzie oglądać na żywo?

Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek 2 czerwca o godzinie 10 (o 11 w Polsce). Na wstępie mogliśmy oglądać specjalną edycję corocznej parady wraz z przeglądem wojsk — Trooping the Colour. W tym roku przed rodziną królewską zaprezentowało się 1400 żołnierzy, 250 koni oraz 400 członków najlepszych orkiestr wojskowych. Pochód wyruszył spod Pałacu Buckingham, a następnie przemieścił się aleją The Mall na Horse Guards Parade, na którym dokładnie można przyjrzeć się wojskom, a następnie wróci pod Pałac Buckingham, oficjalną rezydencję royalsów. Tradycją już jest, że królowa oraz jej potomkowie z rodzinami przyglądają się jej początkowi i końcowi z balkonu. W tym roku nie zobaczymy wśród nich księcia Harry’ego i jego żony, Meghan Markle, z uwagi na to, że zrezygnowali z pełnionych funkcji.

Wszyscy zgromadzeni z niecierpliwością wyczekują przelotu eskadry akrobacyjnej RAF-u -Red Arrows. Jak podają zagraniczne media, w tym roku nad budynkiem przeleci 70 samolotów. Czegoś takiego świat nie widział.

Oczywiście uroczystości nie tylko obchodzi się w samym sercu Londynu. W czwartkowy wieczór w 2000 miast i wiosek w Wielkiej Brytanii, na Wyspie Man, Wyspach Normandzkich oraz terytoriach zamorskich zostaną zapalone sygnały świetlne, jako sygnał jedności ponad miastami, granicami i krajami. Tradycja ta kultywowana jest od 1897 roku. Po raz pierwszy zapalono łańcuch przy okazji Diamentowego Jubileuszu królowej Wiktorii, a w latach 1977, 2002 i 2012 uczczono w ten sposób kolejno Srebrny, Złoty i Diamentowy Jubileusz obecnie panującej monarchini.

Gdzie można oglądać paradę Trooping the Colour? Największe stacje telewizyjne transmitują to wydarzenie na żywo na YouTube, gdzie można także wysłuchać komentarza. Poniżej zostawiamy linki.

W galerii na końcu tekstu możecie zobaczyć królową Elżbietę II, która w towarzystwie kuzyna Edwarda, księcia Kentu, pojawiła się na balkonie, by podziwiać przemarsz wojsk.

Obchody Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II — co zaplanowano na dzień drugi?

Drugiego dnia o godzinie 11.30 w katedrze św. Pawła w Londynie odbędzie się uroczysta msza dziękczynna za głowę państwa oraz jej panowanie. Królowa z powodów zdrowotnych zrezygnowała z uroczystego przejścia i w tym roku skorzysta z bocznego wejścia. Przed samą mszą, o godzinie 10.50 ciszę przerwie dźwięk Wielkiego Pawła, największego dzwonu kościelnego w Anglii. O 12:25 ma odbyć się przyjęcie w siedzibie władz miejskich gminy City of London w Guildhall.

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II — dzień trzeci

Trzeciego dnia obchodów rodzina królewska weźmie udział w derbach na torze wyścigów konnych Epsom Downs. Jak dotąd żaden z królewskich koni nie wygrał tego prestiżowego wyścigu. Wieczorem w Pałacu Buckingham odbędzie się koncert muzyki rozrywkowej, podczas którego wystąpią: Queen oraz Adam Lambert, Diana Ross, Duran Duran, Rod Stewart, Alicia Keys, Hans Zimmer, Andrea Bocelli oraz Sam Ryder, który reprezentował Wielką Brytanię na konkursie Eurowizji 2022.

Drugi koncert odbędzie się przed budynkiem i udział w nim będzie mogło wziąć nawet 22 tys. osób, które wylosowały darmowe wejściówki.

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II — dzień czwarty

W niedzielę 5 czerwca w całej Wielkiej Brytanii odbędzie się 85 tysięcy ulicznych Wielkich Lunchów Jubileuszowych, w których weźmie udział nawet 10 mln ludzi. W Windsorze zostanie ustawiony 500-metrowy stół.

Zwieńczeniem święta będzie jubileuszowy korowód, który wyruszy o 14:30 z Opactwa Westminsterskiego i przemieści się do pałacu Buckigham. Udział w nim weźmie nawet 10 tysięcy wolontariuszy, w tym tancerzy, muzyków i przedstawicieli sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Wtedy też będziemy mogli zobaczyć złotą karetę koronacyjną, którą 70 lat temu jechała królowa Elżbieta II. Tego dnia wystąpi też Ed Sheeran.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Julia Królikowska z mężem, fot. Instagram @jakub.p.nowak

Córka Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej JEST W CIĄŻY!

[VIDEO] Rosjanin pokazał środkowy palec w kierunku ukraińskiego drona. Szybko pożałował gestu