w

Ukraińskie bankomaty mają niespodziankę dla Rosjan. Anonymous informują o ataku hakerskim, koryguje ich PrivatBank

fot. Twitter screenshot

W ostatnim czasie wszyscy szukają sposobu na dotarcie do Rosjan z prawdą o wojnie. Grupa Anonymous podzieliła się na swoim profilu informacja o zhakowanym bankomacie, ale prawda okazała się trochę inna.

Kolektyw Anonymous, który od początku wojny aktywnie działa przeciw Rosji i Putinowi, opublikował za pośrednictwem swojego konta na Twitterze wpis, który mówił o zhakowaniu bankomatów w Ukrainie.

Po wciśnięciu przez użytkowników przycisku, który powinien zmienić język urządzenia na rosyjski, na ekranie bankomatu wyświetla się flaga Ukrainy i komunikat „Chwała Ukrainie!”. W celu wypłacenia pieniędzy należy wybrać inny język.

Pod opublikowanym przez Anonymous wpisem pojawiła się jednak sprzeczna z tytułem informacja, że zachowanie bankomatu nie jest spowodowane atakiem hakerskim, a celowym działaniem jednego z ukraińskich banków. Doniesienie zostało potwierdzone przez sam PrivatBank, który stoi za akcją.

PrivatBank zmienia oprogramowanie bankomatów

Największy ukraiński bank komercyjny PrivatBank, który może pochwalić się posiadaniem największej sieci bankomatów i terminali płatniczych na Ukrainie, ze względu na rosyjską inwazję zdecydował się na intrygujący krok.

Bank poinformował, że zaktualizował oprogramowanie swoich bankomatów w taki sposób, że rosyjskojęzycznych użytkowników czekać będzie niespodzianka.

Bankomaty i terminale samoobsługowe PrivatBanku mają możliwość wsparcia ukraińskich obrońców” – poinformował bank, załączając instrukcje dla użytkowników, którzy chcieliby przekazać pieniądze na obronę kraju.

Dodatkowo, jeśli któryś z użytkowników bankomatów wybierze rosyjski jako język obsługi, na ekranie pojawi się niebiesko-żółty ekran i napis 'Chwała Ukrainie!’” – podano w komunikacie.

Akcja doczekała się w większości pozytywnego odbioru, ale część internautów martwi się tym, że blokada mogłaby dotknąć rosyjskojęzycznych Ukraińców, którzy stanowią dużą część populacji. Według statystyk blisko 1/3 mieszkańców Ukrainy posługuje się na co dzień językiem rosyjskim, co wcale nie znaczy, że popierają rosyjski atak. Znaczna część z nich zna jednak również język ukraiński.

Źródło: Twitter – privatbankua & Anonymous

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Oscary 2022

Oscary 2022 nominacje. Kto w tym roku zawalczy o statuetkę?

Rosyjski żołnierz zabił ojca na oczach syna. Następnie zaczął strzelać do nastolatka