w

SuperSuper

Już wiadomo, na co choruje Putin? Wyciekło nagranie rosyjskiego oligarchy

fot. Władimir Putin (Kremlin.ru CC BY 4.0)

Spekulacje na temat zdrowia Władimira Putina krążą od lat. W ostatnim czasie gorszy wygląd Putina tylko spotęgował plotki, a teraz jeden z portali jest w posiadaniu nagrania, na którym związany z Kremlem oligarcha opisuje stan zdrowia prezydenta Rosji.

Portal „New Lines” twierdzi, że zdobył nagranie audio zbliżonego do Kremla rosyjskiego oligarchy, który opisuje Putina jako „bardzo chorego na raka krwi”. Rodzaj raka krwi nie został jednak sprecyzowany. Nagranie oligarchy, który ma udokumentowane powiązania z rosyjskim rządem, jest ważnym świadectwem w owianej tajemnicami sprawie stanu zdrowia Putina.

Oligarcha nie miał pojęcia o tym, że jest nagrywany przez zachodniego inwestora, który później udostępnił nagranie „New Lines” pod warunkiem anonimowości. W rozmowie z portalem inwestor wyznał, że zdradził zaufanie kolegi z powodu obrzydzenia wojną na Ukrainie.

Nagrany oligarcha najwidoczniej również podziela obrzydzenie wojną, ponieważ źle wyrażał się o Putinie i „operacji specjalnej”.

On absolutnie zrujnował gospodarkę Rosji, gospodarkę Ukrainy i wiele innych gospodarek – absolutnie zrujnował”. „Problem tkwi w jego głowie. […] Jeden wariat może wywrócić cały świat do góry nogami” – stwierdził.

„New Lines” podaje, że bez problemu udało im się uwierzytelnić głos i tożsamość oligarchy, ale nie poda jego nazwiska ani bardziej szczegółowych elementów biografii, ponieważ mogłoby mu grozić niebezpieczeństwo ze strony władzy. Od stycznia zginęło ośmiu rosyjskich oligarchów, a po inwazji Rosja wprowadziła nowy przepis, według którego za rozpowszechnianie „fałszywych” informacji o Ukrainie grozi kara nawet 15 lat więzienia.

Kim jest nagrany oligarcha?

W dalszej części artykułu portal nadał rosyjskiemu bogaczowi pseudonim „Jurij”. Jak podaje „New Lines”, Jurij przebywa obecnie poza granicami Rosji, a jego majątek jest tak duży, że znalazł się na liście 200 najbogatszych biznesmenów według rosyjskiego Forbesa.

Jurij jest zaniepokojony efektem Zachodnich sankcji na jego portfel, a większość 11-minutowego nagrania poświęcał na rozmowę na temat sposobów zabezpieczenia majątku. Oligarcha potępia wojnę i odrzuca wersje Kremla o „nazistach i faszystach”.

Bogacz wyraził nadzieję, że wreszcie Putin umrze na raka lub zostanie „sprzątnięty” w wyniku wewnętrznej interwencji w Moskwie. Jurij stwierdził, że na Ukrainie zginęło „ponad 15 tysięcy rosyjskich żołnierzy”, a straty wśród cywili wynoszą 4-5 tysięcy.

Jurij został opisany przez jednego z byłych europejskich szefów wywiadu jako człowieka należącego do „ścisłego kręgu 20-30 osób”, z którymi Putin spotykał się przed zajęciem Krymu w 2014 roku. Oligarcha ma być jednym z powierników i pełnomocników Putina.

Wiadomość do FSB

Doniesienia „Jurija” może potwierdzać fakt, że w marcu z siedziby FSB wysłano tajną notatkę do wszystkich dystryktów FSB. W notatce zawarto przekaz, aby szefowie regionów nie ufali plotkom złym stanie prezydenta. Informację o wiadomości przekazał Christo Grozev, szef działu śledczego Bellingcat, portalu zajmującego się badaniami kryminalistycznymi, znanego z demaskowania rosyjskich szpiegów i zabójców.

„Dyrektorzy zostali dalej poinstruowani, aby rozwiać wszelkie pogłoski na ten temat, które mogą rozprzestrzeniać się w lokalnych jednostkach FSB. Według źródła w jednej z jednostek regionalnych, które widziało notatkę, ta bezprecedensowa instrukcja miała odwrotny skutek, a większość funkcjonariuszy FSB nagle zaczęła wierzyć, że Putin rzeczywiście cierpi na poważną chorobę” – przekazał „New Lines” Christo Grozev, dziennikarz śledczy związany z serwisem Bellingcat.

Źródło: New Lines

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Magda Gessler, fot. Instagram @magdagessler_official

Magda Gessler

Szokująca wypowiedź rosyjskiego deputowanego. Nawołuje do „denazyfikacji” Polski: „W pierwszej kolejności…”