w

Czesi chcą potraktować symbol „Z” jak swastykę. Za jego używanie grozić będzie surowa kara

Czechy
Czechy

Czechy nie pozostają obojętne na sytuację w Ukrainie. Sprzeciwiając się działaniom Rosji, chcą surowo karać osoby promujące symbol „Z”. Dlaczego?

Na początku wojny w Ukrainie rosyjskie wojska napotkały sporo problemów. Bywały sytuacje, że żołnierze nie wiedzieli, czy mają styczność ze swoimi, czy też wrogimi siłami. W związku z tym postanowiono wymalować na pojazdach i czołgach symbol Z, który miał ułatwiać im identyfikację.

Z czasem jednak stał on się symbolem poparcia dla ich działań. W związku z tym powstała kampania propagandowa, której głównym celem jest zdobycie poparcia dla inwazji na naszych wschodni sąsiadów. Symbol ten zaczął pojawiać się na ubraniach, a także na gadżetach. Nieliczni samodzielnie wyszywają go lub wyklejają na swoich rzeczach. Takie przypadki zauważono m.in. w Czechach.

Czesi chcą wprowadzić sankcje za wykorzystywanie symbolu „Z”

Jako pierwszy informację tą podał portal neovlini.cz. W jednym z artykułów wyjaśniono, że śledczy będą surowo karać osoby posługujące się tym symbolem. Przy współpracy z prokuraturą analizują przepisy prawa, na podstawie których mogliby nakładać sankcje.

We współpracy z prokuraturą zbieramy materiały na ten temat. Chciałbym jednak zaznaczyć, że każdy przypadek będzie oceniany indywidualnie – tłumaczy Ondřej Moravčík, przedstawiciel wydziału prasowego tamtejszej policji.

Rzecznik MSW Hana Malá zauważyła, że w czeskim prawie jest luka, która umożliwia funkcjonariuszom nakładanie kar, na osoby wprost demonstrujące, że są zwolennikami rosyjskiej inwazji. W jej ocenie jest to równoznaczne z aprobatą dla zbrodni przeciwko pokojowi.

W ten sposób możliwa jest kwalifikacja czynu z art. 405 kodeksu karnego, a mianowicie negowanie, aprobata lub usprawiedliwianie zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych lub zbrodni przeciwko pokojowi – wyjaśniła.

W sieci ukazało się także wiele zdjęć i nagrań, które pokazują, że symbol wybrany przez Władimira Putina jest łudząco podobny do swastyki używanej przez nazistów.

Popieracie takie działania?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Joanna Opozda

Joanna Opozda pokazała, jak jej piesek przyjął Vincenta w domu. Przeuroczy widok!

Władimir Putin

Rosja ma dowody na istnienie amerykańskich laboratoriów w Ukrainie. To tam przeprowadzano eksperymenty na koronawirusie!