w

Zastanawiasz się, dlaczego nie pamiętasz swoich snów? Możesz to zmienić, wprowadzając kilka prostych zmian do życia codziennego

fot. Pexels @AndreaPiacquadio
fot. Pexels @AndreaPiacquadio

Naukowcy twierdzą, że wszyscy śnimy, ale nie wszystkim udaje się to zapamiętać. Istnieje wiele możliwych powodów tego zjawiska. Okazuje się, że można to zmienić, wprowadzając drobne zmiany do życia.

Większość snów powstaje podczas najgłębszej fazy snu, czyli REM, która charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych i zwiększonym ciśnieniem. Zwykle trwa to od osiemdziesięciu do stu minut. Wtedy właśnie marzenia senne są najbardziej wyraźne i szczegółowe. To z tej fazy jesteśmy w stanie zapamiętać najwięcej po przebudzeniu.

fot. Pexels @AndreaPiacquadio

Dlaczego nie pamiętasz snów?

Jeśli twierdzisz, że nie miewasz snów, to najprawdopodobniej należysz do grupy osób, które ich nie pamiętają. Istnieje kilka czynników, które nie tylko wpływają na jakość nocnego odpoczynku, ale też na zapamiętywanie snów.

Stres — silne emocje takie jak stres czy niepokój zaburzają tę zdolność. Kiedy jesteśmy pod wpływem silnych odczuć, nasza uwaga jest odwrócona. Trudniej jest się zrelaksować i wyciszyć.

Niewłaściwa dieta — sposób, w jaki się odżywiamy, ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, w tym również dla snu. Jeśli chcesz się lepiej wysypiać, powinieneś wzbogacić swoją dietę o warzywa, owoce i błonnik. Na gorszą jakość snu wpływają m.in. alkohol, tytoń i kofeina.

Sposób wybudzenia się — jeśli rano zrywasz się gwałtownie wraz z dźwiękiem budzika, istnieje większe prawdopodobieństwo, że twoje sny wyparują z pamięci. To samo dotyczy sytuacji, gdy budzimy się w niewłaściwej fazie snu.

Zaburzenia snu — problemy takie jak bezdech senny czy bezsenność mogą uniemożliwić wejście w cykl REM.

fot. Pexels @AndreaPiacquadio

Co zrobić, żeby pamiętać sny?

Istnieje kilka sposobów, których warto spróbować w celu zapamiętywania snów. Regularne ćwiczenie tych nawyków na pewno doprowadzi do sukcesu.

Zadbaj o jakość snu — wieczorem postaraj się wyciszyć organizm po całym dniu. Nie zostawiaj sobie pracy umysłowej na sam koniec dnia. Nastaw się na relaks i spokój. Weź ciepłą kąpiel i zaparz herbatę, możesz też spróbować praktykować medytację lub jogę.

Nastaw się na zapamietanie snu — połóż się do łóżka z myślą, że chcesz zapamiętać swój sen. Jeśli zaśniesz skupiony na tym celu, istnieje większa szansa, że obudzisz się ze wspomnieniami marzeń sennych.

Zapisuj sny — prowadzenie dziennika snów jest przydatną praktyką. Trzymaj zeszyt i długopis obok łóżka. Niech wejdzie ci w nawyk zapisywanie tego, co pamiętasz z nocy od razu po przebudzeniu. Ciekawym doświadczeniem może być też próba interpretacji własnych zapisków.

Nie budź się gwałtownie — ważne jest to, by dać sobie czas z rana na poprawne wybudzenie. Wiele osób zrywa się z łóżka, żeby jak najszybciej przygotować się do pracy czy szkoły. Pozwól sobie zwolnić.

fot. Pexels @AnnaNekrashevich

Przeczytaj również: Czytanie przedłuża życie? Sprawdź, jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie mają książki. Wystarczy kilka minut każdego dnia, by zauważyć zmiany

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Julia von Stein - fot. Instagram @julia_von_stein

Julia von Stein rozzłoszczona narzeka na personel hotelu. Opuściła obiekt w środku nocy. „No tak fatalnie jeszcze w życiu nie zostałam potraktowana”

Horoskop tygodniowy dla wszystkich znaków zodiaku - fot. Canva

Horoskop tygodniowy dla wszystkich znaków zodiaku. Od 18 do 24 marca. Dla Ryb to będzie wyjątkowy czas, a co czeka Wodnika i resztę?