Życie każdego człowieka bywa przewrotne i pełne problemów, lecz niektórzy muszą stawić czoła trudnościom niemożliwym do przeskoczenia. Święta to idealny czas, by zaangażować się w pomoc potrzebującym i wesprzeć akcje charytatywne. Dziś przybliżymy wam kilka z nich, abyście i wy mogli w tym roku stać się czyimś Świętym Mikołajem.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, kiedy atmosfera współczucia, dobroci i radości wypełnia powietrze. To okres, który naturalnie skłania nas do refleksji nad tym, co naprawdę jest ważne w życiu, oraz do zwrócenia uwagi na potrzeby innych. Pomoc potrzebującym w czasie świąt nie tylko przynosi bezpośrednią ulgę tym, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach, ale również wnosi w nasze życie głębszy sens i satysfakcję.
W okresie świątecznym wielu z nas doświadcza ciepła rodzinnego domu, obfitości jedzenia i radości z obdarowywania się prezentami. Jednakże dla niektórych osób i rodzin jest to czas szczególnie trudny, pełen niedostatku i samotności. Dlatego właśnie święta są idealnym momentem, aby rozciągnąć naszą świąteczną życzliwość także na tych, którzy potrzebują wsparcia.
Zobacz także: Przedświąteczna dobroczynność. Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem!
Boże Narodzenie 2023 – czas nadziei i wsparcia. Twoja rola w tworzeniu lepszego świata
Wybór odpowiedniej organizacji charytatywnej i decyzja o formie wsparcia mogą być kluczowe dla efektywności i satysfakcji z naszego zaangażowania. Jeśli nie wiesz komu pomóc, poniżej przedstawiamy listę propozycji.
Szlachetna paczka
Szlachetna paczka jest ogólnopolskim projektem społecznym, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Wiosna od 2001 roku. Głównym celem jest niesienie pomocy materialnej i mentalnej rodzinom, a także osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Głównym założeniem jest niesienie mądrej pomocy, a więc takiej, która da potrzebującym narzędzia do tego, by samodzielnie radzić sobie z życiowymi trudami.
W tym roku w akcji udział bierze ponad 17 tysięcy rodzin, którym można pomóc na dwa sposoby. Jednym jest wybranie rodziny, dla której przygotowujemy paczkę. Możecie wybrać województwo oraz położone niedaleko was miejscowości. Na stronie głównej szlachetnej paczki można znaleźć informacje o nich oraz to, czego obecnie potrzebują. Może to być żywność, kanapa, kuchenka gazowa czy łóżko, ale też inne przedmioty potrzebne do tego, by normalnie funkcjonować. Jeżeli nie wiesz, jak się za to zabrać, skorzystaj z poradnika darczyńców i daczyńczyń. W akcję możesz zaangażować również bliskich, z którymi wspólnie sprawicie komuś radość.
Inną opcją jest wpłacenie pieniędzy na pomoc. Można to zrobić jednorazowo lub co miesiąc. Na stronie dostępna jest także zakładka Wspieram Dzieci, to program, którego celem jest pomaganie dzieciom z niską samooceną.
Święty Mikołaj dla seniora
W okresie świąt bardzo ważne jest to, by zatroszczyć się o seniorów, w tym tych przebywających w Domach Pomocy Społecznej, którym w Boże Narodzenie najbardziej doskwiera samotność. Od kilku lat w okresie przedświątecznym organizowana jest akcja Święty Mikołaj dla seniora. Pensjonariusze takich placówek piszą listy, w których informują o tym, jaki prezent chcieliby dostać pod choinkę. Może to być ciepła kurtka, wygodne buty czy czapka, ale też czekolada, która przywodzi na myśl wspomnienia z dawnych lat.
W tym roku listy zostały opublikowane na stronie 27 października, natomiast do 28 listopada paczki trafił do placówek. W okresie od 6 do 24 grudnia odbywają się finały w placówkach, a na oficjalnym fanpage’u organizacji publikowane są fotorelacje, na których widać radość seniorów.
Z uwagi na to, że czas na wysyłanie paczek minął, chcemy podkreślić, że seniorów można wspierać przez cały rok, wpłacając środki na fundację. Oficjalna zbiórka prowadzona jest tutaj.
Zbiórki żywności
Co roku w wielu sklepach prowadzone są zbiórki żywności zarówno przez Caritas jak i Banki Żywności. Pomoc jednak nie kończy się w ciągu kilkudniowej akcji, podczas której wolontariusze ustawiają się w sklepach i zbierają do koszy jedzenie. Organizacje możemy wspierać także online, wpłacając pieniądze na zbiórki. Przykładowo na stronie zbiorkazywnosci.pl możemy wybrać bank, który zasilimy wpłatą oraz kwotę, którą przeznaczymy na ten cel.
To ważne, by nie bagatelizować takich zbiórek, ponieważ w Polsce ponad 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa. Banki żywności dzięki darowiznom mogą kupić produkty o długim terminie ważności, które ułatwią takim osobom przetrwanie.
Schroniska dla zwierząt
W okresie świąt Bożego Narodzenia nie zapominajmy również o tych, którzy nie mogą poprosić na głos o pomoc. Mowa tu o zwierzętach, które nieraz całe swoje życie spędzają w schroniskowych boksach. Pamiętajmy jednak, że pupile to nie zabawki i wręczanie ich jako nieprzemyślany prezent świąteczny jest najgorszym rozwiązaniem z możliwych. W zamian za to możemy realnie pomóc bezdomnym czworonogom, wpłacając datki lub przekazując karmę, legowiska, ciepłe koce czy kołdry, które pomogą im przetrwać zimę.
W najbliższych dniach rozejrzyj się za schroniskami w okolicy, które mógłbyś wesprzeć. Jeżeli jednak nie masz pomysłu, możesz wybrać np. Fundację dla Szczeniąt Judyta czy DIOZ, które zajmują się niesieniem pomocy niechcianym zwierzętom.
Jeżeli nie przekonała cię żadna z powyższych form pomocy, możesz też wpłacić choćby kilka złotych na jedną ze zbiórek udostępnionych np. na platformie pomagam.pl.