w

SuperSuper

Roman Abramowicz i ukraińscy negocjatorzy z objawami OTRUCIA. Eksperci nie mają wątpliwości co do przyczyny dolegliwości

fot. Roman Abramowicz i spotkanie negocjacyjne / YouTube / Fars Media Corporation, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Jak informuje „The Wall Street Journal” dwóch ukraińskich negocjatorów pokojowych, a także miliarder i oligarcha Roman Abramowicz, mają cierpieć na objawy otrucia po spotkaniu w Kijowie, które miało miejsce na początku miesiąca. W sprawie wypowiedział się ekspert z portalu śledczego Bellingcat.

Po spotkaniu Roman Abramowicz i dwaj ukraińscy negocjatorzy mieli źle poczuć się jeszcze tej samej nocy. Według informacji „WSJ” doświadczyli oni zaczerwienienia oczu, łuszczenia skóry na rękach i twarzy oraz bolesnego łzawienia.

„WSJ” podaje, że stan Abramowicza i dotkniętych objawami ukraińskich negocjatorów uległ już poprawie, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ofiary mają oskarżać przeciwnych rozmowom przedstawicieli Kremla o otrucie. Rozmówca gazety, zbliżony do środowiska Romana Abramowicza, miał zaznaczyć, że „nie jest jasne, kto był celem ataku”.

Shaun Walker, wieloletni dziennikarz „The Guardian” informuje natomiast, że według jego źródła „z bezpośrednią wiedzą dotyczącą wydarzenia” Abramowicz stracił wzrok na kilka godzin i był leczony w Turcji.

Według relacji portalu śledczego „Bellingcat” spotkanie, po którym uczestnicy źle się poczuli, miało miejsce 3 marca. Abramowicz wraz z innym rosyjskim przedsiębiorcą wziął wtedy udział w negocjacjach u boku ukraińskiego deputowanego Rustema Umerowa.

Bellingcat twierdzi, że objawy wskazują na użycie broni chemicznej, a członkowie nie jedli nic, co mogłoby spowodować aż tak dotkliwą reakcję. Eksperci stwierdzili, że objawy, choć ta wersja jest mniej prawdopodobna, mogą być również wywołane promieniowaniem mikrofalowym.

Bellingcat podaje, że eksperci i doktorzy, z którymi skonsultował się portal śledczy, twierdzą, że użyta dawka toksyny nie miała na celu zabić ofiar, a jedynie je poważnie nastraszyć.

Źródło: „The Wall Street Journal” ; Bellingcat

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Oscary 2022, Diuna

Oscary 2022. „Diuna” z największą liczbą Oscarów!

Abramowicz przekazał Putinowi kartkę od Zełenskiego. Prezydent Rosji wpadł w szał po przeczytaniu