w

Przez Polski Ład służby mundurowe i nauczyciele odczuli ubytki w kieszeniach. Co z „murem za polskim mundurem”?

fot. YouTube screenshot / Policja.pl

Na mniejsze pensje w związku z nowymi przepisami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu skarżą się nie tylko nauczyciele. Ubytki w kieszeniach odczuli też pracownicy służb mundurowych. Co sądzicie o Polskim Ładzie?

Nauczyciele

Najpierw Polskę obiegła informacja o oburzonych niższymi pensjami nauczycielach. Pracownicy szkół otrzymują wypłaty na początku miesiąca, więc odczuli zmiany jako jedni z pierwszych.

– „Jestem nauczycielem dyplomowanym z 38-letnim stażem. Nowa wiadomość jest taka, że po obejrzeniu wpływów na konto mam 400 zł mniej na koncie w stosunku do 1 grudnia 2021r. Polski Ład? Skandal!” – napisał do redakcji Wirtualnej Polski pan Waldemar.

– „Oho, żonie nauczycielce przyszła wypłata niższa o 340 zł. Czyli o 10 proc. Nie muszę mówić, co myśli o Polskim Ładzie” – czytamy komentarze.

Służby Mundurowe – co z „Murem za polskim mundurem”?

Na spadki wynagrodzenia zaczęli się skarżyć także członkowie służb mundurowych. Obniżki dotyczą też emerytowanych funkcjonariuszy. W internecie pojawiła się duża ilość wypowiedzi niezadowolonych przedstawicieli tej grupy zawodowej. W niektórych przypadkach zakończył się również dodatkowy bonus „covidowy”, co tylko pogorszyło sytuacje w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

– „Czy wiesz coś na temat dzisiejszych wypłat? Wszyscy dostali okrojone ze względu na zabranie dodatku covidowego i nie byłoby to niczym szczególnym, gdyby nie fakt, że zabrano dużo więcej. Osobiście miałem dodatku 400 zł brutto, a zabrano mi 600 zł netto. Z czego wynika, że prawie dwa razy tyle. Na dodatek w tytule przelewu napisali, że to naliczone według Polskiego Ładu. Po 11 latach służby mam teraz tyle wypłaty, co miałem po ośmiu czy dziewięciu. O co tu chodzi?” – pisze jeden z funkcjonariuszy Służby Więziennej na zawodowej grupie dyskusyjnej.

Dla Wirtualnej Polski wypowiedział się Czesław Tuła, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

– „Niestety, to bolesne zderzenie z rzeczywistością. W najgorszej sytuacji są emerytowani funkcjonariusze, którzy się już zgłaszają się do naszego związku. Tak samo osoby, które przepracowały po kilkanaście lat na różnych stanowiskach” – skomentował zaistniałą sytuację.

A jak sytuacja wygląda u policjantów?

– „Jestem policjantem. My też dostajemy pensje z góry. U nas różnice wyniosły od -32 do -65 w zł. Reprezentuję najliczniejszą grupę policjantów. Nie wiem, ile mniej otrzymała kadra kierownicza. Nie stracili podobno policjanci z najkrótszym stażem na najniższych stanowiskach” – informuje Jarosław.

– „Jestem przedstawicielem służb mundurowych z 29-letnim stażem. Od 1 stycznia, przy złożeniu wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, moja wypłata zeszczuplała o 200 zł – pisze Piotr.

Na artykuł Business Insider, który opisuje sytuację w środowisku służb mundurowych zareagowało na Twitterze Ministerstwo Finansów:

Funkcjonariusz policji rozlicza się wg dedykowanych tej grupie zawodowej przepisów. W danym miesiącu niektórzy mogą rzeczywiście stracić, ale w skali roku większość funkcjonariuszy będzie na plus” – zapewnia Ministerstwo Finansów.

Wojsko

Według Business Insidera, Polski Ład znacząco odczuli też wojskowi. Najwięcej stracili żołnierze na najwyższych stanowiskach oraz o rzadkich i cennych specjalizacjach. Na przykład pilot Sił Powietrznych w stopniu pułkownika na nowych zmianach straci 500 złotych.

Podpułkownik z jednostki wojskowej na Pomorzu na stanowisku dowódczym otrzymał wypłatę mniejszą o 333 zł. Trzech żołnierzy o tym samym stopniu, z różnych części kraju, otrzymało mniej o odpowiednio 245, 250 i 350 zł.” – czytamy w artykule.

Co myślicie o Polskim Ładzie? Odczuliście już skutki?

Dyskusja pracowników SW po wprowadzeniu Polskiego Ładu
fot. Facebook screenshot
Komentarze internautów po obniżeniu pensji na początku roku (Fot. za Facebook)
fot. Facebook screenshot

Źródła: Business Insider Polska ; O2.pl ; WP.pl ; Policja.pl ; YouTube

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Sandra Kubicka zdradza, że jest demiseksualna i komentuje byłe związki Barona

Ewa Bilan-Stoch rozkręciła się na Twitterze. Szybko prostuje krytyków męża!