w ,

DramatDramat

Nowe obostrzenia od 15 grudnia! Będą mogli sprawdzać, kto jest zaszczepiony

fot. screenshot YouTube

Od 15 grudnia w życie wejdą kolejne obostrzenia związane z IV falą pandemii Covid-19. Już za parę dni w wielu miejscach zmienią się limity przebywających za jednym razem osób. Wprowadzona zostanie także nauka zdalna i nowa ustawa “covidowa” pozwalająca na większą kontrolę w kwestii szczepień.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, zapowiada nowe obostrzenia w obliczu coraz silniejszej czwartej fali. Co się zmieni?

– “Od 15 grudnia obniżone zostaną limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitów nastąpi wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – zaznacza wiceminister. – Od połowy grudnia zostają też obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę” – dodaje.

Od 15 grudnia zamknięte zostaną też dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia, a osoby, które mieszkają z kimś zakażonym Covid-19, będą musiały wykonać test. W tej sytuacji zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Ustawa covidowa

– “Przygotowujemy w Sejmie projekt nowelizacji ustawy szczególnej, covidowej” – mówi poseł Czesław Hoc z sejmowej Komisji Zdrowia, w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej”.

Na mocy specjalnej ustawy covidowej, pracodawca będzie miał możliwość zażądania informacji od pracownika w kwestii szczepienia, a także okazania wyniku testu na koronawirusa.

Na jakiej podstawie pracodawca będzie mógł uzyskać informacje?

– “Na podstawie dokumentów potwierdzających ich status” – twierdzi poseł. I zapewnia, że w znowelizowanej ustawie covidowej znajdzie się podstawa prawna.

Jeśli te warunki nie będą spełnione, w restauracjach, kinach i teatrach obowiązywać będzie 30 proc. obłożenia.

Ostatecznie ważność dokumentów potwierdzających pobyt w wielu miejscach –poza limitem w czasie kontroli – mogą sprawdzać sanepid, policja oraz straż miejska.

Co sądzicie o nowych obostrzeniach?

Źródła: “Rzeczpospolita” ; Ministerstwo Zdrowia;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Co myślisz?

Napisane przez Maciej

Martyniuk dopiero co usłyszał wyrok, a prokuratura już bada jego kolejne wpisy! Wulgarnie znieważył sędzię!

Misiek Koterski przeszczepił sobie włosy w Turcji! “Nerkę mam. Sprawdzałem. Nie wycięli”. Co sądzicie o jego nowym wyglądzie?