w

Eko choinka. Dokonaj świadomego i zrównoważonego wyboru, aby nie zatruwać środowiska!

Eko choinka, eko święta
Eko choinka, eko święta

Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy ulegamy zakupowemu szaleństwu i kupujemy rzeczy, które nie do końca są nam potrzebne. Często nie zastanawiamy się nad tym, czy dany produkt jest ekologiczny, czy też nie, przez co później na śmietnikach ląduje mnóstwo rzeczy, których nie można poddać recyklingowi. W grudniu, gdy podliczamy dobre i złe uczynki, warto się zrehabilitować i postawić na eko rozwiązania, zaczynając od wyboru choinki. Które są eko, a które nie?

Podczas świąt Bożego Narodzenia generujemy znacznie więcej odpadów niż zwykle – począwszy od opakowań po prezenty, przez niejadalne resztki świątecznych potraw, aż po wyrzucane choinki. Wiele z tych odpadów trafia na wysypiska, przyczyniając się do zanieczyszczenia ziemi i wody, a także emitując szkodliwe gazy cieplarniane podczas rozkładu. Dodatkowo świąteczna konsumpcja często wiąże się z nadmiernym zużyciem zasobów, takich jak energia elektryczna na oświetlenie czy paliwo do transportu.

Dlatego też, dokonując świadomych, ekologicznych wyborów, możemy znacząco zmniejszyć nasz ślad węglowy i wpływ na środowisko. Wybierając prezenty z drugiego obiegu, dekoracje wielokrotnego użytku, lokalne i ekologiczne produkty, a także ograniczając marnotrawstwo żywności, przyczyniamy się do ochrony naszej planety. Świadomość ekologiczna w okresie świąt to również szansa na edukację i promowanie zrównoważonego stylu życia wśród rodziny i przyjaciół. Poprzez nasze wybory możemy inspirować innych do zmiany nawyków i promowania postaw proekologicznych. Jest to szczególnie ważne w obliczu globalnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie środowiska i utrata bioróżnorodności.

Eko choinka. Jaką wybrać?

W okresie świątecznym wybór odpowiedniej choinki jest ważną decyzją, która ma wpływ na środowisko. Dlatego też przed zakupieniem drzewka, dowiedz się, czy została wycięta lub wykopana z lasu, czy też pochodzi z plantacji. Ta druga opcja jest o wiele korzystniejsza dla środowiska z kilku powodów.

Choinki z wycinki w lesie mogą przyczyniać się do degradacji lasów naturalnych. Z kolei, choinki z plantacji są uprawiane specjalnie z myślą o świętach, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Do tego często stosują one praktyki zrównoważonego rolnictwa, dbając o zdrowie gleby i zasoby naturalne.

Pamiętaj również o tym, by wybrać iglaka z twojego regionu. Nie dość, że wesprzesz lokalnych rolników czy przedsiębiorców, to jeszcze przyczynisz się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, która jest zdecydowanie wyższa, gdy drzewka pochodzą z odległych miejsc czy z zagranicy. Wybierając choinkę z lokalnej plantacji, zmniejszasz ślad węglowy związany z transportem.

Eko choinka
Eko choinka

Czy sztuczna choinka jest ekologiczna?

Kupno sztucznej choinki w aspekcie ekologicznym jest wyborem między mniejszym a większym złem. Mogą wydawać się ekologiczną alternatywą dla żywych drzew, choć pewne aspekty stawiają je w mniej korzystnym świetle z punktu widzenia ochrony środowiska. Produkcja sztucznych drzewek często wiąże się z użyciem tworzyw sztucznych, które są pochodną ropy naftowej. Proces ten generuje emisje dwutlenku węgla, a także inne zanieczyszczenia powietrza i wody. Ponadto, tworzywa sztuczne nie są biodegradowalne, co oznacza, że po zakończeniu użytkowania, trafiają one na wysypiska, gdzie mogą zalegać przez setki lat. Do tego dochodzi również zwiększenie śladu węglowego, z uwagi na to, że często trzeba je przetransportować z odległych miejsc, m.in. z Azji.

Z drugiej jednak strony, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt długoterminowego używania, kupno sztucznej choinki nie wydaje się aż tak złym pomysłem, ponieważ zmniejsza się potrzebę corocznego nabywania nowych, żywych drzewek. W ogólnym rozrachunku, mimo że produkcja sztucznych choinek generuje emisje, ich wieloletnie użytkowanie sprawia, że bilans środowiskowy może być korzystniejszy w dłuższym okresie, ponieważ może wpłynąć na redukcję śladu węglowego.

W kwestii wyboru między żywym a sztucznym drzewkiem tworzy się pewien konflikt, który należy rozwiązać w zgodzie z własnym sumieniem. Jeśli wybierasz ten drugi wariant, rozważ zachowanie swojego sztucznego drzewka na dłużej, zamiast kupować nowe co roku.

Jeżeli żadna z tych opcji w pełni cię nie przekonała, jest jeszcze jedna alternatywa.

Eko choinka
Eko choinka

Eko choinka DIY. Twórcze i zrównoważone rozwiązanie

Zawsze warto mieć na uwadze, że choinkę można przygotować samodzielnie i to z ekologicznych materiałów, takich jak drewno, sznurek, papier i materiały pochodzące z recyklingu. Ważne, aby unikać produktów, które są trudne do recyklingu lub zawierają szkodliwe substancje chemiczne. Przykładem mogą być plastiki, które są trudne do rozkładu, czy farby zawierające toksyczne składniki.

A ty którą opcję wybierasz?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Waldemar, Ewa, Rolnik szuka żony - fot. Wojtalewicz Jarosław AKPA, YouTube @Rolnikszukazonyoficjalny

Po finałowym odcinku „Rolnik szuka żony”, Waldemar odsłonił kulisy relacji z Ewą. To ona sprowokowała konflikt z jego rodzicami?!

Jakob Kosel i Ciocia Liestyle spodziewają się drugiego dziecka - fot. Instagram @jakobkosel

Jakob Kosel i Ciocia Liestyle wkrótce znowu zostaną rodzicami! Popularna para oczekuje narodzin DRUGIEGO DZIECKA (FOTO)