w

Dwaj Brytyjczycy skazani na ŚMIERĆ po „pokazowym” rosyjskim procesie. O co zostali oskarżeni?

Fot. Twitter screenshot
Fot. Twitter screenshot

Dwóch Brytyjczyków i obywatel Maroka, którzy zostali schwytani podczas walk w Mariupolu, zostało skazanych na śmierć przez prorosyjskich urzędników po trwającym kilka dni procesie. Jeśli wyroki zostaną wykonane, będzie to zbrodnia wojenna łamiącą Konwencję Genewską.

Sąd w kontrolowanej przez Rosję wschodniej Ukrainie skazał 28-letniego Aidena Aslina z Newark, 48-letniego Shauna Pinnera z Watford i Saauduna Brahima z Maroka pod zarzutem „terroryzmu”.

Obaj Brytyjczycy mieli służyć w ukraińskiej piechocie morskiej, co czyni ich żołnierzami w służbie czynnej, których powinny chronić konwencje genewskie dotyczące jeńców wojennych. Przynajmniej jeden z mężczyzn miał podwójne obywatelstwo, a oboje mieszkali od lat w Ukrainie.

W oświadczeniu wydanym na początku tygodnia rodzina Aslina stwierdziła, że służył on w ukraińskiej piechocie morskiej przez prawie cztery lata i „nie jest, wbrew propagandzie Kremla, ochotnikiem, najemnikiem ani szpiegiem”.

„Najemnicy”

Wbrew faktom rosyjskie media państwowe przedstawiły Brytyjczyków jako najemników, co powielił sąd skazując ich pod zarzutem „bycia najemnikiem”.

W środę rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti udostępniła nagranie, na którym mężczyźni „przyznali się” do winy w związku z postawionymi im zarzutami, wśród których znalazły się również terroryzm, popełnienie przestępstwa w ramach organizacji przestępczej oraz siłowe utrzymanie władzy.

Rodzina brytyjskiego żołnierza oskarżyła Rosję o naruszenie wyrok konwencji genewskich nie tylko poprzez wyrok, ale też opublikowanie nagrania wideo, na którym Aslin „mówi pod przymusem i wyraźnie doznał obrażeń fizycznych„.

Jeden z prorosyjskich urzędników w Doniecku powiedział, że chociaż mężczyźni przyznali się do winy, co powinno zmniejszyć wyrok, otrzymali karę śmierci z powodu „głównej, niezachwianej zasady – sprawiedliwości”. Proces był zamknięty i jedynie niewielkie fragmenty zostały upublicznione przez rosyjskie media.

Prorosyjscy urzędnicy twierdzą, że działania mężczyzn „doprowadziły do śmierci i obrażeń osób cywilnych, a także do zniszczenia infrastruktury cywilnej i społecznej”.

Według przekazanych informacji mężczyźni będą mieli miesiąc na odwołanie się od wyroku, a jeśli apelacja zostanie przyjęta, zamiast kary śmierci mogą otrzymać dożywocie lub 25 lat więzienia.

Reakcja Wielkiej Brytanii

Wyrok został szybko potępiony przez najwyższych urzędników Wielkiej Brytanii, między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Całkowicie potępiam wyrok skazujący Aidena Aslina i Shauna Pinnera, przetrzymywanych przez rosyjskich pośredników we wschodniej Ukrainie” – powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. – „Są oni jeńcami wojennymi. To wyrok, który nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia… Moje myśli są z rodzinami. Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wesprzeć„.

Rzecznik prasowy brytyjskiego Downing Street nr. 10 powiedział: „Jesteśmy oczywiście głęboko zaniepokojeni tą sprawą. Nieustannie powtarzamy, że jeńcy wojenni nie powinni być wykorzystywani do celów politycznych. Wiedzą Państwo, że zgodnie z konwencjami genewskimi jeńcy wojenni są uprawnieni do immunitetu bojowego i nie powinni być ścigani za udział w działaniach wojennych.”

Robert Jenrick, poseł torysów z Newark, powiedział: „Ten obrzydliwy proces jak z czasów sowieckich jest najnowszym przypomnieniem deprawacji reżimu Putina.”

Wbrew kremlowskiej propagandzie, Aiden Aslin i Shaun Pinner nie są najemnikami. Mieszkali na Ukrainie i służyli w jej siłach zbrojnych na długo przed nielegalną inwazją Rosji, a jako jeńcy wojenni mają prawo do ochrony zgodnie z Konwencją Genewską.”

Kristyan Benedict, menedżer ds. reagowania kryzysowego Amnesty International UK również wziął głos w sprawie.

Ten tak zwany proces od początku wyglądał na proces pokazowy, mający na celu wywarcie presji na Wielką Brytanię, a te wyroki wyglądają tak, jakby miały na celu oddanie strzału ostrzegawczego do Wielkiej Brytanii w związku z jej wsparciem dla Ukrainy w tej brutalnej wojnie” – powiedziała.

Rosja i jej stronnicy w Donieckiej Republice Ludowej, jeśli spróbują wykonać te wyroki, dołączą do ogromnego katalogu zbrodni wojennych.

Wyroki rosyjskich żołnierzy

Ukraina do tej pory skazała trzech rosyjskich żołnierzy na kary więzienia za zbrodnie wojenne związane z rosyjską ofensywą, która rozpoczęła się 24 lutego.

Wadim Sziszimarin, lat 21, został skazany na dożywocie 23 maja za zabicie 62-letniego cywila w północno-wschodnim obwodzie sumskim na początku wojny.

31 maja Aleksander Bobikin i Aleksander Iwanow zostali skazani na ponad 11 lat więzienia za ostrzeliwanie skupisk ludności, co „naruszało prawa i zwyczaje wojenne”.

Źródło: The Guardian

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Britney Spears, Sam Ashgari, fot. Instagram @samasghari

Britney Spears po raz trzeci wzięła ŚLUB! Idealną ceremonię zakłócił jej były mąż

Robert Lewandowski, Bayern Monachium - fot. Instagram @fcbayern, @_rl9

Niemieccy kibice zaatakowali Lewandowskiego, za to, że chce odejść z Bayernu! Padły mocne słowa. „Jest niesamowicie niewdzięczny”