w ,

Zbigniew Ziobro stanowczo reaguje na aferę Pandora Gate: „Tak BULWERSUJĄCA sprawa nie mogła mieć innego finału” (WIDEO)

Zbigniew Ziobro, Stuu - fot. Niemiec/AKPA, screenshot YouTube @StuuOfficial
Zbigniew Ziobro, Stuu - fot. Niemiec/AKPA, screenshot YouTube @StuuOfficial

W czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało konferencję prasową, podczas której Zbigniew Ziobro wypowiedział się na temat afery Pandora Gate. Wskazał, że sprawę badają śledczy, a podejrzani nie mają

Film Sylwestra Wardęgi doczekał się ogromnego rozgłosu, ale nic w tym dziwnego, ponieważ w Pandora Gate opublikował dowody świadczące o tym, że Stuu dopuszczał się czynów karalnych. Tym bardziej przeraża fakt, że w toku prowadzonego przez siebie śledztwa, dotarł do nazwisk kilku innych znanych twórców, którzy także mogli wykorzystywać swoją pozycję i popularność do groomingu.

O opublikowanym materiale głośno zrobiło się nie tylko w sieci, ale i mediach. Błyskawicznie interweniował premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział podjęcie stanowczych działań w celu ustalenia stanu faktycznego. Teraz głos zabrał prokurator generalny. Co powiedział?

Zbigniew Ziobro stanowczo reaguje na aferę Pandora Gate

Podczas konferencji jako pierwszy głos zabrał podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Piotr Cieplucha:

[…] afera o tak dużej skali, że chyba w ciągu ponad 30 lat istnienia polskiego internetu, podobne zdarzenie nie miało miejsca. Afera, która dotyczy dużej części środowiska polskich youtuberów i influencerów. Ujawniona została przez osobę z wewnątrz tego środowiska […]. Wynika z niego, żę główny bohater tego materiału […] Stuart Burton […], wykorzystywał swoją pozycję, swoją popularność do tego, by, jeżeli te doniesienia okażą się prawdziwe, by wabić młode dziewczyny, dziewczyny poniżej 13. roku życia, nieletnie, i zgodnie z tymi doniesieniami dopuszczał się czynów o charakterze seksualnym, które są ścigane z kodeksu karnego, z art. 200 § 1 – powiedział Piotr Cieplucha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wspomniany wcześniej przepis stanowi:

§ 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Po czym kontynuował:

Zdecydowałem o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa właśnie w tej sprawie. Zawiadomienie skierowałem, ponieważ uważam, że polskie służby, polskie organy ścigania powinny zbadać tę sprawę, która poruszyła ogromną część świata polskiego internetu. […] Sprawa jest o tyle ważna, że dotyczy najmłodszych uczestników sieci. […] Nie może być tak, że ktoś stoi ponad prawem. Nie może być tak, że jeżeli ktoś jest celebrytą, ma miliony wyświetleń, zarabia ogromne pieniądze na działalności w sieci, to może wykorzystywać swoją popularność i swoją pozycję do tego, by wykorzystywać seksualnie nieletnich. Nie ma na to zgody i w tym wypadku muszą zostać podjęte zdecydowane działania.

Zbigniew Ziobro zakomunikował, że sprawa wymaga stanowczej reakcji, w związku z czym skontaktował się już z prokuratorem regionalnym:

Skontaktowałem się z panem Prokuratorem Regionalnym w Warszawie i wydałem polecenie, by w tej sprawie były prowadzone intensywne czynności śledcze w ramach postępowania, które bezpośrednio będzie przez pana Prokuratora Regionalnego nadzorowane i tak też się dzieje. W dniu wczorajszym otrzymałem już relację, jakie czynności zostały przedsięwzięte w tym postępowaniu i będą podejmowane kolejne. Są pewne przeszkody natury obiektywnej, związane z kwestią obecnością pewnych osób w kraju, bądź też pozostawania ich poza granicami Polski. Ale jak pokazaliśmy w innej sprawie, co się odwlecze, to nie uciecze. Materiały dowodowe są gromadzone. Tak bulwersująca sprawa nie mogła mieć innego finału, jeśli chodzi o działanie prokuratury […]. Zero tolerancji wobec pedofilii i przestępstw seksualnych wobec dzieci.

Podkreślił, że każda osoba posiadająca jakiekolwiek informacje w tej sprawie, powinna zgłosić się do prokuratury. Z uwagi na zmianę przepisów prawa karnego, jeśli zatai istotne kwestie, a organy ścigania dowiedzą się o tym, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Chciałbym zaapelować do wszystkich osób, które mają wiedzę na ten temat, o zgłaszanie się do prokuratury. Obowiązkiem prokuratury jest zapewnienie dyskrecji. Każdy, kto ma wiedzę na ten temat, a tej wiedzy nie przekaże organom ścigania, a dowiedzą się one o tym, może się liczyć z postępowaniem karnym.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Pandora Gate, Stuu - fot. Canva, screenshot YouTube @sawardega_wataha

Policja wydała oficjalne oświadczenie w sprawie afery z popularnymi influencerami!

Madonna - fot. Instagram @madonna

Madonna znowu uraziła fanów! Tym razem zapozowała w bluzie z podobizną papieża Franciszka. Przesadziła?