w

Spółka Kuby Wojewódzkiego i Janusza Palikota ma poważne problemy finansowe. Ich długi przekroczyły 170 MILIONÓW złotych!

Kuba Wojewódzki, Janusz Palikot - fot. Piętka Mieszko/AKPA
Kuba Wojewódzki, Janusz Palikot - fot. Piętka Mieszko/AKPA

Do niedawna można było sądzić, że Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot mają głowy do robienia interesów. Właśnie opublikowano raport, w którym ujawniono kwotę, na jaką zadłużona jest Manufaktura Piwa Wódki i Wina. Na widok tej kwoty włos jeży się na głowie.

Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot w 2016 roku postanowili połączyć siły i założyli spółkę produkującą alkohol. Od początku mocno promowali swoje produkty zarówno w mediach społecznościowych, jak i telewizji. Szybko jednak napotkali pierwsze problemy, bowiem wraz ze wspólnikiem Tomaszem Czechowskim zostali ukarani przez sąd za to, że reklamowali w internecie napoje alkoholowe. Z ustaleń Super Expressu wynika, że nałożono na nich wysokie kary finansowe oraz musieli pokryć koszty sądowe, które opiewały na niemal 30 tysięcy złotych.

Oskarżonego Janusza Palikota uznaję się za winnego i wymierza karę 80 tys. zł grzywny. Jakuba Wojewódzkiego uznaje się winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny. Tomasza Czechowskiego uznaje się winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny — brzmi fragment cytowanego przez Super Express wyroku.

Teraz wyszło na jaw, że mają o wiele większe problemy finansowe.

Spółka Wojewódzkiego i Palikota tonie w długach

Dotychczas nic na to nie wskazywało, ale właśnie wyszło na jaw, że showman i były polityk mają poważne problemy finansowe. Ich spółka tonie w długach! W poniedziałek 4 września Marek Maślanka, który jest przewodniczącym nieformalnej grupy nadzorczej MPWiW opublikował na LinkedIn raport ukazujący obecną sytuację spółki. Już na wstępie podkreślił, że stan finansów może różnić się o około +/- 5%, a margines błędu może wynosić 9 mln złotych.

Z raportu wynika, że spółka w chwili obecnej zadłużona jest na 166 mln złotych, a do kwoty tej należy doliczyć odsetki w wysokości 11 mln zł. „Zaledwie” 21,9 mln z tej sumy to obligacje, a 1,7 mln weksle. Reszta to pożyczki, przy czym jedna z firm ich udzielających ma oprocentowanie wynoszące 240%.

Najbardziej zatrważa fakt, iż spółka zalega z wypłatami dla pracowników, nie tylko tych etatowych, ale i tych zatrudnionych na podstawie umów B2B. Szacuje się, że jest to nawet 2 mln złotych, a nie wliczono w to pensji za lipiec i sierpień. Z dokumentu wynika, że nie otrzymali oni: 200 tys. zł za marzec, 322 tys. za kwiecień, 398 tys. za maj i aż 1,072 mln za czerwiec.

Z raportu dowiadujemy się jednak, że obecnie spółka wykorzystuje jedynie 20% mocy produkcyjnej. W rzeczywistości na jednej zmianie jest w stanie produkować aż 6 mln butelek 0,5 l.

Marek Maślanka wskazał, że na tę chwilę spółka utrzymuje sprzedaż produktów na poziomie 5 mln zł. Problemem są wysokie ceny, na które zwracają uwagę konsumenci. Niewykluczone, że w najbliższym czasie dojdzie do obniżki, o ile zostanie uruchomiona maszyna do produkcji wódki.

Na końcu raportu wskazano największe problemy spółki, a jednym z nich są błędne decyzje zarządu:

Część decyzji biznesowych była podejmowana przez zarząd przedwcześnie lub ze zbyt dużym opóźnieniem, co pogarszało pozycję spółki wobec instytucji finansowych. Analizując umowy i zasady obsługi, uważam, że wielokrotnie dochodziło do wykorzystywania trudnej sytuacji spółki przez instytucje finansujące — wyjaśnił Maślanka.

Głos w tej sprawie zabrał już Palikot, który oznajmił, że do sądu złożono już wniosek o zatwierdzenie układu z wierzycielami MPWiW oraz Tenczyńskiej Dystrybucji. Wskazał również, że spółka atakowana jest przez polityków, mimo że w 2015 roku wycofał się z rządu.

Podjęliśmy decyzję o złożeniu wniosku do sądu o uruchomienie postępowania zatwierdzającego układ z wierzycielami dla Manufaktury Piwa Wódki i Wina oraz Tenczyńskiej Dystrybucji. W ramach postępowania restrukturyzacyjnego aktywa Grupy MPWiW będą chronione przez sąd przed próbami rozparcelowywania ich w ramach odrębnych postępowań wszczynanych przez wierzycieli. Będzie także chroniony przed zapowiedzianymi i trwającymi już atakami ze strony polityków, którzy próbują wykorzystać nasze problemy do swoich celów politycznych. Mimo, iż ja osobiście od 2015 roku pozostaję poza polityką i zapewniam, że nie zamierzam się angażować w jakikolwiek sposób w trwającą kampanię wyborczą — czytamy w komunikacie.

Trzeba przyznać, że nie brzmi to najlepiej…

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Dominika Gwit - fot. Instagram @dominikagwit

Ważna chwila w życiu Dominiki Gwit. Chwali się synkiem. „Moje pierwsze!”

Priscilla Presley - fot. Instagram @priscillapresley

Priscilla Presley gościem specjalnym na festiwalu w Wenecji. Zdradziła intymny szczegół związku z Elvisem. „Miałam tylko 14 lat”