w ,

Jerzy Połomski nie żyje. Wybitny artysta miał 89 lat. „Był niezwykłym człowiekiem”

fot. AKPA

W wieku 89 lat zmarł Jerzy Połomski. O śmierci piosenkarza poinformowała PAP jego menadżerka – Violetta Lewandowska. Cała Polska zna jego przeboje takie jak m.in. „Cała sala śpiewa z nami” czy „Bo z dziewczynami”.

„Dzisiaj wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury” – przekazała w rozmowie z PAP menadżerka artysty Violetta Lewandowska.

Jerzy Połomski – życie i działalność artystyczna

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Artysta ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, gdzie nad warsztatem aktorskim pracował pod okiem Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, śpiewu u Wandy Wermińskiej i Marii Mokrzyckiej w interpretacji piosenek u Ludwika Sempolińskiego.

Połomski jako aktor zadebiutował w Teatrze Buffo w 1957 roku, gdzie zagrał w licznych składankach satyrycznych, a następnie związany był z Teatrem Syrena. W tym samym roku dokonał pierwszych nagrań radiowych i dał się poznać jako wokalista.

Karierę solisty Połomski rozpoczął w 1959 roku z utworem „Podwieczorek z piosenką”, a największą popularnością cieszył się w latach 60 i 70. Najbardziej znanymi przebojami artysty są takie utwory jak: „Cała sala śpiewa z nami”, „Daj”, „Bo z dziewczynami” czy „Komu piosenkę?”.

Utwór „Woziwoda” przyniósł mu II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 r., ale Połomski odnosił sukcesy także poza granicami naszego kraju. W 1969 roku został laureatem nagrody jury oraz Radia i TV na festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii, a zaledwie rok później zajął trzecie miejsce na Coupe d’Europe Musicale w Szwajcarii.

W 1973 roku zdobył nagrodę publiczności na KFPP Opole w 1973 roku Połomski zdobył nagrodę publiczności, a w 1993 r. otrzymał Złoty Mikrofon Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku.

Połomski w późniejszych latach kariery wydawał płyty z przedwojennymi piosenkami, a także kolędami i piosenkami świątecznymi. „Przedwojenne przeboje” ukazały się w 1994 r., a w 1998r. wydane zostały „Kolędy i pastorałki śpiewa Jerzy Połomski”

Jerzy Połomski w 2009 roku za całokształt swojej działalności artystycznej otrzymał Złotego Fryderyka.

W 2018 roku pojawiły się u niego problemy ze słuchem, które zmusiły go do zawieszenia działalności artystycznej. Latem ubiegłego roku piosenkarz trafił do Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie. 

Źródło: PAP

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Katarzyna Cichopek, Maciej Kurzajewski - fot. AKPA Piętka Mieszko

Cichopek i Kurzajewski zaręczyli się?! Obok ogromnego kamienia na palcu aktorki nie sposób przejść obojętnie. „Czekamy na ślub”

Marcin Meller zaatakował Macieja Kurzajewskiego. „Kiedyś poznałem fajnego człowieka. Co się z tobą stało?”