w

Zima dokucza psom. Jak zadbać o zdrowie i komfort pupila podczas chłodnych dni? Oto kilka wskazówek

Pies podczas zimy - fot. Pexels Jozef Feher
Pies podczas zimy - fot. Pexels Jozef Feher

Zima to trudny czas dla naszych czworonożnych przyjaciół. Psy potrzebują dodatkowej uwagi i opieki, aby zapewnić im bezpieczeństwo i komfort w chłodniejszych warunkach. Chciałbyś ułatwić swojemu pupilowi przetrwanie mrozów? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Zima to okres, który może być prawdziwym wyzwaniem dla zwierząt. Chłodne temperatury, opady śniegu i obecność lodu i soli na drogach stanowią wyzwanie dla psów, zwłaszcza tych, które nie są przystosowane do zimowych warunków. Dbając o swojego pupila, nie tylko zapewnimy mu komfort, ale także zapobiegniemy różnym problemom zdrowotnym. O czym należy pamiętać?

Jak dbać o pupila w zimę

Zimowa pielęgnacja sierści

Warto odpowiednio pielęgnować sierść psa, bo to właśnie ona chroni go przed mrozami. Należy regularnie czesać futro, by usunąć martwy włos i poprawić przepływ powietrza w okolicy skóry. Inaczej wygląda pielęgnacja psów, które wymagają strzyżenia w salonie groomerskim. Warto zrezygnować z przycinania sierści zbyt krótko, żeby zwierzęciu było ciepło.

Ubranka dla zwierząt

Jeśli pupil spędza większośc czasu w domu i właściciel zdecyduje się na krótkie strzyżenie, warto przyzwyczaić psa do noszenia ubranek. Będą one stanowić dodatkową ochronę przed zimnem i przylepiającym się do sierści śniegiem. Kurtkę dla psa możesz kupić tutaj.

Ochrona łap

Zima może być wyjątkowo trudna dla psich łap, szczególnie jeśli wybieramy się na spacery po drogach posypanych solą. Zarówno lód jak i sól mogą wchodzić pomiędzy “poduszki” psich łap i je urażać. Warto poprosić w salonie groomerskim o wygolenie sierści pomiędzy poduszkami. Wtedy piesek będzie miał większą łatwość w wylizaniu sobie tego, co mu tam utknie. 

Na rynku jest dużo tłustych maści ochronnych, którymi można smarować łapki przed spacerem. Chociaż z reguły psy nie przepadają za smarowaniem łapek, warto je do tego przyzwyczaić. Inną opcją są buty dla psów. Początkowo zwierzak może mieć problem z poruszaniem się w nich, ale do tego również może przywyknąć. Buty dla psa możesz kupić tutaj.

Krótsze spacery

Spacery są niezwykle ważne w życiu psów. Mimo to w mroźne dni zaleca się skrócenie ich czasu. Chociaż zabawy w śniegu dla naszych pupili są kuszące, dla ich zdrowia i komfortu warto je ograniczyć. Skrócone spacery pomogą uniknąć przemarznięciu łap i hipotermii. 

Zdrowa dieta 

Zimą psy potrzebują więcej energii, aby utrzymać ciepło ciała. Pamiętaj o dostosowaniu diety do warunków zimowych. Może się to wiązać ze zwiększeniem ilości kalorii. 

Wizyty u weterynarza

Bardzo ważne jest regularne obserwowanie zachowań psa i monitorowanie jego zdrowia. Zwróć uwagę na ewentualne zmiany w aktywności, apetycie i temperaturze ciała. To może pomóc we wczesnym wykryciu problemów zdrowotnych. Pamiętaj także o wizytach u weterynarza – zimą są one równie ważne jak w inne pory roku. 

fot. Pexels Benjamin Lehman

Przeczytaj także: Zimą często chorujesz? Pożegnaj przeziębienia na dobre. Domowe sposoby, by zadbać o odporność

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Kuba Wojewódzki - fot. AKPA

Kuba Wojewódzki

Joanna Opozda, Antoni Królikowski - fot. Piętka Mieszko/AKPA

Prawnik Królikowskiego zasugerował, że aktor mógłby POZWAĆ Joannę Opozdę! Aktorka komentuje: „mogłabym Antkowi założyć TYLE spraw”