w

[VIDEO] Tragedia w drodze na szczyt. Nie żyje sześć osób, są zaginieni. „Krwawa masakra”

fot. Twitter screenshot (Corpo nazionale soccorso alpino e speleologico)

W wyniku lawiny, która niespodziewanie zeszła we włoskich Dolomitach, zginęło co najmniej sześć osób, dziewięć zostało rannych, a 16 osób nadal uznaje się za zaginione. Wśród poszkodowanych są obcokrajowcy. Ratownicy określają katastrofę jako „niewyobrażalnie krwawą masakrę” i przekazują, że liczba ofiar wzrośnie.

Na drodze prowadzącej na szczyt zeszła potężna lawina składająca się ze śniegu, lodu oraz skał. Do tragedii doszło w niedzielę, 3 lipca, około godziny 14:30 w najwyższym masywie Dolomitów – Marmoladzie, położonej na wschód od Trydentu.

Lawina spowodowana załamaniem lodowca zeszłą z wysokości trzech tysięcy metrów nad poziomem morza. Według relacji świadków zejściu lawiny towarzyszył potężny huk, przypominający eksplozję.

Ratownik alpejski Walter Milan stwierdził, że do oderwania bryły z lodowca mogła doprowadzić ekstremalna jak na panujące zazwyczaj warunki temperatura. W sobotę na szczycie Marmolady, na wysokości ponad 3300 m n.p.m. odnotowano rekordową temperaturę 10 stopni Celsjusza.

– „To ekstremalna temperatura. Oczywiste jest to, że nie jest to normalne” – powiedział ratownik alpejski.

W rejonie katastrofy, w miejscowości Canzei uruchomiono sztab ratunkowy, który koordynuje akcję, w której uczestniczą helikoptery i oddziały z psami poszukiwawczymi. W innych częściach Dolomitów przeprowadzono ewakuację turystów.

Włoska agencja Ansa podaje, że w katastrofie zabitych zostało 6 osób, 9 zostało rannych, a 16 osób jest zaginionych. Na parkingu nadal stoją samochody, których właściciele zaginęli podczas zakończonej tragedią wspinaczki.

Wśród ofiar oraz zaginionych są obcokrajowcy. Policja ustaliła, że prócz Włochów poszkodowani są między innymi Niemcy, Czesi i Rumuni.

Źródło: Ansa ; Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Skusiło ją 1,3 zł na widoku. Pijanej złodziejce grozi nawet 10 lat odsiadki

Brutalnie zatłukli znajomego na śmierć dla 8 tys. zł. Sąd w Kaliszu wydał wyrok w głośnej sprawie