w

[VIDEO] Szokujące nagranie z katastrofy samolotu V-22 Osprey. Zginęło trzech żołnierzy

fot. YouTube screenshot

Do sieci trafiło pierwsze nagranie z tragicznej katastrofy V-22 Osprey, do której doszło podczas ćwiczeń amerykańskiej marynarki wojennej u wybrzeży Australii. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło trzech żołnierzy.

Amerykańskie siły zbrojne słyną ze swojej pozycji w globalnych rankingach. Mimo tego, nawet w najlepszych armiach świata mogą zdarzyć się tragiczne wypadki. Pomimo świetnego wyszkolenia pilotów oraz nowoczesnego sprzętu nigdy nie wiadomo, kiedy coś może pójść niezgodnie z planem.

W 2017 r. podczas ćwiczeń Amerykanów w okolicy Australii doszło do katastrofalnego zdarzenia z udziałem samolotu V-22 Osprey, który zamierzał wylądować na pokładzie okrętu desantowego USS Green Bay.

Na nagraniu, które dopiero niedawno pojawiło się w sieci, widać, jak V-22 Osprey nagle przechyla się i uderza lewą stroną w pokład. Następnie można usłyszeć, jak maszyna wpada do wody. W wyniku katastrofy zginęły trzy osoby, w tym drugi pilot samolotu.

Dochodzenie US Navy

Wypadek został zbadany przez amerykańskie wojsko. US Navy w opublikowanym raporcie stwierdziło, że Osprey nagle stracił wysokość w wyniku zjawiska znanego jako „downwash”, czyli zmiany kierunku powietrza odchylonego przez aerodynamiczne działanie wirnika w ramach wytwarzania siły nośnej.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych nie wykluczyła także, że maszyna mogła przenosić zbyt ciężki ładunek.

V-22 Osprey

Osprey to wielozadaniowy samolot wyjątkowej konstrukcji. Maszyna zdolna jest do pionowego startu oraz lądowania, co wyróżnia ją na tle innych samolotów. V-22 Osprey został zaprojektowany jako maszyna, która miała łączyć w sobie śmigłowca oraz samolotu dalekiego zasięgu.

Pierwszy lot Osprey zaliczył w 1989 r., ale do służby wszedł dopiero w 2007 r. Samolot osiąga prędkość 565 km/h, a jego zasięg bojowy wynosi 720 km. Nietypowe samoloty służą w armii amerykańskiej oraz japońskiej.

V-22 Osprey służy głównie do transportu ludzi oraz towarów. W czasie aktywnej służby maszyna zaliczyła niemal dziesięć wypadków, które doprowadziły do śmierci 16 osób. Do wypadków dochodziło także w okresie testów, kiedy katastrofy z jej udziałem pochłonęły trzydzieści istnień.

fot. U.S. Navy

Źródło: YouTube ; Reddit

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

29-latka zdała 150 egzaminów na prawo jazdy. Teraz została skazana. „Naraziła niewinnych użytkowników dróg na ryzyko”

Rosja grozi Stanom Zjednoczonym. „Alaska to rosyjskie ziemie”. Gubernator Alaski odpowiada z humorem