w ,

Pojawiły się informacje o pogrzebie królowej Elżbiety II. Znamy oficjalną datę

fot. Instagram @theroyalfamily

Pałac Buckingham poinformował, że pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w świątyni Westminster Abbey w Londynie w poniedziałek, 19 września. Rodzina królewska przekazała, jak będą wyglądać nadchodzące dni oraz uroczystości pogrzebowe.

„Państwowy Pogrzeb Jej Wysokości Królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek 19 września. Przed państwowym pogrzebem ciało będzie wystawione w Westminster Hall, aby umożliwić społeczeństwu złożenie hołdu” – poinformowała rodzina królewska.

Co będzie działo się z trumną przed pogrzebem?

W oświadczeniu Pałac Buckingham przekazał, że trumna z ciałem królowej Elżbiety II znajduje się obecnie w sali balowej zamku Balmoral, gdzie w czwartek zmarła 96-letnia monarchini. Trumna ma w pierwszej kolejności zostać przetransportowana do rezydencji monarchów brytyjskich w Szkocji – Pałacu Holyrood.

„Trumna Jej Królewskiej Mości pojedzie do Edynburga jutro, w niedzielę 11 września, drogą lądową, aby dotrzeć do Pałacu Holyroodhouse, gdzie spocznie w Sali Tronowej do poniedziałku 12 września po południu” – przekazano.

Bliscy królowej potwierdzili, że trumna wyruszy następnie na lotnisko w Edynburgu, skąd poleci do Londynu, a dokładniej do bazy Królewskich Sił Powietrznych RAF Northolt. Wraz z ciałem Elżbiety II na pokładzie przebywać ma jej jedyna córka – księżniczka Anna.

Według ujawnionego planu trumna dotrze do Pałacu Buckingham we wtorek wieczorem, gdzie zostanie przywitana przez króla Karola III i królową Camillę. W środę ciało królowej zostanie przewiezione z Pałacu Buckingham do Westminster Hall, gdzie trumna przez cztery dni spocznie na podwyższeniu.

Trumna królowej Elżbiety II zostanie przyozdobiona flagą Royal Standard, koroną państwową, królewskim jabłkiem, oraz berłem. Westminster Hall zostanie otwarte dla chętnych, którzy chcieliby złożyć wyrazy szacunku przy trumnie królowej.

Pogrzeb królowej

W poniedziałek 19 września trumna podczas procesji zostanie przeniesiona z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego. W świątyni odbędzie się państwowe nabożeństwo pogrzebowe.

Po nabożeństwie trumna zostanie przeniesiona w procesji do łuku triumfalnego Wellington Arch, a następnie do Windsoru. Następnie procesja z trumną dotrze do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbędzie się kolejne nabożeństwo, po którym królowa Elżbieta II spocznie obok swojego męża, księcia Filipa.

Źródło: BBC

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

[VIDEO] Rosyjski czołg tak przestraszył się Ukraińców, że przesadził z drfitem. Wylądował na drzewie

Jennifer Lawrence zdobyła się na szczere wyznanie. Gdy miała 20 lat, planowała aborcję. Nie zdążyła