w ,

Król Karol III przemówił publicznie po raz pierwszy. Wygłosił wzruszające orędzie do narodu

fot. YouTube / Instagram

Król Karol III wygłosił swoje pierwsze publiczne przemówienie jako nowy brytyjski monarcha, zaledwie dzień po wstąpieniu na tron po śmierci swojej matki królowej Elżbiety II. Co powiedział?

Jako następca tronu król Karol wiele razy występował publicznie, lecz piątkowe przemówienie było wyjątkowe i najprawdopodobniej najważniejsze w jego życiu.

Orędzie zostało nagrane w piątek 9 września w Pałacu Buckingham. Nowy król Zjednoczonego Królestwa wygłosił je siedząc za biurkiem na którym znajdowało się zdjęcie jego matki.

Karol obiecał, że będzie szedł w ślady swojej matki, Elżbiety II, i wiernie służył swojemu narodowi.

Przemówienie do Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów

Przemówienie nowy monarcha rozpoczął od hołdu dla swojej matki. Ubrany w czarny garnitur i czarny krawat, Karol powiedział, że królowa Elżbieta „poświęciła życie Wielkiej Brytanii”.

 — „Matka zobowiązała się, że poświęci życie narodowi. To było głębokie zobowiązanie, któremu była wierna. Jej poświęcenie, jej oddanie jako monarchini nigdy nie było przez nią podawane w wątpliwość. Niech lot aniołów poprowadzi cię na spoczynek” — powiedział Karol o rządach swojej matki.

„Przez całe życie Jej Królewska Mość, Królowa, moja wspaniała matka była inspiracją oraz przykładem dla mnie i całej rodziny. Czujemy teraz największy dług, jaki rodzina może mieć wobec matki. Za miłość, kierowanie, zrozumienie, uczucie i przykład. Życie królowej Elżbiety było życiem dobrze przeżytym. Obietnicą, która została dotrzymana. Tę obietnicę służby przez całe życie ponawiam dzisiaj przed wszystkimi. Jest ona żegnana z wielkim smutkiem w sercu. To wszystko odczuwamy dzisiaj. Obok mojego osobistego głębokiego smutku i uczucia całej rodziny, razem z tak wieloma z was w Zjednoczonym Królestwie i na całym świecie czujemy głębokie poczucie wdzięczności za ponad 70 lat, gdy moja mama służyła różnym narodom” — powiedział nowy monarcha.

„W jej życiu widzieliśmy ogromną miłość do tradycji, ale też nieustraszenie wobec postępu. To czyni nas jako naród wspaniałym” — dodał Karol III.

Król Wielkiej Brytanii powiedział również, że jego matka była pełna poczucia humoru i dostrzegała w ludziach to, co najlepsze.

„Oddaję hołd jej życiu. Wiem, że jej śmierć powoduje smutek w wielu nas” — powiedział.

Przestrzeganie tradycji

„Gdy królowa wstąpiła na tron, Wielka Brytania i świat wciąż radziły sobie z pozostałościami i zamieszaniem po zakończeniu II wojny światowej. W tych pierwszych latach i kolejnych widzieliśmy, jak nasze społeczeństwo stało się społeczeństwem wielu kultur i wyznań. Instytucje także się zmieniły. Poprzez to wszystko nasz naród i kraj rozkwitały i wzrastały w dobrobycie. Jej wartości muszą pozostać stałe i takie zostaną. Obowiązki monarchy muszą zostać, także jego szczególne relacje z Kościołem anglikańskim. W tej wierze i przy tych wartościach, w których byłem wychowany, pozostanę” — powiedział nowy monarcha.

„Uroczyście przysięgam, że przez cały czas, który Bóg mi jeszcze da, będę stał na straży zasad konstytucyjnych leżących w sercu naszego narodu. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, niezależnie skąd pochodzicie i jakie są wasze przekonania, będę wam służył z lojalnością, szacunkiem i miłością, tak jak czyniłem to przez moje życie. Moje życie ulegnie oczywiście zmianie, gdy przejmę nowe obowiązki. Nie będzie już możliwe, bym mógł tak wiele czasu i energii poświęcać drogim mi organizacjom. Ale wiem, że ta praca będzie kontynuowana przez zaufanych ludzi” — zobowiązał się.

Król Karol III mówi o rodzinie

„Polegam na miłości mojej żony Camilli” — powiedział Karol III,podkreślając rolę żony w swoim życiu.

Król wspomniał również o swoim synu, który przejmie część jego obowiązków.

„Dziś czynię go księciem Walii, nadaję tytuł, który z taką dumą nosiłem” — podkreślił.

O ciekawe, król skierował też kilka ciepłych słów do Harry’ego i Meghan, podkreślając swoją miłość do nich.

„Pamiętajmy i korzystajmy z ciepła i światła przykładu mojej matki. Głęboko i szczerze dziękuję za wyrazy współczucia i kondolencje. Kochana Mamo: gdy rozpoczynasz swoją ostatnią wielką podróż, chcę powiedzieć ci tylko: dziękuję, dziękuję za miłość i poświęcenie naszej rodziny i dla rodziny narodów. Niech lot aniołów poprowadzi cię na spoczynek” — zakończył Karol III.

Oficjalna proklamacja

Karol III zostanie oficjalnie proklamowany jako nowy król podczas posiedzenia Rady Akcesyjnej w sobotę rano.

Proklamacja jest jednak jedynie aktem symbolicznym, bo Karol został królem automatycznie w chwili śmierci Elżbiety II.Źródło: CNN ; BBC

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

19-latka przespała się z dwoma mężczyznami tego samego dnia. Jej bliźnięta mają różnych ojców!

[VIDEO] Rosyjski czołg tak przestraszył się Ukraińców, że przesadził z drfitem. Wylądował na drzewie