w

Orientalny smak w Twojej kuchni. Te koreańskie przepisy są proste, szybkie i uzależniająco smaczne. Sprawdzą się na obiad, imprezę czy przekąskę w ciągu dnia

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Orientalne smaki na dobre zagościły i na polskich stołach. Ostatnio coraz popularniejsza staje się kuchnia koreańska. Jest ona zróżnicowana, pełna aromatów i przypraw i wbrew pozorom łatwa. Oto kilka przepisów, które zachwycą swoim smakiem i sprawdzą się idealnie zarówno na obiad, jak i na imprezy.

Kuchnia koreańska nie jest jeszcze tak popularna w Polsce, jak japońska czy chińska. Jednak coraz więcej lokali pojawia się na gastronomicznej mapie kraju, oferujących bogaty wybór dań koreańskich. Większość z łatwością można przygotować w domu, ponieważ składniki kupimy w supermarketach, sklepach internetowych czy kuchniach świata.

Tteokbokki 

To jedno z najpopularniejszych dań koreańskiego street foodu. Podobno na terenie Korei było już obecne w czasach dynastii Joseon, czyli około XIV wieku. To nic innego, jak kluski ryżowe w sosie. Jednak wersji podania jest wiele.

Do najczęściej występujących są tteokbokki w czerwonym, ostrym sosie. Można jednak podać je także w zupie czy łagodnym sosie serowym. Sam kluski z kolei można zrobić w domu albo kupić gotowe.

Kluski należy namoczyć we wrzątku, aż zmiękną. Można je także ugotować. W tym czasie przygotowujemy warzywa i sos. W najpopularniejszej wersji dodajemy pokrojoną kapustę pekińską lub pak choi, cebulę, marchew i pieczarki do sosu. Wszystko razem dusimy, aż zmięknie i dodajemy kluski. Posypujemy na koniec sezamem i szczypiorkiem i można zajadać. 

Sos:

-2 łyżki pasty gochujang

-1 łyżka sosu sojowego

-1 łyżka cukru trzcinowego

-1 saszetka dashi (można też pominąć)

-¼ szklanki wody

Proporcje można zmieniać w zależności od tego, jak gęsty czy jak ostry sos chcemy osiągnąć. Do mieszanki można dodać także trochę oleju sezamowego i sezamu do smaku oraz płatków gochugaru (ostrej koreańskiej papryki). 

Bibimbap

Kolejnym popularnym daniem jest bibimbap, czyli dosłownie wymieszany ryż. To szybka i prosta potrawa, która nasyci jako danie obiadowe oraz nada się na posiłek na imprezę czy rodzinne spotkanie. 

Składniki — tu jest spora dowolność, ponieważ w zasadzie można dodać, co się chce. Baza opiera się na ryżu, warzywach, mięsie i sosie. Nierozłącznym elementem jest też jajko — może być to surowe żółtko lub tzn. sunny egg. 

Najpopularniejsze elementy bibimbapu:

  • Ryż
  • Smażone mięso mielone
  • Szpinak
  • Marchewka 
  • Ogórek szklarniowy
  • Tofu
  • Cukinia
  • Sałata

Przygotowanie mięsa:

Mięso najczęściej robione jest, jak na bulgogi. Do mielonego mięsa dodajemy sos sojowy, olej sezamowy, czosnek, pieprz, sól i można też cukier trzcinowy. Całość smażymy. 

Warzywa kroimy w słupki lub plasterki. Szpinak blanszujemy z czosnkiem i olejem sezamowym, marchew gotujemy i kroimy, a cukinię i tofu podsmażamy. W międzyczasie gotujemy też ryż. Wszystkie elementy wykładamy po trochę na ryż, a na wierzchu układamy usmażone jajko sadzone i posypujemy szczypiorkiem i sezamem. Gotowe.

Hot pot

To, co wielu może zaskoczyć, w kuchni koreańskiej królują zupy. Jest ich mnóstwo do wyboru, choć najczęściej różnią się wyglądem i przygotowaniem od europejskich. Hot poty polegają na tym, by gotować dodatki w bulionie na bieżąco. Wtedy trochę wywaru i poszczególne dodatki wybiera się do miseczki, by je zjeść. Do tego najczęściej podaje się miseczkę ryżu i przystawki, jak kimchi, ciasto rybne, marynowane warzywa czy blanszowany szpinak. 

Hot poty to dania, którymi najczęściej dzieli się z innymi. Duży garnek gotuje się na kuchence gazowej lub elektrycznej na stole i danie przygotowuje na bieżąco na oczach wszystkich. To, jaki bulion ugotujemy i jakie dodatki dodamy do niego, są dowolne. Te powinny być ładnie układane porcjami w wywarze. Danie wygląda estetycznie i apetycznie i jest także formą miłego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. 

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kinga

Pisanie było moim hobby od gimnazjum, a stało się ścieżką kariery. Szeroko rozumiana kultura była zawsze moją fascynacją, a szczególnie kultura Japonii i Korei Południowej. Jestem totalnym geekiem k-popu, koreańskich dram oraz anime. W kręgu moich zainteresowań znajduje się popkultura, gry planszowe i komputerowe. W wolnej chwili relaksuję się zabijając zombie lub ćwicząc wyobraźnie podczas sesji RPG.

Marcin Meller - fot. Instagram @marcin_meller_arbuz

Marcin Meller przestraszył fanów. Lekarze wykryli u niego niepokojącą zmianę, którą musieli usunąć. „Jako grupa ryzyka zrobiłem badanie”

Kinga Rusin, Krzysztof Stanowski - fot. Instagram @kingarusin, screenshot Instagram @krzysztof.stanowski

Kinga Rusin odpowiada na zaczepki Stanowskiego. „Wywołano mnie do tablicy”. Dziennikarka tłumaczy się z osiągnięć