w

Jesteś na redukcji, ale waga stoi w miejscu? Poznaj przyczyny i rozwiązania, dzięki którym osiągniesz cel i się nie zniechęcisz

Zatrzymanie spadku wagi na redukcji - fot. Canva
Zatrzymanie spadku wagi na redukcji - fot. Canva

W trakcie procesu redukcji wagi często zdarza się, że osiągnięty postęp nagle się zatrzymuje. To zjawisko, znane jako „plateau”, może być frustrujące i skłonić do zastanowienia się nad przyczynami oraz sposobami radzenia sobie z tą sytuacją. Co zrobić, by waga znowu zaczęła spadać?

Często zdarza się, że podczas procesu redukcji wagi, osiągnięcie stagnacji lub nawet zatrzymanie spadku wagi może być frustrujące i demotywujące. Niektórzy ludzie doświadczają tego po kilku tygodniach lub miesiącach regularnych treningów i zdrowego odżywiania. Warto zrozumieć, że istnieją różne przyczyny zatrzymania spadku wagi oraz skuteczne sposoby, aby temu zaradzić.

Przyczyny zatrzymania spadku wagi

Przyczyn zatrzymania spadku wagi jest wiele, ale my wspomnimy dzisiaj o tych, które występują najczęściej. Przede wszystkim może to wynikać z braku zmian w diecie. Tak naprawdę nasz organizm łatwo przyzwyczaja się do tego, co jemy, przez co dochodzi do plateau.

Często błędnie myślimy, że im większy deficyt kaloryczny założymy, tym szybciej kilogramy zaczną spadać. Nic bardziej mylnego! Nadmierne ograniczając spożycie kcal, organizm może przejść w tryb oszczędzania energii, a to utrudnia chudnięcie. Często zapominamy również o tym, że w deficycie należy również uwzględnić kalorie spalone podczas treningu. Jeśli tego nie zrobimy, może okazać się, że po wyczerpującym cardio czy treningu siłowym, z założonego wcześniej deficytu 500 kcal, robi nam się 1000.

Zatrzymanie spadku wagi na redukcji - fot. Canva
Zatrzymanie spadku wagi na redukcji – fot. Canva

Brak lub mniejsza aktywność fizyczna na redukcji także przyczynia się do zatrzymania spadku wagi. Jeżeli od kilku tygodni widzisz, że nie chudniesz, dodaj do swojej treningowej rutyny bardziej intensywne ćwiczenia, np. interwały, aby zwiększyć spalanie kalorii.

Co ważne, a często pomijane – oprócz wagi, mierz również obwody ciała. Czasami bywa tak, że nie tracimy kilogramów, lecz w rzeczywistości w naszym ciele zachodzą duże zmiany, które widać po znikających centymetrach czy coraz luźniejszych ubraniach.

Na redukcji dobrze jest też się badać. Jeżeli zatrzymała ci się waga, umów się do lekarza i sprawdź, jak miewają się twoje hormony.

Jak dalej chudnąć?

Redukcja to długotrwały, żmudny i ciężko trudny okres, lecz wart każdego poświęcenia. Nie załamuj się tym, że twoja waga stanęła w miejscu, a już tym bardziej nie poddawaj się, ponieważ to etap przejściowy. Jeżeli wciąż daleko ci do założonego celu, zmień rutynę treningową. Zacznij wprowadzać różne aktywności, które zaskoczą twoje ciało, a co za tym idzie, wyzwolą nowe reakcje metaboliczne. Postaw też na większą intensywność.

Zatrzymanie spadku wagi na redukcji - fot. Canva
Zatrzymanie spadku wagi na redukcji – fot. Canva

Sprawdź, czy rzeczywiście spożywasz odpowiednią ilość kalorii. Pamiętaj, że ustalając zapotrzebowanie kaloryczne, należy wziąć pod uwagę nie tylko wzrost, wiek, płeć i dotychczasową wagę, ale też poziom aktywności w ciągu dnia i podczas treningów.

Co zrobić, żeby waga nie stanęła w miejscu na redukcji?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym plateau cię nie dopadnie, a przynajmniej się nie powtórzy. Wyznaczaj sobie cykliczne cele krótko- i długoterminowe, aby podtrzymywać motywację i systematycznie dążyć do celu.

Jeżeli zależy ci na tym, by dalej chudnąć, zwróć uwagę na to co jesz i spraw, by twoja dieta była zrównoważona i zróżnicowana. Wprowadź do swojego menu nowe potrawy, które zapewnią odpowiednią ilość składników odżywczych oraz energii.

Zatrzymanie spadku wagi na redukcji - fot. Canva
Zatrzymanie spadku wagi na redukcji – fot. Canva

Daj swojemu organizmowi czas na regenerację! Pamiętaj, że regularne odpoczynki i wysypianie się są na redukcji niezwykle ważne.

Stres jest nie tylko złym doradcą, ale i bodźcem, który zaburza redukcję. Jeżeli czujesz, że w ostatnim czasie zjadają cię nerwy, poszukaj sposobów na to, jak sobie z nimi radzić. Może medytacja, joga lub spacer na świeżym powietrzu?

Pamiętaj, że każde ciało reaguje inaczej na zmiany, dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i elastycznym w podejściu do procesu redukcji wagi. Zrozumienie własnych potrzeb i reakcji organizmu jest kluczem do osiągnięcia trwałych efektów.

Jakie znasz sposoby na to, by uniknąć zatrzymania wagi lub co warto zrobić, gdy już tak się stało, a do celu wciąż daleko?

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Roksana Węgiel, Edyta Węgiel - fot. Instagram @roxie_wegiel

Mama Roksany Węgiel postanowiła wystartować w WYBORACH samorządowych! Jej córka niczego nie podejrzewała: „zaskoczyła mnie”

Aryna Sabalenka, Konstantin Kołcow - fot. Instagram @sabalenka_aryna

Nowe informacje w sprawie śmierci partnera Aryny Sabalenki. To jednak nie był wypadek samochodowy?