w

Tłusty czwartek. Jak spalić pączka? Sprawdzone sposoby na pozbycie się słodkich kalorii bez wychodzenia z domu

Jak spalić kalorie z pączka? - Fot. Canva
Jak spalić kalorie z pączka? - Fot. Canva

Tłusty czwartek, to dzień, w którym wszyscy bez warunku mają przyzwolenie na odstępstwa od diety. W końcu jak tu nie zjeść słodziutkiego pączka wypełnionego po brzegi ulubionym kremem lub marmoladą? Tego dnia wiele osób licytuje się, kto zjadł więcej, ale czy wiesz, ile kalorii ma jeden pączek? Jak je spalić? Mamy kilka praktycznych rad, dzięki którym po dniu słodkiego obżarstwa Twoja waga nawet nie drgnie!

Tłusty czwartek to tradycyjne święto obchodzone w Polsce i niektórych innych krajach, przypadające w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Jego korzenie sięgają pogańskich rytuałów i chrześcijaństwa, będąc częścią przygotowań do okresu 40-dniowej pokuty i wyrzeczeń.

Tradycja jedzenia pączków w tłusty czwartek ma głębokie korzenie w historii i kulturze. Początkowo był to sposób na wykorzystanie zapasów tłuszczu, cukru, jaj i owoców, których spożywanie było zabronione podczas Wielkiego Postu. Z czasem jedzenie pączków stało się nieodłącznym elementem tego dnia, symbolizując obfitość i radość przed okresem wyrzeczeń. Pączki, z ich bogatym nadzieniem i słodką polewą, stały się wyrazem kulinarnego szaleństwa, które musi zostać spożytkowane przed nadchodzącym okresem postu.

Co ciekawe, według ludowych wierzeń, jeżeli w tłusty czwartek nie zje się choćby jednego pączka, może to przynieść pecha na resztę roku. Dlatego w ten dzień warto zrobić pewne odstępstwa od diety i uwzględnić w swoim menu choćby jedną bułkę sowicie nadzianą marmoladą lub ulubionym kremem.

Przepis na pączki - fot. Canva
Przepis na pączki – fot. Canva

Tłusty czwartek. Jak spalić kalorie z jednego pączka?

Luty to miesiąc, w którym jeszcze wiele osób konsekwentnie realizuje postanowienia noworoczne, a tym najczęstszym jest oczywiście utrata kilogramów. Rygorystyczna dieta ze ściśle określonym deficytem i dokładnie zaplanowane menu — brzmi znajomo? A może zwyczajnie postanowiłeś/aś ograniczyć słodkości? Niezależnie od tego czy jesteś na redukcji, czy też nie, możesz zjeść pączka w tłusty czwartek, o ile uwzględnisz jego kaloryczność, zachowasz pewien umiar i zastanowisz się nad tym, jak później spalisz ewentualną nadwyżkę kaloryczną.

Szacuje się, że jeden tradycyjny pączek może mieć nawet około 350 kcal. Pamiętajmy jednak, że może mieć więcej, jeżeli np. został polany lukrem lub nadziany słodkim kremem. Aby spalić kalorie po zjedzeniu pączka, można wybrać różne formy aktywności fizycznej:

  • Bieganie lub szybki marsz. Około 30-40 minut biegania lub godzina szybkiego marszu może spalić ilość kalorii równoważną jednemu pączkowi.
  • Jazda na rowerze. Kolarstwo przez około 50 minut to również skuteczny sposób na pozbycie się kalorii z pączka.
  • Pływanie. Intensywne pływanie przez 40 minut pomoże spalić tyle samo kalorii.
  • Trening siłowy. Chociaż trening siłowy może nie spalić tyle samo kalorii na początku, przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej, co z kolei przyspiesza metabolizm.

Pamiętaj, że równie ważne jest, aby nie obwiniać się za drobne przyjemności kulinarne, takie jak zjedzenie pączka w tłusty czwartek.

Jak spalić kalorie z pączka? - Fot. Canva
Jak spalić kalorie z pączka? – Fot. Canva

Jak spalić kalorie z pączka bez wychodzenia z domu?

Jeżeli nie jesteś amatorem sportów, to mamy dla ciebie inne rozwiązanie. Podczas wykonywania codziennych czynności domowych można spalić znaczną ilość kalorii, co jest świetnym sposobem na utrzymanie aktywności fizycznej, nawet bez wychodzenia na siłownię.

Jak spalić kalorie z pączka? - Fot. Canva
Jak spalić kalorie z pączka? – Fot. Canva

Skoro trening nie wchodzi w grę, zaplanuj sobie na dzisiaj domowe robótki. Generalne porządki, takie jak odkurzanie, mycie podłóg czy wycieranie kurzu, mogą spalać około 200-300 kcal w ciągu godziny. Intensywność spalania kalorii zależy od tempa i siły wkładanej w pracę.

Dom wysprzątany? To czas na pranie i prasowanie. Te czynności również wymagają sporego wysiłku, szczególnie jeśli robisz to ręcznie. Prasowanie przez godzinę może spalić około 150 kcal.

Pogoda stopniowo ulega poprawie i na horyzoncie zaczyna być widać zbliżającą się wiosnę, więc to też dobry moment, by zabrać się za pierwsze prace w ogrodzie. Pielenie, sadzenie, grabienie liści czy koszenie trawy, to świetny sposób na spalanie od 250 do 400 kcal w ciągu godziny, w zależności od intensywności pracy.

Jeżeli wydaje ci się, że gotowanie to prosta czynność, która nie wymaga wysiłku, to jesteś w błędzie. Już samo poruszanie się po kuchni również pomaga spalać kalorie. W ciągu godziny możesz stracić około 100-150 kcal. Także podczas wynoszenia śmieci możesz spalić kilka kalorii.

Pamiętaj, że ilość spalonych kalorii zależy od wielu czynników, takich jak twoja waga, intensywność wykonywanej pracy i czas jej trwania.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Maja Bohosiewicz - fot. Instagram @majabohosiewicz

Maja Bohosiewicz wspomina swój ślub. To był prawdziwy KOSZMAR. „Nie byłam na swoim weselu”

Josh Radnor, Kit Harington, Leighton Meeser fot. YouTube screenshot

Najlepsze seriale z najgorszym zakończeniem w historii. Finały tych produkcji rozwścieczyły widzów