w ,

Nie żyje pierwszy prezydent wolnej Ukrainy Leonid Krawczuk. Decydował o rozpadzie ZSRR

fot. Leonid Krawczuk (Wikimedia Commons)

O śmierci polityka jako pierwszy poinformował serwis Ukranews.com, a doniesienia wkrótce zostały potwierdzone przez członków ukraińskiego rządu i rodzinę Krawczuka. Leonid Krawczuk zmarł 10 maja w wieku 88 lat.

10 maja o godzinie 17 czasu kijowskiego po długich zmaganiach z chorobą zmarł pierwszy prezydent niepodległej i wolnej Ukrainy Leonid Krawczuk. Niespełna rok temu były prezydent przeszedł operację serca.

Krawczuk jest jednym z polityków, którzy decydowali o likwidacji ZSRR. W wywiadzie dla PAP w 2016 roku podkreślił wagę rozwiązania sowieckiego imperium.

Jeśli mam mówić, co jest dla mnie w życiu najważniejsze, to odpowiadam: podpisanie aktu o utworzeniu niepodległego państwa ukraińskiego, podpisanie umowy białowieskiej, a w następstwie zniszczenie imperium radzieckiego” – wspominał polityk.

Wiadomość o śmierci Krawczuka potwierdził minister obrony narodowej Ukrainy. Ołeksij Reznikow podkreślił, że wielką zasługą byłego prezydenta było odnowienie ukraińskiej niepodległości.

Zmarł Leonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy i pierwszy naczelny dowódca armii Ukrainy. Wraz z jego podpisem rozpadło się Imperium Zła. Dziękujemy za pokojowe odnowienie naszej Niepodległości. Teraz bronimy jej z bronią w ręku. R.I.P” – napisał minister obrony narodowej Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Leonid Krawczuk

Leonid Krawczuk urodził się 10 stycznia 1934 r. w obecnym obwodzie rówieńskim, w miejscowości Wielki Żytyń. Krawczuk z wykształcenia był ekonomistą, ale karierę zrobił w strukturach partii komunistycznej. Pod koniec lat 80. XX wieku Krawczuk awansował na sekretarza Komunistycznej Partii Ukrainy i był członkiem Biura Politycznego KC KPU.

W latach 1990-1991 sprawował funkcję przewodniczącego Rady Najwyższej radzieckiej Ukrainy, po czym opuścił szeregi partii komunistycznej. Jak później wyjaśniał, dowiedział się, że komuniści zorganizowali na Ukrainy sztuczny głów w latach 30.

Za największą zasługę zmarłego polityka uważa się uchwalenie przez parlament Ukrainy Aktu Niepodległości Ukrainy. W grudniu 1991 r. akt został zatwierdzony w referendum, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR. Krawczuk wygrał w pierwszych wyborach na prezydenta niepodległej Ukrainy.

8 grudnia 1991 r. nowo wybrany prezydent Ukrainy razem z przewodniczącym białoruskiego parlamentu Stanisławem Szuszkiewiczem i prezydentem Rosji Borysem Jelcynem zadecydowali o rozwiązaniu ZSRR i powołali do życia Wspólnotę Niepodległych Państw.

Krawczuk zasiadał w parlamencie Ukrainy aż do 2006 roku, a w 2020 r. został szefem delegacji Ukrainy w sprawie rozwiązania konfliktu z separatystami w Donbasie. Krawczuk wielokrotnie ostrzegał przed zagrożeniem ze strony Rosji oraz stawał po stronie europejskich aspiracji Ukrainy.

Jeśli ktoś na Kremlu pomyśli o zajęciu Ukrainy, to będzie to początkiem całkowitego końca Rosji. Ukraina się nie podda i będzie walczyła do końca, a świat całkowicie odizoluje Rosję jako państwo niebezpieczne. Rosjanie o tym wiedzą. Nasz sukces to wsparcie ze strony Europy i europejski kurs” – mówił Krawczuk dla PAP dwa lata po zajęciu Krymu przez Rosję.

Krawczukowi zarzuca się, że nie zapobiegł kryzysowi gospodarczemu z lat 1992-1993 oraz podkreśla się, że zgodził się na likwidację arsenału nuklearnego.

Źródło: Ukranews.com ;

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Eurowizja 2022. Pierwszy półfinał, fot. eurowizja.org

Eurowizja 2022. Kto z pierwszego półfinału zakwalifikował się do finału?

Britney Spears, fot. Instagram @britneyspears

Britney Spears jest w ZŁEJ formie?! Psycholog przeanalizował jej ostatnie zachowania i doszedł do zaskakujących wniosków