w

Nie żyje Barbara Lityńska. Jedna z najpopularniejszych artystek z zespołem Downa odeszła w wieku 50 lat

Jan Lityński, Barbara Lityńska - fot. Facebook, Piętka Mieszko/AKPA
Jan Lityński, Barbara Lityńska - fot. Facebook, Piętka Mieszko/AKPA

Barbara Lityńska nie żyje. Córka Jana Lityńskiego i Anny Dodziuk odeszła po długiej chorobie w wieku 50 lat. To kolejna tragedia w tej rodzinie. Dwa lata temu jej ojciec utonął, ratując psa.

Barbara Lityńska nie żyje. 50-latka była jedną z najpopularniejszych aktorek z zespołem Downa w Polsce. Smutną wiadomość jako pierwszy przekazał Teatr 21, z którym była związana od lat. Z treści publikacji dowiadujemy się, że odeszła w poniedziałek 13 marca w godzinach porannych.

Kochani, ze złamanymi sercami, dzielimy się z Wami najsmutniejszą wieścią, że Nasza Najdroższa i Niezastąpiona Aktorka, Poetka i Rewolucjonistka Barbara Lityńska, po długiej chorobie odeszła dzisiaj rano. Barbaro, Basiu, Baśka — zawsze będziesz z nami! Na każdej scenie świata — napisano w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnym profilu teatru na Facebooku.

Pod publikacją w krótkim czasie zaroiło się od komentarzy z wyrazami współczucia dla bliskich Lityńskiej.

  • Smutek ogromny… Była wspaniałą artystką, a jej roli w „Rewolucji, której nie było” nigdy nie zapomnę. Kochani, bardzo Wam współczuję!
  • Basiu, gdziekolwiek jesteś, rób rewolucję. Będę nosić Cię w sercu Anarchistko Wszechświata Teatru.
  • Wiele dobrych chwil łączyło mnie z Basią od lat siedemdziesiątych! Zawsze mnie zaskakiwała łatwością robienia rzeczy niemożliwych… Ocean smutku przede mną…
  • Wyrazy współczucia dla Najbliższych. Poznałam Basię w WTZ, gdzie pracowałam. Zapamiętam Jej niezwykłą charyzmę, urok osobisty i artystyczny talent na zawsze.
  • Najwspanialsza i Najodważniejsza Pani Prezydent. Ściskam Was mocno.

Na tę chwilę nie wiemy, na co chorowała Barbara.

Kim była Barbara Lityńska?

Barbara Lityńska urodziła się z zespołem Downa i w krótkim czasie przekuła to na swój niepodważalny atut. Marzyła o tym, by zostać aktorką i dzięki ciężkiej pracy udało jej się to osiągnąć. Uznawana jest za jedną z najpopularniejszych artystek z zespołem Downa. Na co dzień współpracowała z Teatrem 21, ale miała okazję zagrać też w serialu Głęboka Woda, w którym wcieliła się w postać Matyldy. Rozgłos przyniósł jej również reportaż pt. Uśmiech od życia, przedstawiający historie osób, które urodziły się z dodatkowym, 21 chromosomem. Była też autorką tomiku poezji Nowe wiersze.

Aktorka była córką Jana Lityńskiego, znanego polityka, obrońcy praw człowieka i publicysty. W czasach PRL był znanym opozycjonistą, działaczem Komitetu Obrony Robotników oraz uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Z racji tego, że brał udział w demonstracji przeciwko usunięciu Dziadów z repertuaru Teatru Narodowego, został więźniem politycznym. Skazano go wówczas na 2,5 roku więzienia, czego konsekwencją było wydalenie z uczelni.

Lityński zmarł dwa lata temu wskutek nieszczęśliwego wypadku. 21 lutego 2021 roku podczas spaceru rzucił się na pomoc ukochanemu psu, który utknął na krze. Niestety cienki lód na Narwi załamał się i polityk utonął.

Podczas pogrzebu jego córka wygłosiła wzruszającą przemowę, w której podkreśliła, jak bliskie relacje łączyły ją z ojcem.

Byłeś super tatą. Byłeś dla mnie dobrym ojcem. Gdy miałam operację oka, byłeś ze mną. Gdy tego potrzebowałam, zawsze w ważnych chwilach byłeś ze mną. Za to Ci dziękuję.

Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Monika Miller - fot. screenshot Dzień dobry TVN, Instagram @monika.milller

Monika Miller po raz pierwszy opowiedziała o nowej miłości i walce z chorobą. „Mam motyle w brzuchu”

Roksana Węgiel - fot. screenshot TikTok, Instagram @TikTok @roxie_wegiel

Roksana Węgiel tańczy z księżmi na TikToku. Nagranie podbija Internet! [WIDEO]