w

SuperSuper DramatDramat HahaHaha

Gwiazdy, które otwarcie mówią, że nie chcą mieć dzieci. „To nie jest jedyna droga, jaką możemy wybrać”

Ewa Chodakowska, Jennifer Aniston, Agnieszka Woźniak-Starak fot. Instagram
Ewa Chodakowska, Jennifer Aniston, Agnieszka Woźniak-Starak fot. Instagram

Gdy kobieta oświadcza, że nie planuje mieć dzieci, często spotyka się ze zdziwieniem lub zapewnieniami, że jej czas jeszcze nadejdzie. Gwiazdy coraz częściej decydują się przełamać temat tabu związany ze świadomą rezygnacją z macierzyństwa. Jakie argumenty przeciwko rodzicielstwu podają najpopularniejsze celebrytki?

Według ekspertów ponad czterdzieści procent bezdzietnych kobiet nie ma w planach powiększania rodziny. Do tego grona zalicza się wiele gwiazd. Celebrytki coraz częściej dzielą się swoimi przemyśleniami na ten temat. Opowiadają o swoich doświadczeniach, presji społeczeństwa i wielu innych powodach, dla których nie decydują się na macierzyństwo.

Gwiazdy, które świadomie rezygnują z macierzyństwa

Blanka Lipińska

Autorka bestsellerowej trylogii 365 dni otwarcie mówi o swojej decyzji:

Nie chcę mieć dzieci. Mnie jest dobrze tak, jak jest. (…) Dlaczego ja mam sprowadzać kogoś na ten świat z czystego egoizmu, tylko i włącznie z założeniem, że ja czegoś od niego chcę? To jest egoizm potworny. Ty powołujesz życie na ten świat tylko i wyłącznie po to, że chcesz kochać, że chcesz dać świat tej osobie.

Iwona Pavlović

Nigdy nie czułam ciągot macierzyńskich. Mówię do kobiet, które nie chcą rodzić: Jestem z wami! Nie róbcie tego tylko dlatego, że ktoś wam kazał. Ważne jest to, co wy czujecie – powiedziała w wywiadzie.

Ewa Chodakowska

Popularna trenerka zdradziła, że tę decyzję podjęła razem z mężem jeszcze przed ślubem.

Dla mnie każda mama codziennie zdobywa Mount Everest, a ja nie jestem gotowa na taki heroizm i świadomie nie decyduję się na dzieci. (…) Chciałabym, żeby kobiety nie były oceniane za podjęcie takiej decyzji jak moja, bo przecież macierzyństwo to nie jest jedyna droga, jaką możemy wybrać.

Grażyna Torbicka

Torbicka uważa, że ten temat powinien być prywatną sprawą każdej kobiety. Jest przeciwna omawianiu go publicznie.

Absurdalna dyskusja na ten temat trwa. Czytam to i reaguję, jakby były we mnie dwie Grażyny. Pierwsza czuje się dotknięta, cała się w sobie kurczy. A druga mówi: czy to jest temat do publicznej dyskusji? To moja sprawa – powiedziała.

Agnieszka Woźniak-Starak

Celebrytka przyznaje, że zwyczajnie nie ma instynktu macierzyńskiego.

Nigdy specjalnie nie ukrywałam, że nie jestem jedną z tych dziewczyn, które jakoś mocno marzą o dzieciach. Mam takie koleżanki, które zawsze wiedziały, że tego chcą. Ich instynkt macierzyński był ogromnie rozwinięty. Ja tak nie mam – wyjaśniła.

Miley Cyrus

Amerykańska gwiazda ma nieco inny powód, żeby nie powoływać na świat dziecka. W jednym z wywiadów podała argument katastrofy klimatycznej.

Traktujemy ziemię tak, jak traktuje się kobiety – robimy, co chcemy i oczekujemy, że nadal będzie dawać nam życiodajne źródła. A ona jest wyczerpana. Dopóki nie zyskam pewności, że moje dziecko przyjdzie na świat, gdy w oceanach wciąż będą ryby, a wokół świeże powietrze, nie zdecyduję się na ciążę.

Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska wyjawiła swoje podejście do macierzyństwa w wywiadzie dla Gali.

Mam to, czego chciałam. Wierzę w to, że dzieci można mieć wtedy, kiedy się ich pragnie. Robienie tego z rozsądku albo z wyrachowania, bo kto ci poda szklankę wody, gdy będziesz umierać? Dla mnie to nie ma sensu.

Edyta Olszówka

Aktorka wyznała w wywiadzie, że nie chce być matką, bo nie czuje się gotowa.

Mogę rozmawiać o bezwarunkowej miłości, ale niewiele o tym wiem. Ani teraz, ani wcześniej nie czułam się gotowa na podjęcie takiego wyzwania jak dziecko.

Doda

Doda wielokrotnie powtarzała, że nie czuje instynktu macierzyńskiego. Nagrała również piosenkę pt. Mama, która opowiada o świadomości rodzicielskiej.

Dzieci powinny być chciane, kochane, wyczekane. To nie jest eksperyment. Żadne dziecko nie zasługuje na to, żeby być efektem presji rodziców, babć czy społeczeństwa, tylko świadomej decyzji rodziców. Powołujesz trzecią osobę, więc wypadałoby, byś wśród tej dwójki miał stabilne, bezpieczne środowisko – mówiła w programie Imponterabilia.

Maria Peszek

Myślę, że to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu, tym bardziej patrząc na coraz bardziej skomplikowaną sytuację na świecie, kondycję naszej planety i Polski jako ojczyzny. To była i jest decyzja przemyślana i słuszna, podjęta wspólnie z Edkiem, co nie znaczy, że prosta i nieobarczona smutkiem. Na pewno wiąże się z odmówieniem sobie nieprawdopodobnego doświadczenia. Ale, patrząc na to, co zrobiliśmy z planetą, zastanawiam się, czy nie jest arogancją sprowadzanie następnych mieszkańców do świata, który zdewastowaliśmy? – mówiła w wywiadzie dla Onetu.

Anna Cieślak

Anna Cieślak jest wdzięczna swojej mamie, że nigdy nie wywierała na niej presji w tym temacie.

Ja nie czuję się niespełnioną kobietą. To niesamowite, co powiedziała mi kiedyś moja mama: Aniu, nie wszyscy muszą mieć dzieci. Czy to jest złe, że mówi ci coś takiego twoja matka, która sama wychowała dwie córki? (…) Wymaga to na pewno sporo odwagi z jej strony, żeby coś takiego powiedzieć swojej córce. Kiedy wszyscy cię cisną. moja mama mówi: A byliście na jej przedstawieniach? Ona za każdym razem rodzi nowe dziecko – mówiła w rozmowie z kobieta.pl.

Martyna Kaczmarek

Kaczmarek wyznała jakiś czas temu, że jeszcze nie jest pewna, czy kiedykolwiek będzie gotowa zostać matką.

Mam 28 lat i nie wiem, czy chcę mieć dzieci. Coraz częściej, w przeróżnych sytuacjach – towarzyskich, medycznych, rodzinnych pojawia się temat dzieci. (…) Nie wiem, czy chcę mieć dzieci, bo przeraża mnie odpowiedzialność za drugiego człowieka w tym trudnym, coraz bardziej skomplikowanym i podzielonym świecie. Nie wiem, czy chcę mieć dzieci, bo sama czuję się momentami jak dziecko. Nie wiem, czy chcę mieć dzieci, bo lubię swoje życie takim, jakim jest teraz – wyznała.

Hanna Bakuła

Hanna Bakuła już w czasach szkolnych wiedziała, że nie będzie chciała sprowadzać na świat potomstwa.

Powiedziałam narzeczonemu, że jednak rezygnuję z planów małżeńsko-prokreacyjnych, a on o mało nie zacałował mnie na śmierć, dziękując mi za to, że ja pierwsza to powiedziałam — wspominała, po czym dodała, że macierzyństwo jest przereklamowane — Potwierdzi to każda znękana matka. Te kobiety nie mogą wyjść z domu, bo kochają dzieci i boją się je zostawić z kimś obcym. Życie całej rodziny jest podporządkowane pod jakiegoś niemowlaka. Ale proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie mam nic do dzieci, tylko do sposobu ich eksponowania i przejmowania się nimi.

Kasia Dziurska

Influencerka od lat związana jest z Emilianem Gankowskim. Para przyznała, że nie mają w planach zostać rodzicami.

Mam swoją dwuosobową rodzinę, której nie planujemy powiększać – zdradziła na Instagramie.

Jennifer Aniston

Aktorka w 2016 roku opublikowała esej, w którym odniosła się do tematu wartościowania kobiet w oparciu o ich stan cywilny i dzieci.

Ostatnie lata uświadomiły mi, jak bardzo definiujemy wartość kobiety w oparciu o jej stan cywilny i macierzyństwo. Trwa przekonanie, że bez dziecka jesteśmy w jakiś sposób niekompletne, zepsute, nieszczęśliwe. Nie chcę czuć się gorsza, bo moje ciało wraz z wiekiem się zmienia, bo zjadłam burgera i uwydatnił mi się brzuch. Nawet nie będę wspominać o niezręczności, jaka towarzyszy gratulacjom (które często słyszę po kilkanaście razy dziennie) z powodu nagłaśnianej przez tabloidy fikcyjnej ciąży. A teraz krótko: nie musimy być żonami ani matkami, by być kompletne. Możemy same określić swoją wersję życia długo i szczęśliwie – napisała.

Kylie Minogue

Piosenkarka przyznaje, że czasem się zastanawia, jak wyglądałoby jej życie, gdyby jednak w przeszłości zdecydowała się zostać matką.

Oczywiście zastanawiam się, jak by to było, ale nie zmienisz swojego przeznaczenia. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, co by było, gdybym jakimś cudem zaszła w ciążę. Zastanawiam się, czy na tym etapie mojego życia w ogóle bym sobie z tym poradziła. Skłamię, jeśli powiem, że nie ma w tym ani odrobiny smutku, ale nie pozwalam, aby to uczucie mnie przygniotło.

Dolly Parton

Gwiazda wychowywała się w dużej rodzinie, miała ośmioro młodszego rodzeństwa, którymi pomagała się opiekować. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo, bo poczucie spełnienia znalazła w swojej twórczości.

Nie sprowadziłam na ten świat własnych dzieci, ponieważ wierzyłam, że Bóg nie chciał, żebym je miała. Aby wszystkie dzieci mogły być moje, abym mogła robić takie rzeczy jak Imagination Library [akcja propagująca czytelnictwo wśród najmłodszych z różnych środowisk – przyp.red.]. Gdybym nie miała swobody w pracy, nie zrobiłabym tego wszystkiego, co udało mi się zrobić

Oprah Winfrey

Oprah od dzieciństwa miała wyznaczony cel — chciała zostać nowym wcieleniem Martina Luthera Kinga. W jej planach nigdy nie było miejsca na dzieci, bo całkowicie poświęciła się pracy.

Gdybym miała dzieci, znienawidziły mnie (…) Coś w moim życiu musiałoby ucierpieć i prawdopodobnie byłyby to one – wyznała.

Ellen Degeneres i Portia de Rossi

Ellen i Portia są w związku małżeńskim już prawie szesnaście lat. Zapytane o plany na powiększenie rodziny już w 2014 roku postawiły sprawę jasno.

Szczerze mówiąc, prawdopodobnie byłybyśmy świetnymi rodzicami, ale to ludzka istota, więc jeśli nie będę mieć pewności, że dysponuję doskonałymi umiejętnościami, nie znajdę w sobie chęci i pragnienia, aby to zrobić, to przy tej ilości pracy i odpowiedzialności, które na mnie spoczywają, naprawdę wolałabym tego schrzanić! Kochamy za to nasze zwierzęta – powiedziała Degeneres.

Sarah Paulson

Sarah Paulson nie jest jeszcze pewna swojej decyzji. Na razie nie czuje się gotowa, by zostać matką, ale nie wyklucza, że w przyszłości może zmienić zdanie.

Kocham dzieci, ale jestem bardzo impulsywna i bałam się, że urodzę dzieci, a potem będę tego żałować. Na wszelki wypadek zamroziłam jajeczka – wyznała.

Renée Zellweger

Aktorka została kiedyś zapytana o jej nastawienie do macierzyństwa przez dziennikarza The Independent.

Macierzyństwo nie było moją ambicją. Nie miałam oczekiwań typu: Kiedy będę mieć 19 lat, zamierzam zrealizować ten cel, a do 25. urodzin osiągnąć to. Zwyczajnie biorę wszystko takim, jakim jest. Jeśli coś się wydarzy, przyjmę to ze spokojem. Chcę po prostu być niezależna i móc o siebie zadbać – odpowiedziała.

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Lina Medina - fot. YouTube screenshot @strefamroku

Lina Medina urodziła dziecko w wieku pięciu lat. Historia najmłodszej matki na świecie wciąż wzbudza skrajne emocje

Laluna Unique - fot. YouTube screenshot @gramyniespimy

Laluna pochwaliła się, ile zarobiła za walki we freak fightach. Jej odpowiedź może zaskoczyć. „Niejeden musi zap****alać całe życie”