w ,

Eurowizja 2023. Pierwszy półfinał. Lista artystów. Kto ma największe szanse na awans do finału?

Eurowizja 2023 - fot. BBC
Eurowizja 2023 - fot. BBC

Eurowizja 2022. We wtorek 9 maja odbędzie się pierwszy półfinał. Kto wystąpi w Liverpoolu? Kto ma największe szanse na miejsce w finale?

Eurowizja to największe wydarzenie muzyczne organizowane niemalże nieprzerwanie od 1956 roku. Składa się ono z trzech części: dwóch półfinałów i finału. Do następnego etapu przejdzie dziesięć krajów z największą liczbą punktów. W tym roku przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych należących do Europejskiej Unii Nadawców wystąpią w Liverpool Arena w Liverpoolu. Mimo że w ubiegłym roku konkurs wygrał Kalush Orchestra z Ukrainy, z uwagi na trwającą w tym kraju wojnę, zdecydowano, że wydarzenie odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Organizacja muzycznej imprezy pochłonęła ponad 14 mln funtów szterlingów, przy czym 4 mln przekazały organy lokalne, a 10 mln to fundusze od BBC, EBU i rządu brytyjskiego.

Ceremonia otwarcia odbyła się 7 maja w St. George’s Hall, a wszyscy uczestnicy tego dnia przemaszerowali po turkusowym dywanie w Walker Art Gallery. Z kolei we wtorek 9 maja odbędzie się pierwsza część konkursu, podczas której wysłuchamy 15 wykonawców.

Eurowizja 2023. Gdzie oglądać pierwszy półfinał?

Tak jak co roku, Eurowizja 2023 będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Polskę. Transmisja pierwszego półfinału rozpocznie się o godzinie 21.00 na antenie TVP1. Można ją również obejrzeć na platformie YouTube.

Eurowizja 2023. Pierwszy półfinał. Kto wystąpi?

W pierwszym półfinale Eurowizji 2023 w Liverpool Arena w Liverpoolu zaprezentuje się piętnaście państw. Zgodnie z nowymi zasadami, na uczestników głosować mogą nie tylko widzowie z tych krajów oraz telewidzowie z Włoch, Niemiec i Francji, ale i z całego świata. Do finału zakwalifikuje się dziesięć państw z największą liczbą punktów od widzów. W przypadku awarii systemu, noty przyzna profesjonalne jury.

Ten półfinał będzie prawdziwą gratką dla melomanów. Wydarzenie poprowadzą Alesha Dixon, Hannah Waddingham oraz Julija Sanina z zespołu The Hardkiss. Na scenie zaprezentuje się Julija Sanina z utworem Majak, a nieco później wysłuchamy składanki hitów Rity Ory. Nie zabraknie też kolejnego ukraińskiego akcentu, którym będzie występ Aloszy w duecie z Rebeccą Fergusson. Panie wykonają piosenkę pt. Ordinary World.

Kto wystąpi podczas pierwszego półfinału? Kolejność występów.

1. Norwegia — Alessandra Queen Of Kings

2. Malta — The Busker Dance (Our Own Party)

3. Serbia — Luke Black Samo mi se spava

4. Łotwa — Sudden Lights Aijā

5. Portugalia — Mimicat Ai coração

6. Irlandia — Wild Youth We Are One

7. Chorwacja — Let 3 Mama šč!

8. Szwajcaria — Remo Forrer Watergun

9. Israel — Noa Kirel Unicorn

10. Mołdawia — Pasha Parfeny Soarele și luna

11. Szwecja — Loreen Tattoo

12. Azerbejdżan — TuralTuranX Tell Me More

13. Czechy — Vesna My Sister’s Crown

14. Holandia — Mia Nicolai i Dion Cooper Burning Daylight

15. Finlandia — Käärijä Cha Cha Cha

Eurowizja 2023. Kto z pierwszego półfinału ma największe szanse na awans do finału?

Bukmacherzy już od wielu tygodni typują, którzy reprezentanci mają największe szanse na awans do finału. Z najnowszych notowań wynika, że do finału przejdzie:

  1. Finlandia
  2. Szwecja
  3. Israel
  4. Norwegia
  5. Czechy
  6. Mołdawia
  7. Serbia
  8. Szwajcaria
  9. Portugalia
  10. Chorwacja
Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Zespół VOX - fot. Telus/AKPA

Córka Witolda Paszta chce zastrzec nazwę i logo zespołu VOX. Syn menadżera zabiera głos. „Wynajęliśmy z Rynkowskim prawnika”

Maciej Musiałowski - fot. Instagram @musialowskimaciej

Maciej Musiałowski dorobił się ZABYTKOWEGO ZAMKU! 29-latek wydał na niego fortunę (FOTO)