w

Córka Witolda Paszta chce zastrzec nazwę i logo zespołu VOX. Syn menadżera zabiera głos. „Wynajęliśmy z Rynkowskim prawnika”

Zespół VOX - fot. Telus/AKPA
Zespół VOX - fot. Telus/AKPA

Natalia Paszt, córka zmarłego w 2022 roku Witolda Paszta, złożyła wniosek w Urzędzie Patentowym o zastrzeżenie nazwy i znaku graficznego zespołu VOX. Sprawę nagłośnił Konrad Skolarski, syn Marka Skolarskiego, założyciela i menadżera grupy. W obszernym oświadczeniu wyjaśnił, że to jego ojciec wraz z Ryszardem Rynkowskim wymyślili nazwę. Szykuje się batalia sądowa?

Zespół VOX został założony w 1978 roku i przez kolejne 44 lata uświetniał największe imprezy muzyczne w kraju i za granicą. Na przestrzeni lat skład kilkukrotnie się zmieniał, jednak jego filarem był zmarły 18 lutego 2022 roku Witold Paszt, który reprezentował grupę przez cały okres jej działalności. Spuściznę po artyście przejęły jego córki, ale to Natalia Paszt dokłada wszelkich starań, by pamięć o jej ojcu pozostała żywa. Ostatnio złożyła wniosek w Urzędzie Patentowym, by zastrzec nazwę oraz znak graficzny zespołu. Nikt nie spodziewał się, że wyjdzie z tego taka afera.

Spór o nazwę zespołu VOX

Sprawę nagłośnił Konrad Skolarski — syn Marka Skolarskiego, menadżera i autora wielu przebojów VOX-a. Mężczyzna opublikował w mediach społecznościowych obszerne oświadczenie, w którym podkreślił, że nie zgadza się z jej roszczeniami.

Oto Natalia Paszt, córka zmarłego niedawno członka zespołu VOX, złożyła w Urzędzie Patentowym zastrzeżenie nazwy „zespół Vox”, „grupa Vox”. Zastrzegła też znak graficzny. Rości sobie prawo do dorobku znakomitego zespołu, który zmienił realia polskiej muzyki rozrywkowej. Wygrywał festiwale i konkursy w kraju i za granicą. Powielane są też kłamstwa, jakoby to Witold Paszt był założycielem VOX i jego liderem. Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej — zaczął.

Konrad wyjaśnił, że to jego ojciec wraz z Rynkowskim wymyślili nazwę, a Skolarski zadbał o każdy szczegół, który stał się wizytówką grupy, począwszy od strojów, po ruch sceniczny. To on napisał słowa do wielu przebojów zespołu VOX, zaś muzykę komponował wspomniany wcześniej wokalista.

Zespół VOX założył mój Ojciec, jestem spadkobiercą praw autorskich. To mój Tata wspólnie z Ryszardem Rynkowskim wymyślił nazwę grupy, to On wymyślił wizerunek grupy, logo, akceptował kompozycje, zatrudnił choreografów, nauczycieli tańca, wymyślił ruch sceniczny. To On ubrał członków grupy osobiście, ściągając materiały na garnitury z Berlina (młodsi ludzie nie pamiętają, że wówczas był problem ze zdobyciem w kraju papieru toaletowego), On szukał krawca, który uszyłby kostiumy. To mój Ojciec pisał teksty hitów, zaś muzykę komponował Ryszard Rynkowski. To mój Ojciec dobierał aranżerów- Jerzy Jarosław Dobrzyński, Aleksander Maliszewski, oraz współwykonawców- Janusz Koman Komanband, Alexband, Zbigniew Górny i wielu wybitnych muzyków. Ci wszyscy wielcy ludzie żyją i w każdym momencie mogą potwierdzić, jak było.

W związku z zaistniałą sytuacją połączyli z Rynkowskim siły i wynajęli prawnika.

Wynajęliśmy z Ryszardem Rynkowskim prawnika, który dotarł z naszym pismem do córki Pana Paszta, roszczącej sobie prawo do dorobku pierwszego Vox (po odejściu mojego Taty w 1984 oraz po odejściu Ryszarda zespół zaczął zajmować się graniem nieco bardziej świetlicowym). Celowo piszę o „pierwszym VOX”, ponieważ to pierwszy skład zdobywał laury- karierę międzynarodową formacji uniemożliwiło wprowadzenie stanu wojennego. W istocie były 3 składy, i począwszy od drugiego składu, owszem, Witold Paszt mógł uchodzić za lidera.

Reprezentant mężczyzn domaga się, by Natalia Paszt wycofała wniosek. Konrad Skolarski uderzył w dziennikarzy, którzy w jego ocenie powielają kłamstwa. Wspomniał też o Marku Sierockim, który mimo rzekomo posiadanej wiedzy, nie wyprowadził słuchaczy z błędu.

Domagaliśmy się sprostowania fałszywych informacji oraz natychmiastowego wycofania wniosku o rejestrację. Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi od prawnika Pani Paszt. Jednocześnie ukazał się ostatnio wywiad, w którym co prawda to nie córka zmarłego członka zespołu powtarza kłamstwa, ale nie raczy ich prostować- pisze je dziennikarz. Dotarłem do autora tekstu, napisałem życzliwą prośbę o zaniechanie powtarzania kłamstw- nie raczył odpowiedzieć. Również znani dziennikarze muzyczni, wybitni znawcy jak choćby Marek Sierocki- zdają się nie ripostować ewidentnych kłamstw, stojąc przy mikrofonie tuż obok córki zmarłego członka zespołu, choć w prywatnej rozmowie telefonicznej zapewniają, że doskonale wiedzą, że to mój Ojciec założył VOX oraz był autorem tekstów piosenek, oraz managerem grupy.

Wkrótce ma powstać film o grupie VOX, na którego premierę czeka Skolarski. Podkreślił przy tym, że jeśli w dokumencie zostanie powielona informacja, jakoby to Paszt był założycielem grupy, wraz z Ryszardem Rynkowskim skierują sprawę do sądu.

Dlatego z niecierpliwością czekam na kolejne festiwale w Opolu i Sopocie, czekam też na zapowiadany film dokumentalny o grupie VOX. I uprzedzam lojalnie producentów, koproducentów, oraz telewizje, które go wyemitują, jak również dziennikarzy, którzy w prime-time’ie będą pleść banialuki- uprzedzam, że jeśli będzie to film oparty na kłamstwie, zapłacicie duże odszkodowanie. Zarówno ja jak i Ryszard zatańczymy z Wami nie tyle polkę, co Bananowy Song.

Konrad przypomniał jeden z wywiadów Witolda Paszta, w którym głośno powiedział, że to Marek Skolarski założył VOX, tymczasem po jego śmierci okazuje się, że było inaczej.

[…] wywiad z Witoldem Pasztem, który mówi, że zespół założył mój Ojciec. Jednak kiedy zmarł, okazuje się, że to On był założycielem formacji. […] Cierpliwość ma swoje granice, dlatego tą drogą ostrzegam po raz ostatni: proszę wykonać nasze żądania, oraz zaniechać kłamania, oraz kalania dziedzictwa grupy. W przeciwnym razie będzie proces. A muzyków grających z Voxem zachęcam do wyrażenia swojej opinii.

Na koniec dodał, że nikt, w tym on i Ryszard Rynkowski, nie mają prawa do zarejestrowania nazwy zespołu oraz znaku graficznego, bowiem od początku grupę tworzyły cztery osoby i bez którejkolwiek z nich, VOX przestałby istnieć.

Jednocześnie pragnę podkreślić rzecz najważniejszą. Sukcesy grupy to śpiew 4 wybitnych wokalistów. Nie 1+1+1+1 tylko właśnie czterech muzyków obdarzonych niezwykłymi wokalami i słuchem. Do dziś nie ma i długo nie będzie grupy w Polsce biorącej akord a’capella czysto i z takim powerem. Oprócz wokalistów na sukces pracował cały sztab najwybitniejszych polskich muzyków, aranżerów. Dlatego żaden z członków grupy ani ich krewni nie mają żadnego prawa do jakichkolwiek roszczeñ, czy prób przejęcia grupy i jej dorobku. Żadne zarejestrowanie znaku, czy hasła grupa/zespół Vox nie wchodzi w rachubę. I nie jest istotne to, czy ktoś pisał piosenki, czy „tylko” je wykonywał- to była grupa. Po usunięciu któregoś z ogniw wali się całość. I nawet właściciele praw autorskich do pierwszego okresu – ja i Ryszard- nie mamy prawa zastrzegać, czy domagać się rejestracji nazwy zespołu. Ale na litość boską — dotyczy to również innych członków zespołu, tym bardziej ich krewnych! […].

Pod wpisem głos zabrał jeden z wywołanych przez Skolarskiego artystów — Aleksander Maliszewski. Muzyk potwierdził, że nie ulega wątpliwości, iż to Marek Skolarski założył grupę VOX.

Marek Skolarski w 200% był założycielem Grupy Wokalnej VOX. Pierwszy koncert Grupy VOX, z towarzyszeniem nowo założone przeze mnie Orkiestry Alex Band ,odbył się na początku maja 1979 roku, podczas Międzynarodowej Wiosny Estradowej w Poznaniu. Marek Skolarski był Ojcem Chrzestnym wszystkich działań grupy VOX. Decydował o repertuarze grupy VOX, był producentem i autorem tekstów wszystkich największych przebojów Grupy VOX.

Co ciekawe, tylko nieliczne źródła wspominają o Marku Skolarskim, jako założycielu grupy VOX. Najczęściej pisze się o nim, jako o kierowniku artystycznym, czy autorze tekstów.

Myślicie, że Natalia Paszt wycofa wniosek? Podejrzewacie, że mogła nie wiedzieć o tym, kto naprawdę założył grupę VOX?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Marcin Hakiel, Katarzyna Cichopek - fot. Instagram @marcinhakiel, @katarzynacichopek

Córka Kasi Cichopek i Marcina Hakiela będzie miała komunię. Zdecydowali, że wyprawią jej ODDZIELNE przyjęcia!

Eurowizja 2023 - fot. BBC

Eurowizja 2023. Pierwszy półfinał. Lista artystów. Kto ma największe szanse na awans do finału?