w

[VIDEO] Okręt wojenny amerykańskiej marynarki ostrzelany i zatopiony. Niezwykłe nagranie

fot. YouTube screenshot

W ramach „Rim of the Pacific 2022”, największych międzynarodowych manewrów morskich, okręty i samoloty państw sojuszniczych zatopiły wycofaną z użytku fregatę rakietową USS Rodney M. Davis. Do ostrzału doszło w wodach u wybrzeży archipelagu Hawaje. W sieci pojawiło się wyjątkowe nagranie.

12 lipca, 50 mil morskich na północ od Kauai na Hawajach, w wodach o głębokości ok. 4,5 kilometrów, jednostki z Australii, Kanady, Malezji i Stanów Zjednoczonych wzięły udział w ćwiczeniu polegającym na prowadzeniu ostrzału przeciwko celom nawodnym na morzu.

Do ćwiczenia typu SINEX (ćwiczenie zatapiania – przyp. red.) wykorzystano okręt USS Rodney M. Davis. Fregata rakietowa klasy Olivier Hazard Perry została przekazana do eksploatacji 9 maja 1987 roku, a następnie wykorzystywana była głównie we współpracy ze Strażą Przybrzeżną, przerywając szlaki narkotykowe oraz nielegalny handel ludźmi.

Proces przygotowania okrętu

Okręt został wycofany z eksploatacji 23 stycznia 2015 roku, a po ponad 7 latach zdecydowano o jego losie jako obiekt przeznaczony do ćwiczeń SINEX. Każdy okręt przeznaczony do tego celu musi najpierw zostać ściśle przygotowany, tak aby nie spowodował zbyt dużego wpływu na środowisko.

Byłe okręty Marynarki Wojennej są zatapiane co najmniej 50 mil morskich od lądu, na obszarach, w których nie znajdują się ssaki morskie oraz ludzie. Każda jednostka jest rygorystycznie czyszczona ze szkodliwych dla środowiska materiałów – usuwane są transformatory, kondensatory, materiały zawierające rtęć lub fluorowęglowodory, polichlorowane bifenyle (PCB – przyp.red.) oraz materiały pływające.

Okręt przed zatopieniem zostaje pozbawiony wszelkiego uzbrojenia i amunicji, a także paliwa znajdującego się w zbiornikach. Tak przygotowana jednostka jest gotowa do udziału w SINEX.

Nagranie z ćwiczeń z udziałem USS. Rodney M. Davis zostało opublikowane w sieci.

Choć ostrzał robi wrażenie, trafienia nie do końca oddają efekt, jaki wywołałyby na normalnie wyposażonym okręcie. W związku z opisanymi wcześniej działaniami eksplozje jak i zniszczenia są dużo mniejsze i potrzeba ich więcej, aby okręt zatonął.

Ćwiczenia SINEX i manewry RIMPAC

Ćwiczenia z użyciem wycofanych z użycia okrętów zapewniają realistyczny trening, który doskonali zdolności marynatek uczestniczących państw. SINEX poprawia umiejętności planowania, komunikowania się, oraz precyzyjnego i dalekiego ostrzału.

To ćwiczenie stanowiło doskonałą okazję dla niezwykle utalentowanych marynarzy, żołnierzy i lotników, którzy składają się na zespół RIMPAC 2022, aby doskonalić swoje umiejętności w warunkach ostrego ognia” – powiedział admirał kanadyjskiej marynarki Christopher Robinson, zastępca dowódcy Połączonych Sił Zadaniowych RIMPAC.

Nic tak naprawdę nie zastępuje wartości szkoleniowej możliwości takich jak ta, które pozwalają nam przetestować nasze uzbrojenie i związane z nim systemy bojowe z jak największym realizmem. Te ćwiczenia live-fire są kluczowe dla utrzymania naszych biegłości, budowania naszej interoperacyjności i zwiększania naszej gotowości do przyszłych operacji” – dodał dowódca.

W manewrach RIMPAC 2022 bierze udział 38 okrętów wojennych, ponad 170 samolotów i ok. 25 tys. żołnierzy z 26 różnych krajów. Największe międzynarodowe ćwiczenia morskie potrwają do 4 sierpnia.

Źródło: US Navy ; Newsweek

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

13-latek wraz z kolegami ukradł auto warte 160 tys. zł. Nie spodziewali się, że samochód posiada lokalizator GPS

Lech Wałęsa, Jarosław Wałęsa, Krzysztof Rutkowski - fot. screenshots Facebook @Walesa.Jaroslaw, AKPA, Instagram @detektywkrzysztofrutkowski

Syn Lecha Wałęsy drży o jego życie! Skierował dramatyczny apel do rządzących. Do akcji wkracza Krzysztof Rutkowski