w

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Wybitny kompozytor i zdobywca Oscara odszedł po długiej walce z chorobą. „Do końca był wojownikiem”

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje - fot. AKPA
Jan A.P. Kaczmarek nie żyje - fot. AKPA

We wtorek 21 maja media obiegły niezwykle przykre wieści. Po długiej walce z chorobą zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Smutną informację potwierdziła jego żona. Co dolegało kompozytorowi? Ile miał lat?

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Pierwsze niepokojące wieści o stanie zdrowia kompozytora dotarły do mediów w styczniu ubiegłego roku. To właśnie wtedy wyszło na jaw, że zmaga się on z MSA, czyli zanikiem wieloukładowym. To bardzo rzadka choroba neurodegeneracyjna, w której dochodzi do uszkodzenia kilku struktur mózgu. Inaczej nazywana jest parkinsonizmem atypowym. Niestety mógł podjąć wyłącznie leczenie objawowe.

Zdajemy sobie sprawę, że jedna z najrzadszych i najcięższych chorób neurologicznych MSA (Multiple System Atrophy), na którą cierpi Pan Jan, to choroba, która nie odpuszcza i postępuje. Nawet najskrupulatniej zabezpieczane środki finansowe w końcu okazują się niewystarczające, ponieważ z każdym kolejnym miesiącem lista potrzeb się wydłuża, a już teraz koszty leczenia i rehabilitacji znacząco przekraczają możliwości finansowe rodziny

– mogliśmy przeczytać w opisie zbiórki założonej na jego leczenie.

Jan A.P. Kaczmarek walczy o życie! Kompozytor trafił do szpitala i potrzebuje wsparcia. „Z tej choroby się nie wychodzi”

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Kaczmarek do końca walczył z przeciwnościami losu i był przekonany, że uda mu się je przezwyciężyć. Niestety życie pisze własne scenariusze i wydarzyła się rzecz najgorsza. We wtorek 21 maja 2024 roku kompozytor zmarł. Informację tą potwierdziła wspierająca go Polska Fundacja Muzyczna, z którą skontaktowała się żona 71-latka.

Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła: „Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej. Aleksandra Twardowska-Kaczmarek

– czytamy.

Kim był Jan A.P. Kaczmarek?

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Był cenionym na całym świecie autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych, a także do polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. Ogromny rozgłos zyskał w 2005 roku, gdy został laureatem Oscara za muzykę do filmu Marzyciel.

Był niezwykle uzdolniony muzycznie. Był jednym z niewielu wirtuozów gry dwoma smyczkami na Fidoli Fischera, instrumencie powstałym w XIX wieku. Na jego podstawie w 1983 roku zaprojektował i z pomocą lutników Stefana i Jakuba Niewczyków stworzył niewkacz — instrument strunowy, który konstrukcyjnie wywodzi się od fidoli, ale ma 99 strun, szerszą skalę i większe pudło rezonansowe. Istnieje tylko jeden egzemplarz, którego używał w latach 80. w niektórych nagraniach oraz na koncertach założonej przez niego Orkiestry Ósmego Dnia.

Kaczmarek w 1989 roku osiadł na stałe w Los Angeles. Regularnie koncertował w USA i Europie oraz był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Skomponował muzykę m.in. do takich filmów jak Trzeci cud, Boże skrawki, Quo vadis, Wojna i pokój, Pinokio – opowieść o chłopcu z drewna, Horsemen – jedźcy Apokalipsy czy Mój przyjaciel Hachiko.

W życiu prywatnym również świetnie mu się układało. W 2014 roku rozwiódł się z Elżbietą Bieluszko, z którą doczekał się czworga dzieci — Szymona, Józefiny, Antoniego i Anastazji. W 2016 ożenił się z Aleksandrą Twardowską, która jest matką jego piątej pociechy. To ona czuwała przy nim do ostatniej chwili.

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Jan A.P. Kaczmarek - fot. Piętka Mieszko/AKPA
Jan A.P. Kaczmarek – fot. Piętka Mieszko/AKPA
Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Rafał Brzozowski - fot. Baranowski/AKPA

Rafał Brzozowski stracił posadę w „Jaka to melodia?”. Wkrótce zasili szeregi Polsatu?! Dostał propozycję nie do odrzucenia

Tragedia na pokładzie samolotu Singapore Airlines - obrazek poglądowy - fot. Canva

Potężne turbulencje w samolocie lecącym z Londynu. Jedna osoba nie żyje! Dramatyczne nagrania z pokładu obiegły internet (WIDEO)