w

Zaskakujący finał sprawy Tomasza Komendy. Nikt nie poniesie konsekwencji za niesłuszne skazanie?!

Tomasz Komenda - fot. AKPA
Tomasz Komenda - fot. AKPA

Od kilku lat prokuratura próbowała ustalić, kto odpowiada za niesłuszne skazanie Tomasza Komendy. Jeden z portali dowiedział się, że sprawa dobiegła końca. Nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej?

Tomasz Komenda przed laty usłyszał mrożący krew w żyłach wyrok: 25 lat pozbawienia wolności. Od początku tłumaczył, że nie on jest winny tragedii, o którą go oskarżano, jednak i tak uznano go za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu. Dopiero po 18 latach doczekał się sprawiedliwości.

Mężczyzna opowiadał o swoim pobycie w zakładzie karnym. Spotkały go tam przykre doświadczenia. Był bity i poniżany przez współwięźniów. Przyznał, że wielokrotnie próbował odebrać sobie życie.

W końcu dzięki uporowi matki, prawników i dziennikarzy, którzy wierzyli w jego wersję zdarzeń, udało mu się odzyskać wolność. Podjął walkę o zadośćuczynienie i odszkodowanie za niesłuszne skazanie. Otrzymał blisko 13 milionów złotych.

Koniec sprawy Tomasza Komendy

Na odszkodowaniu i zadośćuczynieniu się nie skończyło. Prokuratura próbowała również ustalić, kto był odpowiedzialny za areszt i skazanie Tomasza Komendy. Postępowanie trwało wiele lat. Jak udało się ustalić Onetowi, 28 grudnia cała sprawa została umorzona ze względu na „brak znamion czynu zabronionego”.

Nikt nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej – usłyszał dziennikarz wyżej wspomnianego portalu w łódzkiej prokuraturze.

Prokurator Szczepanek wyjaśnił przyczynę tej decyzji.

Przyczyną umorzenia postępowania w zakresie tych czynów, które miałyby być popełnione przez prokuratorów, był fakt, że podejmując kolejne decyzje procesowe, w tym o przedstawieniu zarzutów i skierowaniu aktu oskarżenia, nie mieli oni świadomości nieprawidłowości, których dopuszczono się przy wydawaniu opinii przez biegłych. Dotyczyły one śladów uzębienia i śladów zapachowych. Należy więc uznać, że dokonana przez prokuratorów ocena materiału dowodowego – podobnie jak później przez poszczególne składy orzekające w sądach – została przeprowadzona w sposób prawidłowy i właściwy – powiedział w rozmowie z Onetem.

Spodziewaliście się takiego finału?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Marcin Prokop, Dorota Wellman - fot. YouTube screenshot @tvnpl

„Dzień Dobry TVN”. Marcin Prokop zaliczył WPADKĘ przed kamerami. Dorota Wellman uratowała sytuację

Faustyna i Daniel Martyniuk - fot. Instagram @danielmartyniuk89 Facebook screenshot Faustyna Martyniuk

Żona Daniela Martyniuka ponownie zabrała głos w sprawie sylwestrowej afery. Stanowczo zareagowała na negatywny komentarz. „Śpiewać w sylwestra to nie ZBRODNIA”