w

Święty Mikołaj: postać z legendy i symbol świątecznej radości. Dlaczego to właśnie on przynosi dzieciom prezenty?

Święty Mikołaj, znany również jako Santa Claus czy Sinterklaas, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kochanych postaci związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jego historia, pełna ciepła i magii, jest nieodłącznym elementem świątecznych tradycji na całym świecie. Co wiemy na jego temat?

W wielu domach wciąż panuje tradycja, że w Wigilię pod choinką pojawiają się prezenty. To jeden z najbardziej ekscytujących momentów dla dzieci, które wciąż wierzą, że podarki przynosi Święty Mikołaj. Choć w dorosłym życiu ta legenda traci na znaczeniu, to jednak skądś się przecież wzięła i musi być w niej ziarnko prawdy. Poznajcie historię najbardziej lubianego przez maluchów świętego.

Początki legendy o Świętym Mikołaju

Święty Mikołaj ma swoje korzenie w historycznej postaci – Świętym Nikołaju z Miry, który żył w IV wieku w Lycji, w dzisiejszej Turcji. Urodził się około 270 roku w Patarze, na terenach obecnej Turcji, w majętnej rodzinie. Zamiast korzystać z bogactwa, zajmował się pomocą ubogim, szczególnie dzieciom, obdarowując je jedzeniem i innymi potrzebnymi rzeczami. Jego miłosierdzie i pomoc bliźnim spowodowały, że został wybrany na biskupa. Jego sława jako opiekuna dzieci, marynarzy, ubogich i niesprawiedliwie osądzonych rozprzestrzeniła się poza granice jego regionu. Najbardziej znana legenda o nim opowiada o tym, jak potajemnie pomógł trzem ubogim dziewczynom, rzucając przez okno mieszkańca woreczki ze złotem, co miało uratować je przed ubóstwem.

Święty Mikołaj jest czczony jako święty w kościele katolickim i prawosławnym, a głównym ośrodkiem jego kultu, gdzie przechowywane są także jego relikwie, jest włoska wyspa Bari. Po jego śmierci, 6 grudnia, jego ciało zostało przeniesione do Bari, a data ta stała się symbolicznym dniem, który obchodzony jest poprzez obdarowywanie innych, co odzwierciedlało jego własne działania

Ikona przedstawiająca świętego Mikołaja, biskupa Miry, źródło: Wikipedia

Rozwój postaci Świętego Mikołaja

Figura Świętego Mikołaja uległa transformacji pod wpływem kultury holenderskiej, przekształcając się w Sinterklaasa. W średniowiecznym Amsterdamie, Sinterklaas przybywał statkiem z odległych ciepłych wód, a jego ciemnoskóry pomocnik, Zwarte Piet, dźwigał worek z prezentami. Postać człowieka z ciepłych krajów nie do końca harmonizowała z zimowym krajobrazem, dlatego gdy w 1823 roku Clement Clarke Moore napisał „Noc wigilijną”, w której Święty Mikołaj przybywa na północnym biegunie saniami ciągniętymi przez renifery, ta koncepcja szybko stała się częścią tradycji.

Również amerykański karykaturzysta Thomas Nast przyczynił się do popularyzacji wizerunku Świętego Mikołaja. 1 stycznia 1881 roku w „Harper’s Weekly” artysta opublikował ilustrację przedstawiającą Świętego Mikołaja rozdającego prezenty żołnierzom uczestniczącym w wojnie secesyjnej. Było to prawdopodobnie pierwsze przedstawienie Świętego Mikołaja w charakterystycznej czapce elfa, zamiast tradycyjnej mitry.

Wizerunek Świętego Mikołaja na ilustracji Thomasa Nasta z 1881 roku, źródło: Wikipedia

Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja

Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja, jako brodatego staruszka w czerwonym stroju, wywodzi się z XIX-wiecznej Ameryki. Jego obraz został dodatkowo spopularyzowany przez reklamy Coca-Coli w latach 30. XX wieku. Dzisiaj jest on przedstawiany jako radosny, dobrotliwy staruszek, który w wigilię Bożego Narodzenia dostarcza prezenty dzieciom na całym świecie.

Gwiazdor a Święty Mikołaj

W niektórych regionach Polski, takich jak Wielkopolska, Kujawy, Pałuki, Kaszuby i Pomorze Zachodnie, to Gwiazdor przynosi prezenty. Jego nazwa pochodzi od gwiazdy, która jest symbolem Gwiazdki, czyli Bożego Narodzenia. Gwiazdor często przedstawiany jest jako mężczyzna w tradycyjnym stroju, który w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza domy, rozdając prezenty dzieciom. Dawniej Gwiazdor miał bardziej groźny wygląd i funkcję, ale obecnie przypomina sympatycznego Świętego Mikołaja, a jego atrybuty uległy zmianie.

Dziadek Mróz

Dziadek Mróz, znany jako Ded Morozj to postać ze wschodniosłowiańskiego folkloru, która w okresie istnienia Związku Radzieckiego spopularyzowała się jako świecki odpowiednik Świętego Mikołaja, z którym czasem bywa mylony. Jest to duch zimy, przedstawiany jako siwy starzec w długim, mroźnym płaszczu, często towarzyszy mu wnuczka, Śnieżynka. Dziadek Mróz odgrywa kluczową rolę w noworocznych i bożonarodzeniowych tradycjach w Rosji, Ukrainie i innych krajach słowiańskich, gdzie przynosi prezenty dzieciom na Nowy Rok. Jego postać jest symbolem zimy, mrozu, ale także radości i obfitości świątecznego okresu.

Dziadek Mróz i Śnieżynka, źródło: Wikipedia

Sinterklaas

W Holandii istnieje dwie postacie podobne do Świętego Mikołaja: Sinterklaas i Kerstman. Sinterklaas jest postacią wzorowana na tradycyjnym wyglądzie świętego Mikołaja, natomiast Kerstman jest postacią o bardziej pogańskim wyglądzie.

Symbolika Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj jest symbolem bezwarunkowej dobroci i dawania. Jego postać przypomina o wartościach takich jak hojność, empatia i radość ze sprawiania innych szczęśliwymi. W wielu kulturach jest on nieodłącznym elementem świątecznych obchodów, wprowadzając magię i oczekiwanie na święta.

A do waszych domów kto przynosi prezenty?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Ola

Kuba Błaszczykowski - fot. screenshot YouTube @tvnpl

Kuba Błaszczykowski w dzieciństwie przeżył potworną tragedię. Ojciec odebrał życie jego mamie. „Zmarła na moich rękach”

Lech Wałęsa - fot. Facebook @LechWałęsa

Lech Wałęsa wciąż jest w szpitalu. Teraz zdradził, co chce zrobić zaraz po wyjściu z placówki. „Chcę zobaczyć KLĘSKĘ”