w

Influencerzy surowo ukarani przez UOKiK. Kasia Dziurska, Piotr Lisek i Katarzyna Oleśkiewicz słono zapłacą za kryptoreklamę

Kasia Dziurska, Piotr Lisek, Katarzyna Oleśkiewicz - fot. Instagram @kasia_dziurska @piotr.lisek.pv @kasiaoleskiewicz
Kasia Dziurska, Piotr Lisek, Katarzyna Oleśkiewicz - fot. Instagram @kasia_dziurska @piotr.lisek.pv @kasiaoleskiewicz

Prezes UOKiK nałożył pierwszą tak ogromną karę za nieprawidłowo oznaczone reklamy. Przyjrzał się firmie  Olimp Laboratories i związanych z nią influencerów. Kwota, jaką muszą zapłacić, może zwalić z nóg.

Influencer to zawód, który wykształcił się kilka lat temu za sprawą mediów społecznościowych. Polega na prowadzeniu aktywnego profilu obserwowanego przez tysiące internautów. Poza oczywistym wpływem, jaki mają influencerzy na swoich obserwatorów, ich rozbudowane konta są pożądaną przestrzenią reklamową dla firm.

Do niedawna oznaczanie reklam przez osoby znane w sieci nie było w żaden sposób regulowane prawnie. Z tego względu często na dużych profilach pojawiały się treści sponsorowane, a widzowie nawet o tym nie wiedzieli. Z czasem wprowadzono zasady, co do których influencerzy muszą się stosować w kwestii oznaczania wszelkich współprac. Nowe porządki w sieci spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem internautów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się działaniom gwiazd internetowych od września 2021 roku.

UOKiK nałożył ogromną karę na influencerów

W poniedziałek 28 sierpnia prezes UOKiK poinformował o pierwszej w Polsce karze związaniem z nieprawidłowym oznaczeniem reklam.

Przyjrzeli się działalności spółki Olimp Laboratories, która specjalizuje się w suplementach diety. Jest to jedna z najbardziej znanych marek w branży fitness. Stwierdzono nieprawidłowości w sposobie przeprowadzania przez firmę kampanii reklamowych na profilach infuencerów.

Spółka zalecała influencerom nieujawnianie handlowego charakteru reklam swoich produktów – poprzez niejasną formę i treść publikacji, w tym nieprawidłowe oznaczenia. Robiła to nawet w trakcie postępowania wyjaśniającego – wbrew prawu i zaleceniom UOKiK – czytamy w oświadczeniu.

Influencerzy, o których mowa to Kasia Dziurska, Piotr Lisek i Katarzyna Oleśkiewicz. Wszyscy są związani z branżą fitness. W swoich materiałach sponsorowanych oznaczali reklamy hasztagiem: olimpad, który zdaniem urzędu jest kryptoreklamą.

Na twórców internetowych nałożono łącznie kary o wartości ponad 40 tysięcy złotych. Najwięcej zapłacić będzie musiał Piotr Lisek, bo aż 23 tysiące złotych. Na Kasię Dziurską nałożono 16 tysięcy złotych kary, a na Katarzynę Oleśkiewicz 5 tysięcy złotych.

Kwota, którą zapłacić będzie musiał zleceniodawca, zwala z nóg. Wymierzona przez urząd kara dla Olimp Laboratories wynosi 5 milionów złotych.

UOKiK poinformował o sprawie na swoim Instagramie. Internauci w komentarzach chwalą tę decyzję. Influencerzy obciążeni karą na razie nie skomentowali sprawy.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Agata Rubik - fot. Instagram @agata_rubik

Agata Rubik wypowiedziała się na temat zdrady w związku. Była wyjątkowo szczera. „Czy ludzie się zmieniają i zaczynają doceniać? ”

Kris Jenner - fot. Instagram @krisjenner

Kris Jenner posądzona o RETUSZ zdjęcia. Fani są oburzeni. „To NIE JEST jej twarz”