w

Wierzenia ludowe na temat Wielkanocy. Wystarczy zrobić TO, aby zapewnić sobie szczęście i dobrobyt na cały rok

fot. Pexels @PhotoMIXCompnany
fot. Pexels @PhotoMIXCompnany

Wielkanoc niesie za sobą bogactwo tradycji, przesądów i wierzeń ludowych, które przetrwały wieki. Dawniej wierzono, że to właśnie działania w Niedzielę Wielkanocną mogą zapewnić powodzenie i szczęście na cały rok.

Wielkanoc, obok swojego religijnego znaczenia, obfituje w liczne przesądy i tradycje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Teraz już mało kto pamięta o dawnych przesądach, dlatego postaramy się przypomnieć, co w święta wielkanocne robiły nasze prababcie, by zapewnić rodzinie powodzenie na cały rok.

Wierzenia ludowe związane z Wielkanocą

Pisanki

Malowanie jajek, które potem trafiają do koszyczka to ulubiona zabawa dzieci w niemal każdej rodzinie. Pisanki stanowią główny znak rozpoznawczy świąt wielkanocnych. Są symbolem odradzającego się życia i nowego początku. Dawniej wierzono, że przynoszą również szczęście.

Według przesądu, po powrocie ze święcenia powinno się wyjąć jedno jajko z koszyczka i… rozbić je o podłogę. Inni wierzyli, że najlepiej stuknąć jajkiem o każdą ścianę w domu. To powinno przynieść jego mieszkańcom szczęście na cały rok.

Skorupki z jajek

Po śniadaniu wielkanocnym nie należy wyrzucać skorupek. Zamiast tego, lepiej rozsypać je przed progiem. To przyniesie domownikom bezpieczeństwo. Zastanów się też, zanim wylejesz wodę, w której gotowały się jajka. Przemycie nią twarzy powinno dodać urody, a jeśli podlejesz nią rośliny, mają rozkwitnąć i wyglądać pięknie.

Porządki

Obecnie przedświąteczne porządki są przedmiotem żartów w sieci. TikTokerzy masowo nagrywają filmiki o tym, jaka atmosfera panuje w typowym polskim domu, gdy wszyscy spieszą się ze sprzątaniem. Dawne wierzenia mówią jednak, że prace wokół domu powinno się zakończyć przed Wielkim Piątkiem. Ten dzień należy spędzić na refleksjach nad życiem.

Świece

Czy można kontrolować wydarzenia poprzez zapalenie świeczki? Według dawnych wierzeń wystarczyło znaleźć świeczkę w odpowiednim kolorze, by otrzymać to, czego się pragnęło. Zapalenie czerwonej powinno pomóc w znalezieniu miłości. Zielona świeca zapełni twój portfel, a fioletowa zapewni sukcesy zawodowe.

Ochrona przed burzą

Istniało przekonanie, że w dniu Wielkanocy rozsiewając popiół z palmy wokół domu, można zapobiec uderzeniom piorunów oraz zabezpieczyć rodzinę i dom przed niebezpieczeństwem.

Poniedziałek Wielkanocny

Wierzono, że to, co zrobisz w Wielkanocny Poniedziałek, będzie Ci towarzyszyć przez cały rok. Dlatego tego dnia ludzie starali się być szczególnie hojni i życzliwi, aby przynieść sobie szczęście i dobrobyt.

Zachowanie jajek na przyszłość

W niektórych regionach jajka święcone w Wielką Sobotę były przechowywane przez cały rok jako talizmany przynoszące szczęście i ochronę przed złem. Często umieszczano je w zakamarkach domu lub pod poduszką.

Jakie jeszcze znacie przesądy wielkanocne?

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Dean McDermott, Tori Spelling - fot. YouTube @rumorjuice

Tori Spelling ROZWODZI SIĘ z mężem. Gwiazda „Beverly Hills, 90210″ była z Deanem McDermottem przez osiemnaście lat

Karol Pęciak - fot. Instagram @szalonykarol

Nie żyje Karol Pęciak, znany jako „Szalony Karol”. TikToker miał 28 lat