w ,

„Kevin sam w Nowym Jorku” – sekrety i ciekawostki o kultowej kontynuacji świątecznego hitu

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA

Witajcie w magicznym świecie Kevina samego w Nowym Jorku, filmu, który stał się świątecznym klasykiem, równie ukochanym co jego poprzednik, Kevin sam w domu. Ta kontynuacja przygód młodego Kevina McCallistera, która zabiera nas do serca Nowego Jorku, jest pełna zaskakujących faktów i interesujących historii zza kulis! Oto porcja ciekawostek, o których słyszeli tylko nieliczni.

Od cameo Donalda Trumpa po tajniki realizacji najbardziej zapadających w pamięć scen – ten artykuł odkryje przed Wami sekrety, które sprawiły, że Kevin sam w Nowym Jorku pozostaje jednym z najbardziej lubianych filmów na świecie. Czy jesteście gotowi na podróż po zakamarkach tej niezwykłej produkcji? Przygotujcie się na niezwykłe odkrycia, które zmienią Wasz sposób postrzegania tej kultowej produkcji! A jeżeli jesteście ciekawi, jak powstawał Kevin sam w domu, koniecznie zajrzyjcie tutaj.

Powrót obsady

Większość głównej obsady z pierwszego filmu, w tym Macaulay Culkin, Joe Pesci i Daniel Stern, powróciła w tej kontynuacji. To rzadkość w przypadku sequeli, aby tylu głównych aktorów powtórzyło swoje role.

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku – fot. AKPA

Początkowo planowany jako telewizyjny special

Kevin sam w Nowym Jorku początkowo miał być specjalnym programem telewizyjnym, ale ze względu na ogromny sukces pierwszej części, zdecydowano się na pełnometrażowy film.

Zmiany w scenariuszu

Początkowy scenariusz filmu był nieco inny od ostatecznej wersji. W jednej z wersji Kevin miał się spotkać z innymi członkami rodziny w Nowym Jorku, co jednak zostało zmienione, by utrzymać podobny schemat do pierwszego filmu.

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku – fot. AKPA

Zdjęcia w Nowym Jorku

Film był kręcony w wielu autentycznych lokalizacjach w Nowym Jorku, w tym na lotnisku LaGuardia, w Central Parku i oczywiście w hotelu Plaza.

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku – fot. AKPA

Znany hotel

Hotel Plaza, w którym Kevin zostaje, jest jednym z najbardziej luksusowych i znanych hoteli w Nowym Jorku. Jego wnętrza zostały wykorzystane do wielu scen w filmie, lecz większość zrealizowano na planie filmowym.

Cameo Donalda Trumpa

W jednej ze scen filmu pojawia się Donald Trump, ówczesny właściciel hotelu Plaza, w którym Kevin spędza czas w Nowym Jorku. Trump dał zgodę na kręcenie w hotelu pod warunkiem, że sam pojawi się w filmie.

Wysokie budżety

Kevin sam w Nowym Jorku miał znacznie wyższy budżet niż jego poprzednik – wynosił około 28 milionów dolarów, podczas gdy budżet pierwszego filmu wynosił 18 milionów.

Sceny z ptakami

Sceny z Panią z Gołębiami, grana przez Brendę Fricker, były kręcone w zimnych warunkach, a aktorka musiała spędzać dużo czasu otoczona przez żywe ptaki.

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku – fot. AKPA

Sukces komercyjny

Podobnie jak pierwsza część, Kevin sam w Nowym Jorku odniósł duży sukces komercyjny, zarabiając ponad 358 milionów dolarów na całym świecie.

Odrobina nierealności

W filmie występuje wiele scen, które są nierealistyczne, jak na przykład Kevin płacący za hotel kredytówką swojego ojca bez jakichkolwiek pytań ze strony personelu hotelu.

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku – fot. AKPA

Wirtualna rzeczywistość

W filmie Kevin używa gadżetu do gry w wirtualną rzeczywistość. W czasach premiery filmu (1992) był to bardzo nowoczesny i futurystyczny element, pokazujący rosnące zainteresowanie VR.

Kręcenie w rzeczywistych lokalizacjach

Wiele scen filmu było kręconych w rzeczywistych lokalizacjach w Nowym Jorku, co dodawało autentyzmu produkcji. Na przykład scena w Central Parku była kręcona w prawdziwym Central Parku.

Scena w Toy Store

Zabawkowy sklep, do którego Kevin idzie w filmie, nazywa się „Duncan’s Toy Chest”. W rzeczywistości jednak nie istnieje. Zagrał go słynny nowojorski sklep z zabawkami FAO Schwarz, który położony jest przy 5 Alei.

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku – fot. AKPA

Efekty specjalne w scenie z bandytami

Scena, w której bandyci są zalewani farbą, została stworzona przy użyciu praktycznych efektów specjalnych, a aktorzy rzeczywiście byli oblewani farbą.

Kulisy scen z pułapkami

Sceny, w których Kevin ustawia pułapki na Mokrych Bandytów, były bardzo skomplikowane w realizacji i wymagały precyzyjnego czasowania i koordynacji. Wiele z nich jest bardziej wyrafinowanych i niebezpiecznych niż te w pierwszym filmie, co stało się przedmiotem dyskusji wśród fanów.

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku – fot. AKPA

Wysoka oglądalność w telewizji

Kevin sam w Nowym Jorku jest jednym z najczęściej emitowanych filmów świątecznych w telewizji, ciesząc się wysoką oglądalnością każdego roku w okresie świątecznym.

Nagrody i wyróżnienia

Film otrzymał różne nominacje do nagród, w tym do Kid’s Choice Awards za ulubionego aktora (Macaulay Culkin), a People’s Choice za ulubiony film.

Film w filmie

Podobnie jak w pierwszej części, Kevin ogląda fikcyjny film gangsterski, tym razem zatytułowany Angels with Even Filthier Souls. Jest to kontynuacja fikcyjnego filmu z Kevina sam w domu.

Reakcje krytyków

Chociaż film cieszył się dużym sukcesem komercyjnym, krytycy mieli do niego mieszane uczucia, często wskazując na powtarzalność wzoru z pierwszego filmu. Serwis Rotten Tomatoes, na podstawie opinii z 25 recenzji, przyznał mu wynik 35%, czyli „zgniły”.

Kevin sam w Nowym Jorku - fot. AKPA
Kevin sam w Nowym Jorku – fot. AKPA

Odniesienia kulturowe

Film zawiera wiele odniesień do innych dzieł kultury popularnej, w tym do filmów It’s a Wonderful Life i How the Grinch Stole Christmas.

Ścieżka dźwiękowa

Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu, muzykę do Kevina samego w Nowym Jorku skomponował John Williams, nadając filmowi charakterystyczny, świąteczny nastrój.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Jak zapakować prezenty pod choinkę?

Jak zapakować prezenty pod choinkę? Porady i pomysły na kreatywne opakowania

Matthew Perry - fot. YouTube @people

Przyjaciel Matthew Perry’ego zdradził sekret zmarłego aktora. Nie udało mu się pokonać nałogu? „On NIGDY nie był czysty. Wszystkich okłamywał”