w

Chcesz zacząć morsować? Musisz się odpowiednio przygotować. Wszystko, co należy wiedzieć przed lodowatą kąpielą

fot. Pexels @katiibishop
fot. Pexels @katiibishop

Kilkanaście lat temu morsowanie było sportem ekstremalnym, jednak od jakiegoś czasu entuzjastów pływania w zimnej wodzie jest coraz więcej. Doświadczone osoby o dobrym zdrowiu widzą w morsowaniu dużo zalet. Przed podjęciem tego hobby warto wiedzieć, jakie ryzyka za sobą niesie.

Morsowanie to aktywność polegająca na kąpieli w zimnej wodzie, zazwyczaj w jeziorach, rzekach lub morzu, przy niskich temperaturach atmosferycznych. Ludzie praktykujący morsowanie często wchodzą do zimnej wody (od 8 do 12 stopni), aby doświadczyć korzyści zdrowotnych związanych z ekstremalnym chłodem. 

Ten sport może mieć różne cele, w tym poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Entuzjaści uważają, że regularne zanurzanie się w zimnej wodzie wzmacnia układ odpornościowy, poprawia krążenie krwi, redukuje stres i zwiększa energię.

Co musisz wiedzieć przed morsowaniem?

Morsowanie nie jest sportem, który można zacząć uprawiać spontanicznie. Trzeba się do niego zacząć przygotowywać już kilka miesięcy wcześniej. Już jesienią warto zacząć brać zimne prysznice, które powinny trwać co najmniej pół godziny. Każdy człowiek inaczej reaguje na niską temperaturę. Wszystko należy robić w swoim tempie i słuchać własnego organizmu.

Warto znaleźć grupę doświadczonych morsów, którzy będą w stanie poprawnie wprowadzić nas w temat. Zahartowane osoby mogą się kąpać przez pięć minut, ale początkujący muszą zanurzać się stopniowo i na krótszy czas. 

Pamiętaj o rozgrzewce przed wejściem do wody. Zanurzaj się spokojnie i powoli, oddychając równomiernie. 

Przed przystąpieniem do morsowania należy się wyspać, odpowiednio nawodnić i odżywić. Warto unikać używek dobę przed kąpielą. Te czynniki mają wpływ na to, jak szybko wychładza się organizm.

Kto nie powinien morsować?

Zanim zdecydujemy się na morsowanie, dobrze jest iść do lekarza skonsultować ten pomysł. To sport tylko dla osób o dobrym zdrowiu.

Osoby z problemami kardiologicznymi muszą unikać morsowania. Wejście do lodowatej wody wiąże się z przyspieszonym biciem serca, które można porównać do szybkiego biegu. To może mieć poważne skutki zdrowotne. 

Innymi przeciwskazaniami są: choroby żył, nadciśnienie tętnicze, padaczka, choroby psychiczne, neurologiczne i borelioza. Osobom z nadczynnością tarczycy również odradza się takie ekstremalne wyzwania. 

Morsować nie mogą kobiety w ciąży. Rodzice nie powinni zabierać do wody dzieci. Swoją przygodę z tym sportem można rozpocząć dopiero w wieku nastoletnim.

Morsowanie może być satysfakcjonującym doświadczeniem, pomagającym pokonywać własne ograniczenia, pod warunkiem że traktujemy je jako systematyczne i starannie zaplanowane zajęcia rekreacyjne, a nie szaleńczą próbę testowania granic naszego organizmu.

Jeśli lubisz aktywność na świeżym powietrzu, przeczytaj również artykuł o power walk.

Przeczytaj także: Chcesz zadbać o formę jesienią, ale nie masz czasu chodzić na siłownię? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Maryla Rodowicz - fot. Baranowski Michał/AKPA

Maryla Rodowicz zalała się łzami podczas koncertu. Wspomniała o swoim synu. „Chciałam przeprosić”

Ed O'Neil - fot. YouTube screenshot @RichEissenShow

Szokujące wyznanie Eda O’Neilla. Aktor ze „Świata według Bundych” prawie wstąpił do MAFII