w ,

Zmarł legendarny komandos Richard Marcinko. To jego jednostka wyeliminowała Bin Ladena!

fot. Twitter screenshot

Richard „Dick” Marcinko zmarł w święta w wieku 81 lat. Był założycielem i pierwszym dowódcą słynnej amerykańskiej jednostki specjalnej SEAL Team Six.

Amerykański komandor pochodzenia słowackiego był jednym z najbardziej znanych dowódców sił specjalnych na świecie. To właśnie stworzone przez niego SEAL Team Six wyeliminowało Osamę Bin Ladena.

O śmierci Amerykańskiego bohatera poinformował jego syn na Twitterze w poruszającym poście.

Historia komandora Richarda Marcinko

 Marcinko służył w Wietnamie, gdzie stał się zmorą wrogów, a podczas Ofensywy Tet ratował amerykańskie pielęgniarki. Wietnamczycy wyznaczyli nawet nagrodę za jego głowę.

Richardowi została powierzona ważna misja – zorganizowanie nowego oddziału, będącego jednostką wysoce wyspecjalizowaną w działaniach antyterrorystycznych i odbijaniu zakładników. Tak narodziła się legendarna jednostka SEAL Team Six, znana później jako nazwą DEVGRU, w której służy elita elit.

Marcinko po trzech latach dowództwa nad jednostką został skierowany do stworzenia grupy dywersyjnej Red Cell, która testowała zabezpieczenia amerykańskich i sprzymierzonych baz. Działalność grupy często obnażała brak czujności personelu i rażące braki.

Dick odszedł na emeryturę w 1989 roku, a w związku z licznymi aferami przesiedział rok w więzieniu. Nie przeszkodziło mu to jednak w zrobieniu kariery po przejściu do „cywila”. Marcinko zasłynął jako autor bestsellerów, konsultant gier i filmów oraz spec z dziedziny bezpieczeństwa.

SEAL Team Six brał udział w długiej liście operacji, a znane są tylko te, które nie zostały ściśle utajnione. Wiadomo o udziale jednostki w operacjach w Grenadzie, Panamie, statku Achille Lauro, Somali, Bośni, Afganistanie, Iraku, Pakistanie, czy Rogu Afryki.

Jednostka stworzona przed Dicka Marcinko cieszy się na świecie zasłużoną sławą. Z DEVGRU współpracuje między innymi polski GROM.

– „To nie jest człowiek, którego wszyscy lubią, ale w działaniach komandosów liczą się efekty, a nie grzeczność” — mówił kiedyś gen. Sławomir Petelicki, twórca GROM-u.

fot. Twitter screenshot

Źródła: Twitter – yungspecter ; Onet ; New York Times

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Rick Astley wspomina bycie „rickrollowanym” po raz pierwszy: „Z początku tego po prostu nie rozumiałem”

Artur Szpilka pochwalił się nowym tatuażem! Najpierw szyja, teraz cały kark. Fani podzieleni (ZDJĘCIA)