w

Ile czasu spędzonego przed ekranem może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka? Naukowcy opublikowali niepokojące badania

fot. Pexels
fot. Pexels

Technologia rozwija się w ekspresowym tempie. Urządzenia mobilne z ekranami dotykowymi są powszechnie używane. Coraz więcej dzieci ma dostęp do smartfonów. Wiele rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z konsekwencji, jakie może mieć przyzwyczajenie dzieci do ekranów od najmłodszych lat.

W świecie, gdzie smartfony są jak przedłużenie naszych dłoni, nie można się dziwić, że dzieciństwo wygląda inaczej niż lata temu. Ekrany stają się nieodłącznym elementem codziennego życia maluchów, zaczynając od tabletów do śniadania, aż po popołudniowe maratony przed telewizorem. Czy jednak zatracamy równowagę między korzystaniem z nowoczesnych gadżetów a zdrowym rozwojem naszych dzieci? Warto się zastanowić, jak duży może mieć wpływ na ich psychikę, fizyczność i ogólny rozwój korzystanie ze smartfonów przez długie godziny.

Jak smartfony wpływają na rozwój dziecka

Nowe badania opublikowane na łamach magazynu JAMA Pediatrics wykazały, że dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny korzystać z żadnych ekranów. Naukowcy z Uniwersytetu Drexel odkryli, że dzieci, które mają dostęp do telefonów czy tabletów, są bardziej podatne na wykazywanie nietypowych zachowań sensorycznych związanych z zaburzeniami neurologicznym, takimi jak np. zaburzenie deficytu uwagi z nadpobudliwością.

Zespół analizował dane dotyczące nawyków oglądania telewizji i filmów u 1471 dzieci poniżej drugiego roku życia, zgłoszonych przez ich rodziców.

Naukowcy stwierdzili, że roczne dzieci, które miały dostęp do ekranów, miały o 105% wyższe prawdopodobieństwo doświadczania problemów z przetwarzaniem sensorycznym. Te dzieci były bardziej skłonne do angażowania się w niepokojące zachowania, takie jak wycofywanie się lub wykazywanie braku zainteresowania aktywnościami, wolne reagowanie na bodźce, poszukiwanie bardziej intensywnej stymulacji środowiskowej, czy odczuwanie przytłaczających doznań związanych z głośnymi dźwiękami, czy jasnymi światłami.

Każda godzina codziennego korzystania z ekranu zwiększała szanse dziecka na wystąpienie problemów sensorycznych o 23% w wieku 18 miesięcy, ale spadała do 20% w wieku 24 miesięcy.

Eksperci doszli do wniosku, że dzieciom poniżej 3. roku życia nie powinno się pozwalać na korzystanie z ekranów, a dzieciom w wieku od 3 do 5 lat powinna być przyznawana tylko jedna godzina czasu ekranowego dziennie.

Jednakże zgodnie z badaniami opublikowanymi w JAMA Pediatrics, dzieci w wieku 2 lat i młodsze średnio korzystały z ekranów przez 3 godziny i 3 minuty dziennie w 2014 roku.

Trening i edukacja rodziców są kluczowe w minimalizowaniu, a być może nawet unikaniu czasu spędzanego przed ekranem u dzieci poniżej dwóch lat – powiedział dr. David Bennett, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Drexel.

A Wasze dzieci ile czasu spędzacie przed ekranem?

fot. Pexels

Przeczytaj również: TAK wabi się twój pies? W ocenie kościoła to przykład „szargania świętości”! Nie popełniaj tego błędu

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Katarzyna Dowbor, Maciej Dowbor - fot. Instagram @katarzyna_dowbor_official

Maciej Dowbor zdradził, co sądzi o powrocie Katarzyny Dowbor do „Pytania na śniadanie”. „Przypadek mojej mamy może być inspiracją”

Beata Tadla, Tomasz Tylicki - fot. Instagram @pytanienasniadanie

Beata Tadla i Tomasz Tylicki nowymi prowadzącymi „Pytanie na śniadanie”. Już na samym początku doszło do wpadki. Opinie internautów o ich debiucie są podzielone