w ,

„Forbes” opublikował listę NAJBOGATSZYCH ludzi na świecie. Nie zabrakło na niej Polaków. Oprócz Staraka i Kulczyk jeszcze kilka osób ma powody do dumy

Jerzy Starak, Dominika Kulczyk, Zygmunt Solorz - fot. AKPA
Jerzy Starak, Dominika Kulczyk, Zygmunt Solorz - fot. AKPA

Magazyn Forbes opublikował coroczną listę najbogatszych ludzi na świecie. Polacy również mają powody do dumy, ponieważ wśród miliarderów pojawiło się kilku naszych rodaków, którzy zajęli wysokie lokaty. Kwoty, na jakie szacowany jest ich majątek, mogą przyprawić o zawrót głowy.

Lista najbogatszych ludzi na świecie, publikowana corocznie przez magazyn Forbes, jest jednym z najbardziej znanych rankingów na świecie. Po raz pierwszy została opublikowana w 1987 roku przez redaktora naczelnego magazynu, Malcolma Forbesa. Od tego czasu stała się niezwykle popularnym źródłem informacji na temat najbogatszych osób na całym globie.

Co do Polaków na liście, do tej pory nie pojawiali się na niej zbyt często. Jednakże, w ostatnich latach można zauważyć pewien wzrost, dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarki oraz sukcesom biznesowym niektórych przedsiębiorców. Obecność naszych rodaków w rankingu jest najlepszym dowodem na to, że znaczenie Polski na arenie światowej rośnie.

Trzeba przyznać, że najnowszy ranking najbogatszych ludzi na świecie może zaskoczyć. Na liście pojawiło się 2781 osób, których majątek przekracza miliard dolarów. To historyczny moment, ponieważ w 2024 roku opublikowano najdłuższą listę w historii. Mało tego, łączna wartość majątków tych osób wynosi zawrotne 14,2 bln dolarów, to o 2 bln. dol. więcej niż w poprzednim zestawieniu. Wychodzi na to, że 2023 rok był dla nich niezwykle sprzyjający.

Lista najbogatszych ludzi na świecie magazynu Forbes. Jak wypadli Polacy?

Na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie znalazł się Bernard Arnault z rodziną. Majątek szefa francuskiej firmy z branży dóbr luksusowych LVMH (Moet Hennesy Louis Vuitton) wyceniono na 233 miliardy dolarów. Ku zaskoczeniu wielu osób, tuż za nim znalazł się Elon Musk (195 mld dolarów). Ostatnie miejsce na podium zajął założyciel Amazona, Jeff Bezos. Za najniższym stopniem z kolei uplasował się Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka. W ramach ciekawostki warto dodać, że na liście Forbesa znaleźli się również celebryci. Jay-Z i Kim Kardashian nie stanowią zaskoczenia, ale po raz pierwszy pojawiła się na niej Taylor Swift. Jak podaje magazyn, niebagatelny majątek 34-latki pochodzi wyłącznie z wykonywanych utworów i tras koncertowych.

Jak wypadli Polacy? Najwyżej, bo na 398. miejscu uplasował się Michał Sołowow. Majątek inwestora giełdowego oraz założyciela spółek Barlinek, Cersanit czy Synthos wyliczono na 6,8 mld dolarów. Wśród miliarderów nie zabrakło również założyciela i współwłaściciela sieci Dino Polska. Tomasz Biernacki, o którym tak naprawdę nic nie wiadomo, zajął 548. miejsce. Jego majątek wyliczono na 5 mld dolarów.

Na 697. pozycji ulokował się Jerzy Starak. Właściciel Polpharmy i udziałowiec w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica oraz Herbapolu Lublin ma powody do dumy. Jego majątek został wyceniony na zawrotne 4.4 mld dolarów. Dobrze wypadli również założyciel Polsatu Zygmunt Solorz (1545. miejsce) oraz Paweł Marchewka, projektant gier (1546. lokata). Majątki obu panów wyceniono na 2.1 mld dolarów.

Jedyną Polką na liście jest oczywiście Dominika Kulczyk, która zajęła 1623. miejsce z majątkiem wartym 2 mld dolarów. Do grona miliarderów zaliczyć może się również Zbigniew Juroszek, założyciel firmy Atal SA z majątkiem szacowanym na 1,8 mld dolarów i 1764. lokatą w zestawieniu. Rzutem na taśmę na listę wdarł się również Sebastian Kulczyk z majątkiem wycenionym na 1.6 mld dol (2028. miejsce).

Gratulujemy!

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Andrzej Gąsienica, Katarzyna Gąsienica - fot. AKPA

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie z „Gogglebox. Przed telewizorem” zszokowali bliskich, mówiąc o ROZWODZIE. Teraz góralka się tłumaczy: „Jestem przerażona”

Artur Baranowski - fot. YouTube @szymontrzaska1981

Rekordzista „Jednego z dziesięciu” spróbował swoich sił w „VaBanque”. W finale pokonała go RYBA