w

Czas na wiosenne porządki w szafie! Jak się za to zabrać? Te porady krok po kroku ułatwią zadanie

Pexels fot. Ketut Subiyanto
Pexels fot. Ketut Subiyanto

Wiele osób przyznaje, że ma duży problem z uporządkowaniem swojej szafy. Wraz ze zbliżającą się wiosną, warto zapanować nad chaosem wśród ubrań, nawet jeśli nie jest to naszą ulubioną czynnością. Jak się za to zabrać? Oto kilka rad, które pomogą ci skutecznie posprzątać i utrzymać ład na stałe.

Zbliża się czas wiosennych porządków, a jednym z kluczowych elementów tego procesu jest uporządkowanie naszych szaf. Wraz z nadejściem nowego sezonu, budzi się w nas chęć odświeżenia otoczenia i uczynienia go bardziej harmonijnym. Szafy, pełne ubrań i dodatków, często stają się miejscem chaotycznym, które warto uporządkować. Jest wiele sposobów, aby skutecznie zapanować nad bałaganem w naszych szafach i uczynić je bardziej funkcjonalnymi oraz estetycznymi. Niezależnie od tego, jakich rozmiarów jest wasza szafa, znajdziecie tu praktyczne wskazówki, które pomogą uporać się z nadmiarem rzeczy i stworzyć przestrzeń, w której łatwo znajdziecie każdy ubiór.

for. Pexels Ron Lynch

Jak zorganizować swoją szafę?

Przygotuj się emocjonalnie

Wbrew pozorom najtrudniejsze w porządkach jest właśnie pozytywne nastawienie się do nich. Wizja tego, jak dużo pracy jest przed nami, może być przytłaczająca. Kolejnym problemem jest przywiązanie emocjonalne do rzeczy materialnych. Może pocieszy cię myśl, że każdy boryka się z takimi emocjami. Przed przystąpieniem do porządków, weź głęboki oddech i postaraj się zachować praktyczne podejście.  

Wyjmij wszystko

Upewnij się, że reszta pokoju jest wysprzątana. Zrób miejsce na łóżku i na podłodze. Następnie wyjmij z szafy wszystko bez wyjątku. Gdy jej wnętrze będzie już puste, wymyj je dokładnie wilgotną ściereczką.

Posegreguj swoje rzeczy

W pierwszej kolejności warto posegregować wszystkie rzeczy na cztery kategorie: co zostaje, z czym się rozstaniesz, nad czym musisz pomyśleć i pamiątki.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Trzeba postawić przed sobą najtrudniejsze zadanie — przejrzeć kategorie: nad czym muszę pomyśleć i pamiątki. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz pięciu koszulek do chodzenia “po domu”. Wyrzuć kurtkę, którą ostatni raz miałaś na sobie w liceum. Zostaw tylko te rzeczy, które naprawdę nosisz. Ekspertki modowe zalecają zastosować zasadę, według której należy zadać sobie pytanie: czy nosiłam to w ciągu ostatniego roku?. Jeśli odpowiedź jest przecząca, pożegnaj się z częścią garderoby, która tylko zajmuje ci miejsce.

Miej wizję

Zanim zaczniesz wkładać wszystko z powrotem do szafy, pomyśl nad tym, jak chcesz, by wyglądało jej wnętrze. Jeśli masz w niej mało półek, może warto byłoby kupić pudełka na konkretne ubrania np. na paski, czapki lub szaliki. 

Posortuj ubrania

Aby móc z łatwością odnaleźć się we własnej szafie, należy odpowiednio podzielić ją na sekcję. Są na to różne metody. Można sortować według kategorii np. koszulki, swetry, bluzy. Inną metodą są kolory np. jasne z tyłu, a ciemne z przodu. Niektóre stylistki zalecają segregowanie ubrań według stylizacji; elementy, które do siebie pasują, powinny być blisko siebie, by podczas wybierania outfitu mieć wszystko pod ręką. 

Ubrania, które postanowiłaś zostawić z sentymentu, możesz ułożyć osobno. W taki sposób, gdy za rok znowu będziesz robić porządki, zadanie będzie ułatwione: od razu zobaczysz kategorię, co do której miałaś wątpliwości. Może wtedy łatwiej będzie się pożegnać z rzeczami, jeśli zobaczysz, że naprawdę nie były ci potrzebne przez całe dwanaście miesięcy. 

fot. Pexels EVG Kowalievska

Przeczytał także: Szafa kapsułowa – co to jest i jak ją zbudować? Dzięki tym radom już zawsze będziesz wyglądać stylowo!

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Anna Cieślak, Edward Miszczak - fot. Grabowski/AKPA

Edward Miszczak kończy 69 lat. Anna Cieślak opublikowała romantyczny wpis z prywatnym zdjęciem. „Mężu mój kochany”

Stanisław Tym - fot. YouTube screenshot @telewizjawp

Stanisław Tym po długiej nieobecności pokazał się publicznie. Wiadomo, co ze stanem zdrowia 86-latka. Jak się obecnie czuje?