w

Jak przechowywać leki w upały? Wiele osób popełnia ten błąd. Porady ekspertki mogą zaskoczyć

fot. Pexels
fot. Pexels

Przechowywanie leków w upały może być problematyczne. Od wysokich temperatur tabletki zaczynają się kleić, a my często zastanawiamy się, jak temu zaradzić. Eksperci mają kilka rad.

Lato trwa w najlepsze, a wysokie temperatury dokuczają zarówno w dzień, jak i w nocy. Upały przysparzają dużo kłopotów w codziennym życiu, w tym również w naszych domowych apteczkach. Wiele osób wkłada je po prostu do lodówki i chociaż może się to wydawać logiczne, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

Leki w lodówce? To nie zawsze dobry pomysł

Ochrona leków przed działaniem wysokich temperatur jest ważna, ale wsadzenie ich do lodówki nie zawsze jest wskazane. Ekspertka Marta Trafidło wypowiedziała się na ten temat w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Podczas upałów lepiej schować leki do lodówki, ale nie do takiej klasycznej, w której przechowujemy jedzenie, bo tam z kolei jest za zimno. A mówimy tu o medykamentach, którym mamy zapewnić temperaturę pokojową. Lepszym rozwiązaniem będą przenośne, niewielkie lodówki turystyczne, w których mamy możliwość ustawienia temperatury – radzi kobieta.

Farmaceutka zaznaczyła, że warto poszukać w domu chłodnego miejsca. Może to być pomieszczenie wyłożone płytkami, albo chłodzone wiatrakiem lub klimatyzacją. Świetnie sprawdzi się domowa spiżarnia lub piwnica. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć leki, umieścić w szczelnym pojemniku, by nie docierała do nich wilgoć.

Temperatura od 2 do 8 stopni, jaką mamy w zwykłej lodówce, jest za niska w przypadku leków wymagających przechowywania w warunkach pokojowych. Nie wiemy, czy na skutek zimna lek nie będzie miał ograniczonego działania, czy nie dojdzie do innych niepożądanych reakcji – powiedziała.

Pozostaje jeszcze kwestia zabierania leków na wakacje. Jak bezpiecznie przechować medykamenty w podróży? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zalecenia od producenta, napisane na opakowaniu. Ekspertka radzi, żeby nie trzymać leków w bagażu podręcznym, chyba że jest to absolutnie konieczne. Można posiłkować się okładami chłodzącymi, wsadzić je wraz z lekami pomiędzy ubrania. Takim sposobem nie będą narażone na upał.

Przeczytaj również: Jak się wyspać w czasie upałów? Kilka sposobów, które przyniosą ulgę, gdy wysokie temperatury nie pozwalają zasnąć

fot. Pexels

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata show-biznesu i zaobserwuj nasze profile w mediach społecznościowych. Pantofelek.pl jest na Facebooku, Instagramie, Threads, TikToku, Twitterze i YouTube. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić, koniecznie zostaw obserwację w Google News.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Jeffrey Dahmer, Ariana Grande - fot. YouTube screenshot @inside @podcrushed

Ariana Grande zszokowała wyznaniem o Jeffreyu Dahmerze. Rodzina jednej z ofiar żąda przeprosin. „Ona jest CHORA NA UMYŚLE”

Smolasty - fot. Instagram screenshot @smolasty

Smolasty planuje duże zmiany. Muzyk chce USUNĄĆ tatuaże z twarzy. „Coraz bardziej wyglądam KARYKATURALNIE”