w

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski - fot. Instagram @_rl9
Robert Lewandowski - fot. Instagram @_rl9

Robert Lewandowski to jeden z najpopularniejszych piłkarzy w Polsce i na świecie. Na swoim koncie ma liczne sukcesy, dzięki którym wciąż pozostaje na językach. Co wiadomo na jego temat? Ile wzrostu ma Robert Lewandowski? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania.

Robert Lewandowski — informacje

Robert Lewandowski wiek: 35 lat, urodzony 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie

Robert Lewandowski rodzice: Iwona Lewandowska (z domu Dembek) i Krzysztof Lewandowski

Robert Lewandowski rodzeństwo: Milena Lewandowska

Robert Lewandowski związki: Anna Stachurska, po ślubie Anna Lewandowska

Robert Lewandowski dzieci: Klara (ur. 4 maja 2017), Laura (ur. 6 maja 2020)

Robert Lewandowski wykształcenie: wyższe. Ukończył wychowanie fizyczne w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. W 2017 roku z wyróżnieniem obronił pracę licencjacką, a 5 października 2020 roku uzyskał tytuł magistra. Bronił pracy na temat analizy składu ciała i wydolności tlenowej studentów WSES

Robert Lewandowski kariera: Robert Lewandowski od najmłodszych lat interesował się piłką nożną, a pasję tą zaszczepił w nim ojciec. W dzieciństwie grał w barwach Varsovii Warszawa (1997-2004), a w karierze seniorskiej z następującymi drużynami: Delta Warszawa (2005), Legia II Warszawa (2005-2006), Znicz Pruszków (2006-2008), Znicz II Pruszków (2006-2007), Lech Poznań (2008-2010), Borussia Dortmund (2010-2014), Bayern Monachium (2014-2022), FC Barcelona (2022 – aktualnie).

Swoją przygodę z reprezentacją Polski rozpoczął w 2008 roku, a w 2014 objął funkcję kapitana drużyny narodowej. Wieloletnia gra w barwach Polski zapewniła mu m.in. członkostwo w Klubie Wybitnego Reprezentanta, ale też sprawiła, że stał się rekordzistą pod względem liczby występów oraz najlepszym strzelcem w historii. Wybrano go również do najlepszej drużyny stulecia PZPN.

Na kartach historii Polski dotychczas zapisał się m.in. jako jeden z sześciu piłkarzy Polaków — zdobywców Pucharu Europy, trzeci najlepszy strzelec w historii Ligi Mistrzów UEFA i najdroższy polski piłkarz w historii.

Robert Lewandowski bibliografia: Pogromca Realu. Moja prawdziwa historia (2013)

Robert Lewandowski filmografia: Lewandowski – Nieznany (film biograficzny)

Robert Lewandowski nagrody: z uwagi na ogromny dorobek Roberta Lewandowskiego, wymienimy tylko kilka wyróżnień.

 • Najlepszy piłkarz Bundesligi – 2011/2012, 2016/2017
 • Sportowiec roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” – 2015, 2020, 2021
 • Jedenastka 100-lecia reprezentacji Polski według PZPN – 2019
 • Piłkarz Roku UEFA – 2020
 • Najlepszy środkowy napastnik świata według ESPN – 2020
 • Najlepszy Napastnik UEFA – 2020
 • Piłkarz Roku FIFA – 2020 i 2021
 • Człowiek Roku tygodnika „Wprost” – 2021
 • Złota Piłka „France Football – 2. miejsce, 2021
 • Piłkarz Roku według użytkowników TikToka w plebiscycie Globe Soccer Awards – 2021
 • Europejski Złoty But – 2020/2021, 2021/2022
 • Golden Foot – 2022
 • Król strzelców Primera División: 2022/2023 (23 gole)

Robert Lewandowski Instagram: @_rl9

Robert Lewandowski Facebook: @rl9official

Robert Lewandowski Twitter: @lewy_official

Kiedy Robert Lewandowski zaczął grać w piłkę nożną?

Robert Lewandowski zaczął grać w piłkę nożną w młodym wieku. Jego przygoda z futbolem rozpoczęła się, gdy był jeszcze dzieckiem. W wieku 8 lat trenował z drużyną juniorów klubu piłkarskiego Partyzant Leszno, mimo że oficjalnie nie był jej członkiem. Udało się to dzięki jego ojcu, który był trenerem i prezesem klubu. To był pierwszy krok w jego długiej i imponującej karierze piłkarskiej. Mając zaledwie sześć lat, dołączył do Varsovii Warszawa, dzięki czemu jego kariera zaczęła nabierać tempa. Od tamtej pory ciężka praca, talent i determinacja pozwoliły mu osiągnąć pozycję jednego z najlepszych piłkarzy na świecie.

Kiedy Robert Lewandowski ma urodziny?

Robert Lewandowski ma urodziny 21 sierpnia.

Jak Roberta Lewandowskiego nazywano w dzieciństwie?

Robert Lewandowski od lat nosi przydomek „Lewy.” To ksywka, która utrzymała się przez niemal całe jego życie i nadal jest używana przez przyjaciół, kolegów z drużyny i innych bliskich. „Lewy” to skrót od jego nazwiska „Lewandowski”. W dzieciństwie jednak nazywano go Bobkiem, ponieważ był wątłym i chudym chłopcem. Co ciekawe, w 2018 roku, w wywiadzie dla Elle Man wyznał, że w miejscach publicznych używa pseudonimu… Emil. Zaskoczeni?

Jak Robert Lewandowski ma na drugie imię?

Robert Lewandowski nie ma drugiego imienia.

Gdzie Robert Lewandowski miał wesele?

Wesele Roberta Lewandowskiego z Anną Lewandowską odbyło się 22 czerwca 2013 roku w Trębkach Nowych w Dworze Złotopolska Dolina, natomiast ślub w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Parafii św. Anny w Serocku. Drużbą był Sławomir Peszko. W 2023 zakochani odnowili przysięgę ślubną.

Gdzie mieszka Robert Lewandowski?

Robert Lewandowski mieszka w Hiszpanii. Posiada również apartament w Polsce, a dokładniej w Warszawie przy ulicy Złota 44. Oprócz tego wraz z Anną Lewandowską dorobił się drewnianego pałacu z prywatną plażą w Stanclewie, wsi położonej w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Biskupiec. Zanim przeniósł się do FC Barcelony, przez wiele lat mieszkał w Monachium.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Iga Świątek - fot. Instagram @igaswiatek

Iga Świątek miała poważne problemy zdrowotne. Musiała zrezygnować z ulubionej dyscypliny sportu. „Laryngolożka stwierdziła, że to może się skończyć GŁUCHOTĄ”

Anna Mucha - fot. Baranowski/AKPA

Anna Mucha