w ,

Rihanna ogłoszona Narodową Bohaterką… Barbadosu! Wyspiarskie państwo stało się republiką podczas hucznej ceremonii z udziałem księcia Karola

fot. Instagram

Barbados wypowiedział przysięgę wierności brytyjskiej królowej Elżbiecie II Karaibska wyspa zerwała unię personalną z Wielką Brytanią i kraj ogłosił się republiką po raz pierwszy w jego historii.

Barbados wszedł w nową erę po tym, jak zakończone zostało 55-letnie panowanie Królowej Elżbiety jako głowy państwa.

W stolicy Barbados, Bridgetown, odbyła się oficjalna ceremonia proklamowania republiki. Gwiazda pop-u była jedną z wielu ważnych osób biorących udział w uroczystości. Uczestniczył w niej między innymi książę Walii i Edynburga Karol.

 Pierwszą prezydent Barbadosu została Sandra Mason, dotychczasowa gubernator generalna kraju i była ambasadorka w Wenezueli, Kolumbii, Chile i Brazylii.

Podczas uroczystości premier Barbadosu, Mia Mottley, ogłosiła słynną barbadoską piosenkarkę Rihannę bohaterką narodową. Tytuł ma przysługiwać jej na całe życie.

Riri na uroczystość wybrała przyciągającą wzrok i podkreślającą sylwetkę pomarańczową sukienkę oraz szpilki z paskami.

Dążenie Barbadosu do stania się republiką rozpoczęło się ponad dwie dekady temu. W październiku parlament wyspy wybrał swojego przewodniczącego większością dwóch trzecich głosów.

Barbados ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku. Stało się to po ponad ponad trzech wiekach istnienia jako Brytyjska kolonia cukrowa.

Wyspa pozostanie członkiem Wspólnoty Narodów (Commonwealth), czyli krajów, które język, kultura i wartości oraz historyczne więzy łączą z Wielką Brytanią.

Ostatni raz proklamacje republiki przez karaibskie państwa odbyły się w latach 70. ubiegłego stulecia. Dokonały tego Gujana, Dominika oraz Trynidad i Tobago.

Tak świętowano przekształcenie w republikę:

źródło: Daily Mail ; The Hollywood Reporter ; Brytyjska rodzina królewska

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez szymon

Dodzie grozi 5 lat więzienia. Jest oświadczenie prokuratury!

Elliot Page pozuje bez koszulki przed lustrem. Aktor chwali się ciałem po operacji, internauci są zachwyceni