w

SuperSuper

Nie ma nawet 30 lat, a już otrzymał tytuł profesora! To pierwszy taki przypadek w Polsce. „Było ciężko, ale na pewno było warto”

Mateusz Hołda - fot. screenshot Facebook @jagiellonian.university
Mateusz Hołda - fot. screenshot Facebook @jagiellonian.university

Mateusz Hołda to pierwszy Polak, który zdobył tytuł profesora przed ukończeniem 30 roku życia! Czym zajmuje się na co dzień? Jak tego dokonał?

Mateusz Hołda na co dzień jest kardiomorfologiem. Łączy ze sobą pracę badawczą oraz pracę w klinice. Jego głównym zainteresowaniem jest układ sercowo-naczyniowy. Choć ma dopiero 29 lat, to już teraz może pochwalić się imponującym dorobkiem naukowym. Na swoim koncie ma blisko 100 publikacji w czasopismach naukowych, a to tak naprawdę dopiero początek jego kariery.

Mateusz Hołda najmłodszym Polakiem z tytułem profesora

Jedno jest pewne — drzwi do wielkiej kariery w medycynie stoją przed Mateuszem otworem. To prawdziwe odkrycie i wielki talent. Warto podkreślić, że już w wieku 24 lat zdobył stopień doktora, choć formalnie jeszcze nie ukończył wtedy studiów.

Po raz pierwszy głośno o nim zrobiło się w 2017 roku. To wówczas w Faktach TVN wyemitowano materiał o młodym naukowcu, który pracował nad mapą serca. Już wtedy jeden z najbardziej cenionych kardiochirurgów w Polsce podkreślał, że bardzo chciałby mieć go w swoim zespole.

Byłbym zachwycony, gdyby zechciał pracować u mnie. To byłaby jakaś nowość i przyczynek do tego, że możemy pogłębiać tę naukę — powiedział przed kamerami profesor Janusz Skalski, kierownik kliniki kardiochirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Kolejnym wielkim sukcesem było pojawienie się w 2019 roku jego nazwiska na liście 30 under 30 amerykańskiego czasopisma Forbes. Zdaniem dziennikarzy już wtedy wyrastał na lidera w swojej branży i jak widać, nie mylili się. Kilka miesięcy później także think-tank Emerging Europe uznał go za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Najbardziej dumny jest jednak ze stworzenia zespołu HEART i wyników badań nad przegrodą międzyprzedsionkową w sercu.

Jednym z moich największych osiągnięć jest stworzenie zespołu HEART (Heart Embryology and Anatomy Research Team – red.), zajmującego się kardiomorfologią. Mogę powiedzieć, że jesteśmy jednym ze światowych liderów w tej dziedzinie. Innym sukcesem, z którego jestem bardzo dumny, są badania nad przegrodą międzyprzedsionkową w sercu. Opisaliśmy morfologię, funkcje i znaczenie kliniczne zachyłka w tej przegrodzie i jednoznacznie wskazaliśmy, że występowanie tej kieszonki w sercu może powodować udar niedokrwienny mózgu — powiedział w rozmowie z tvn24.pl.

Dziewięć lat ciężkiej pracy nie poszło na marne. Teraz już profesor Hołda poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że jego starania nie poszły na marne i został najmłodszym w Polsce profesorem.

To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec

Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek…

Na dowód udostępnił zdjęcie pisma, które otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak wyznał w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl, na decyzję czekał blisko rok.

Przyznaję, cały czas czuję pewien dreszczyk emocji. Wniosek o nadanie tytułu wysłałem w moje 29. urodziny we wrześniu ubiegłego roku. Cała procedura trwała około roku. Tytuł otrzymałem po wieloetapowej weryfikacji mojego dorobku przez Radę Doskonałości Naukowej, recenzentów i Prezydenta RP.

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowały, że profesor Hołda jest rekordzistą w świecie polskiej nauki.

Mateusz Hołda najmłodszym w historii Polski profesorem tytularnym!!!

Panie Profesorze, serdeczne gratulacje! – napisano na oficjalnym profilu uczelni na Facebooku.

Gratulujemy!

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Uprawiali seks w centrum Łodzi - fot. screenshot Google Maps, Pexels @Deon Black

Młoda para dała się ponieść czułościom i zrobiła TO na ławce w centrum Łodzi! Wszystko zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego

Trzech mężczyzn zginęło w gonitwie byków - fot. screenshot YouTube @No Comment TV

Trzech mężczyzn zginęło po gonitwach byków w Hiszpanii! Jednego z nich zwierzę wyrzuciło w powietrze. Tragiczny bilans imprezy [WIDEO]