Irańczycy nie chcą dłużej udawać, że w ich kraju żyje się dobrze. Po śmierci 22-letniej Mahso kobiety wyszły na ulice, palą hidżaby, a w sieci pojawia się coraz więcej nagrań, na których ścinają włosy.
Irańczycy wyszli na ulice i protestują po śmierci 22-letniej Mahsa Amini, nazywanej często Żini. 22-latka przyjechała do Teheranu z niewielkiej miejscowości Sakkez. 13 września 2022 roku szła ulicą w towarzystwie brata, gdy została zatrzymana przez patrol policji obyczajowej (giaszte erszod). Głównym zadaniem funkcjonariuszy jest pilnowanie czy obywatele przestrzegają surowych nakazów, a już zwłaszcza tych dotyczących odpowiedniego stroju.
Patrol uznał, że chustka na głowie Mahso jest zbyt luźna i odsłania włosy. Dziewczyna próbowała się im sprzeciwić, jednak po chwili została aresztowana. Mundurowi brutalnie wciągnęli ją do furgonetki, a następnie odwieźli na posterunek. Jej brat od razu ruszył za nimi i czekał, aż wyjdzie na wolność. Tak się jednak nie stało. Krótko po tym dostrzegł, jak pogotowie ratunkowe zabiera ją do szpitala Kasri.
22-letnia Iranka została brutalnie skatowana przez policję obyczajową w Teheranie
Dopiero po jakimś czasie wyszło na jaw, że Mahsa nie wykazywała oznak życia. Jej stan był bardzo ciężki i choć dwa dni leżała w śpiączce, 16 września zmarła na oddziale intensywnej terapii.
Władze od razu kazały im się wycofać z tego co powiedziały. Rząd poinformował media, że 22-latka zmarła dlatego, że od dziecka cierpiała na chorobę serca i zmarła wskutek powikłań. Jej rodzice jednak wszystkiemu zaprzeczyli. Tego samego zdania był lekarz Hosejn Karampur, który napisał list otwarty do irańskiej Rady Lekarskiej z prośbą o zbadanie tego zagadnienia. Wskazał, że obrażenia wskazują na uraz głowy.
Wszystko wskazuje na to, że Mahso Amini zmarła na skutek ciężkiego pobicia, którego dopuścili się policjanci albo jeszcze w radiowozie wiozącym ja do komisariatu, albo w czasie przesłuchania.
Protesty zaczęły się już w trakcie pogrzebu Mahso, który odbył się 17 września w Sakkezie. Kobiety zaczęły zdejmować chustki i czadory, a tłumy skandowały hasło śmierć dyktatorowi. Szybko zareagowały służby, które odpowiedziały siłą. W wyniku ich działań zmarły trzy osoby.
On the streets of #Iran, police is harassing women and beating them to death. Heart breaking but awakening.#MahsaAmini #Mahsa_Amini #اعتصابات_سراسری #مهسا_امینی pic.twitter.com/mF7Nq8CPDp
— Mehdi (@MeemCrypto) September 27, 2022
W kolejnych dniach demonstranci zaczęli wychodzić na ulice innych miast, aż protesty objęły cały kraj. Kobiety zaczęły palić chusty i publicznie ścinać włosy, co jest starym zwyczajem żałobnym. To stara tradycja, która była praktykowana przez ludność zamieszkującą Iran. Wierzono, że w ten sposób można zapobiec następnym śmierciom.
@Bitbod_woas @WOAS_Barbad @alikarimi_ak8 @elonmusk
— Arzali (@Arzali10_) September 27, 2022
Support until doomsday✌🏻🔥#مهسا_امینی #Mahsa_Amini #اعتصابات_سراسری pic.twitter.com/7mmOp2Vu5x
Śmierć Mahso przelała czarę goryczy i zdaje się, że reżim jest tego świadomy. Nie zamierza jednak nikomu odpuszczać i na ulicach polała się krew. Mówi się, że co najmniej kilkanaście osób zostało zabitych, a wiele więcej zostało rannych.
W mediach zrobiło się głośno o 20-letniej Hadith Najafi, która została zastrzelona przez irańską policję. Stanęła ona przed służbami porządkowymi bez hidżabu i z włosami związanymi w kucyk. Aktywiści i dziennikarze przekazali, że zginęła w mieście Karadż, 20 km od Teheranu od sześciu strzałów w klatkę piersiową, brzuch i szyję. Rodzina natomiast wyznała, że kul było 10.
#BBC Persian: The vid below widely shared, is not #Hadis_Najafi, the young lady who died by gun shots of #Iran regime forces. The lady in the video bravely told us that she was at the protest & stands with all those who gave their lives. #Mahsa_Amini pic.twitter.com/xsDkzHQJIa
— Bahman Kalbasi (@BahmanKalbasi) September 26, 2022
Gniew wezbrał w Irankach także po tym, jak 19 września sąd skazał Meliki Karagozlu na cztery lata więzienia, ponieważ w lipcu wzięła udział w wirtualnym, antyhidżabowym, proteście.
Poniżej możecie obejrzeć kilka nagrań z irańskich ulic.
Iran is resisting✌️
— John Orphan (@JohnOrphan3) September 24, 2022
#IranProtests2022 pic.twitter.com/45EkJs6jHX
Powerful! These women defeated ISIS in Syria’s Kurdistan six years ago. Now they are protesting against the death of #MahsaAmini, cutting her hair, in solidarity with the women in Iran. They chant: “Woman, Life, Freedom.”#مهسا_امینی #IranProtests2022 pic.twitter.com/UiAK1WJZ0S
— Omid Memarian (@Omid_M) September 26, 2022