Gry planszowe od dawna zyskują na popularności. Wybór tytułów i gatunków jest ogromny, a na rynku co raz pojawia się coś nowego. Wielu fanów czeka także na dodruki niektórych planszowych perełek, a samych fanów nie brakuje w różnym wieku. Takie gry to dobra zabawa dla całej rodziny.
Gry planszowe znane są od wieków. Pierwsze gry istniały już przed naszą erą, ponieważ w grobowcu królów w Ur znaleziono zestaw do gry datowany na 2600 r. p.n.e. To właśnie na grze królewskiej bazował późniejszy Tryktrak. W starożytności grywano również w kości, senet czy go. Każdy rejon świata w zasadzie miał swoją unikalną grę planszową. Dziś są one bardziej zróżnicowane i powszechnie dostępne, a przy tym dostarczają dobrej zabawy dla dużych i małych.
Pędzące ślimaki
Gry planszowe łączą pokolenia. Mogę grać w nie wszyscy bez wyjątku, a najmłodsi gracze mogą zaczynać już jako kilkuletnie dzieci. Wiele gier ma proste zasady, które bez problemu opanują i dzieci i osoby starsze. Pierwszą taką propozycją są Pędzące ślimaki. W zasadzie można, by powiedzieć pędzące zwierzęta, ponieważ wersji tej gry jest wiele – od ślimaków, przez wielbłądy, a na żółwiach kończąc. Wszystkie mają takie same, proste zasady.
Gra należy do łatwych i szybkich. Każdy gracz ma swoje zwierzaki w konkretnym kolorze, którymi steruje za pomocą kart ze strzałkami ruchu. Karty te pozwalają na przemieszczanie się do przodu, do tyłu lub… na plecy innego ślimaka. Można przy tym przesuwać dowolny kolor pionków. Celem jest dotarcie do mety jako pierwszy (oczywiście pionkiem w swoim kolorze), lecz w trakcie wyścigu należy uważać, by nie zdradzić swojego kolory zwierzaka, a dodatkowo utrudniać poruszanie się innym.
Story Cubes
Jedna z najmniejszych i najprostszych gier planszowych, a w zasadzie kościanych. Składa się z zestawu kości z obrazkami, którymi gracze rzucają kolejno. Na podstawie symboli muszą w określonym czasie opowiedzieć historyjkę, tworzącą spójną całość. To prosta i kreatywna gra, w której odnajdą się dzieci, ale też dorośli. Rozgrywka nigdy nie będzie taka sama, ponieważ kości są nieprzewidywalne.
Carcassonne
Jedna z najpopularniejszych gier familijnych to Carcassonne. Obecnie posiada ona wiele dodatków, które urozmaicają rozgrywkę. Jednak można także swobodnie grać w samą podstawkę. To gierka dla osób w każdym wieku.
Gracze rywalizują ze sobą o punkty w trakcie rozbudowy miast. Występuje tu mała dawka negatywnej interakcji, gdyż można utrudniać komuś budowę lub podbierać punkty za przejęte budowy. Gracze mogą tworzyć miasta, pola, drogi, klasztory w zależności od zestawu, jaki posiadają ilość obiektów może być większa. Elementy budowane są za pomocą losowanych płytek gry.
Aby zająć budowę należy postawić na niej swój pionek. Jeżeli budowy różnych graczy się zetkną to punkty otrzymuje osoba z większą ilością pracowników w obszarze tej budowli czy drogi. Wygrywa ten, kto po wykorzystaniu wszystkich kafelków i podliczeniu budów ma najwięcej punktów.
Takenoko
To bardzo urocza gra familijna ze znikomą ilością negatywnej interakcji. Gra opiera się na sadzeniu bambusa i karmieniu głodnej pandy. Istnieje także dodatek, który wprowadza do gry panią pandę i pandziątka. Wygrywa osoba, której uda się jako pierwszej ukończyć siedem zadań z kart.
Wygrać można poprzez układanie odpowiednich konfiguracji terenu, sadzenie właściwego bambusa lub karmienie pandy. Każda karta ma inne zadanie, które pozostaje tajne, dopóki gracz go nie wykona. Wpływ na rozgrywkę mają także kostka i znaczniki pogody.
Dobble
Dobble to gra zręcznościowa, w której liczy się spostrzegawczość i refleks. Na specjalnych kartach są różne obrazki, które się powtarzają. Gra polega na tym, by jako pierwszemu dopasować najwięcej par i pozbyć się wszystkich kart z ręki.
Na stół wykładana jest kolejno pojedyncza karta ze stosu, a gracze mają na ręku swoją kupkę kart, z których wyciągają je po kolei. Należy, jak najszybciej dostrzec taki sam wzór i go powiedzieć na głos. Dobble jest bardzo regrywalna i zapewnia pięć mini gier różnego rodzaju.
Wsiąść do Pociągu: USA
Ostatnią z grona najpopularniejszych gier familijnych jest Wsiąść do pociągu. USA to tylko jedna z odsłon tej gry planszowej, które różnią się planszą z miastami i lokacjami.
Głównym założeniem gry jest budowa sieci połączeń komunikacji kolejowej między miastami. Chodzi o to, by linii pociągów było, jak najwięcej naszych. Musimy zbierać materiały i budować tak, by zablokować tę możliwość innym. Gra jest prosta, ale rozgrywka wymaga czasu.
Jakie gry planszowe macie w swoich kolekcjach?