w

Polscy laureaci nagrody Grammy. Oto wszyscy Polacy, którzy zostali nagrodzeni prestiżową nagrodą muzyczną

Grammy fot. YouTube @DiscoveryTV
Grammy fot. YouTube @DiscoveryTV

Grammy 2024 odbędą się już w niedzielę w nocy. Z tej okazji przyjrzymy się wszystkim Polakom w historii, którzy zostali nagrodzeni tą prestiżową nagrodą muzyczną. Mamy powód do dumy?

Grammy jest nagrodą, o której marzy każdy muzyk. Statuetki przedstawiające złote gramofony co roku przyznawane są artystom przez amerykańską akademię fonograficzną. Rozdanie nagród śledzą miliony widzów na całym świecie. W tym roku ceremonia będzie naprawdę emocjonująca. Wśród nominowanych są dobrze znane nazwiska takie jak. Miley Cyrus, Taylor Swift czy Lana Del Rey.

W historii Grammy kilkukrotnie docenieni zostali również Polacy. Z okazji zbliżającej się ceremonii przypominamy polskich laureatów nagrody muzycznej.

Polacy nagrodzeni statuetką Grammy

Andrzej Sasin, Antoni Wit, Aleksandra Nagórko

Zostali nagrodzeni w kategorii Najlepsze kompendium muzyki klasycznej za płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego Fonnogrammi: Koncert na róg, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, Partita, De natura sonoris.

Włodzimierz Pawlik

Urodzony w 1958 roku pianista i kompozytor jazzowy był wielokrotnie nagradzany na różnych jazzowych imprezach. Statuetkę Grammy otrzymał w 2014 roku za album Night in Calisia, którą nagrał wspólnie z trębaczem Randym Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio. Triumfowali w kategorii Najlepszy Album Dużego Zespołu Jazzowego.

Henryk Wojnarowski

Zdobył statuetkę w kategorii Najlepsze wykonanie chóralne za płytę Penderecki Conducts Penderecki Vol. 1 w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej oraz solistów: Agnieszki Rehlis, Nikolaya Didenko, Johanny Rusanen pod dyrekcją kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

Krzysztof Penderecki

Kompozytor i dyrygent zdobył aż cztery nagrody. W 1988 i 1999 roku doceniono go w kategorii Najlepsza kompozycja współczesnej muzyki klasycznej. W 2001 roku zdobył Grammy za Najlepszą kompozycję na chór. W 2017 roku nagrodzony został w kategorii Najlepsze chóralne wykonanie.

W tym roku niestety Polska nie ma szansy na Grammy, ponieważ żaden z naszych artystów nie dostał nominacji. Mimo wszystko wyczekujemy z niecierpliwością gali rozdania nagród.

Za kogo trzymacie kciuki podczas tegorocznej ceremonii Grammy?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Aleksandra Żuraw - fot. Instagram @aleksandrazuraw

Ola Żuraw urodziła! Popularna influencerka powitała na świecie drugie dziecko. Chłopiec czy dziewczynka? (WIDEO)

Horoskop tygodniowy

Horoskop tygodniowy. Wszystkie znaki zodiaku. Od 5 do 11 lutego. Rak, waga, ryby i pozostałe. Sprawdź, co cię czeka