w

SuperSuper HahaHaha

Google Maps odsłoniło tajne rosyjskie obiekty wojskowe. Bunkier Putina,  kosmodrom…[ZDJĘCIA]

fot. (Google Maps / Kremlin.ru / Wikipedia)

Google pozbył się cenzury, która wcześniej obejmowała obiekty militarne i tajne miejsca w Rosji. Na zdjęciach satelitarnych można teraz dostrzec lokacje, które wcześniej były ukryte przed zwykłymi obywatelami.

Od wielu lat Google ukrywa niektóre lokalizacje w usługach takich jak Google Maps czy Street View. Na całym świecie nie brakuje ocenzurowanych obiektów, ale wygląda na to, że Google postanowił zabrać ten przywilej Rosji.

W sobotę 16 kwietnia gigant z Krzemowej Doliny dezaktywował cenzurę, która obejmowała obiekty o dużym znaczeniu strategicznym i militarnym w Rosji. Teraz każdy użytkownik internetu za pośrednictwem Google Maps czy Google Earth może sprawdzić, jak wygląda bunkier Putina czy baza Floty Północnej.

Działanie jest najprawdopodobniej powiązane z sankcjami, które wciąż nakładane są na Rosję w związku z inwazją Ukrainy. To nie pierwsze działanie Google wymierzone w Rosję. Na początku marca korporacja zdecydowała się wycofać usługę Google Ads.

Tajne rosyjskie obiekty na Mapach Google

Kiedy tylko zmiana cenzury została odkryta, internauci zaczęli przeczesywać Mapy Google w poszukiwaniu odtajnionych miejsc. Przygotowaliśmy dla was kilka ciekawych obiektów.

Bunkier Putina na Uralu w masywie górskim Jamantau i miasto zamknięte Mieżgorje  – 54.2554466529744, 58.10136054935819

Według doniesień amerykańskiego wywiadu pod górą Jamantau znajduje się ogromny schron wojskowy. Pobliskie miasto Mieżgorje jest jedynym miastem zamkniętym, które nie ma oficjalnie ustalonego przeznaczenia. Teren co jakiś czas odwiedza Władimir Putin

fot. Google Maps

Wiluczinsk – największa rosyjska baza atomowych okrętów podwodnych 52°56′N 158°24′E

wiluczinsk
fot. Google Maps

Plesieck – Największy kosmodrom Federacji Rosyjskiej 62°55′12″N 40°28′12″E

plesieck
fot. Google Maps

Polarnyj – baza rosyjskiej Floty Północnej 69°12′N 33°28′E

polarnyj
fot. Google Maps

Wiecie o innych odtajnionych obiektach? Dajcie znać w komentarzu.

Źródło: Google Maps ; Twitter

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Tak wyglądały ostatnie chwile „Moskwy”. Pojawiły się zdjęcia i film krążownika po trafieniu [VIDEO]

[VIDEO] Rosjanie po raz pierwszy widzą polski język. Zachwycają się „amerykańską” technologią i rozszyfrowują instrukcję